Results 1 to 15 of 15

Thread: Питане за Ламбда сонда

  1. #1
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default Питане за Ламбда сонда

    Не знам кое питане за ЛС ще е моето, но след като изчетох 2 от трите страници, които излезнаха при търсене на дума "ламбда сонда", съвсем се оплетох.
    И така, при смяна на меката връзка и катализатора видях, че 3 от 4-те жици към сензора са скъсани (за мое нещастие точно където влизат в него и не мога само да ги съединя с някаква останала част от кабелите откъм сондата). Понеже до сега проблем с вървежа и разхода не съм имал е възможно и тарамбуките да са ги скъсали при сваляне на гърнето (макар, че се заклеха в Аллах, че така си е било ). Както и да е, така или иначе беше черна на въглен, а и колата е на близо 230 хил., а и като знам от какъв мърляч я взех, най-вероятно си е още с тази от Милано и ще я сменявам. Та на въпроса, коя:
    0258003301 ;
    0258006190 или
    0258986505
    След като прочетох мненията си мислех, че ми трябва 2-рата, но после в 1-н линк видях, че тя е за 16V моторите, а за моята излиза №1.
    Някой, който знае точният номер? Благодаря предварително.

    Едит: След сверка с познат магазинер установих, че №3 е универсалният заместител на Бош на №2, която си е за 16V моторетки. За мойта си остана №1, която обаче я има само в ... Германия , а заместител на Tomco няма. Лошото е, че не искам да слагам някаква си универсална и неизвестна марка сонда, която ще ме накара после да плащам 6 месеца заплатите на сервизите за диагностика. Някой колега с идеи и предложения нещо?
    Бтв започна да ми се струва, че вдигнах разхода, което ме навезда на мисълта, че "грънчарите" са ми я преебали. Та просто съвет към колегите: като тръгнете да сменявате катализатора и трябва да ви преместят ламбдата, първо слезте под колата и им покажете, че няма скъсани кабели към нея и като ви сменят гърнето не искате да има такива.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  2. #2
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Проблемът е решен.
    ЛС универсална на Бош LS 03, макар, че по първия номер не излиза тя, спецовете такава ми сложиха.
    Нов въпрос:
    Понеже нито я закачваха на компютър, нито ми рестартираха ECU-то, нито нищо (е сложиха я все пак), а ми казаха, че даже са ми я настроили, питането ми е възможно ли е това да се направи само с прост мултицет (тип от масовите китайски) на работеща кола или са ме пуснали по пързалката?
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  3. #3
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    За пръв път чувам за настройка на ламбда сонда Тя или подава сигнал или не. Толкова може да се види с мултицет. А вече да се види дали работи коректно сондата (в смисъл далие правилен сигнала, дали не е мудна и т.н.) с мултицет е абсурд. Нещо май са те.... ЕКУ-то давало ли е сигнал за грешка, когато са били скъсани кабелите?
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  4. #4
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    ЕКУ-то давало ли е сигнал за грешка, когато са били скъсани кабелите?
    Лампа не ми е светела, а на диагностика не съм я водил. Проблема с разхода май съм си го въобразил. Там е работата, че преди с "1-ножичковата ламбда" и сега с тази, разлика не усещам. Всичко си е както си е било - ОК.

    Хм, сега се зачетох на http://lambdasensor.hit.bg/#_Biographical_Information и си мисля, че може и волтметър да е било уредчето. Както и да е все е било измервателен уред, не такъв за настройка. Утре ще си ресна ECU-то и то ще си покаже с времето .
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  5. #5
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default

    На Golfa могат да се гледа осцилограмата с VAG COM a да се мери напрежението. С тази програма могат да се проверят доста неща според оборудването на колата. Но си е живо удобство за бърз контрол и то без пари.

    За Алфата не знам каква програма трябва.
    Бобо да си признае.
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  6. #6
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi
    Проблемът е решен.
    ЛС универсална на Бош LS 03, макар, че по първия номер не излиза тя, спецовете такава ми сложиха.
    ...откъде го взе този каталожен номер?!
    Аз като питах в BOSCH, там ми дадоха кат.№ 0258 986 506 - универсален сензор.
    Оказа се, че моята Ламбда Сонда вече е на доста годинки и е малко "ленива", та май ще трябва и нея да сменям...
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  7. #7
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Точният номер е 0 258 986 503-36Y, като отгоре на кутийката пише LS 03.
    Номерът за 16V моторите(0 258 986 505), ако не се лъжа се води LS 05.
    Отново, ако не се лъжа с LS 03, 04 и т.н. се обозначават универсалните сонди на БОШ, които са референтни на други не универсални ламбда сензори, пак на Бош.

    Тук някаква референция открих:


    Принципно на оригиналния номер по Бош , който е за нашите 1.7 екзотики (0 258 003 301) не излиза универсален бошов заместител. По Томко също срещу 1.7 седи ----- (т.е. няма). И явно затова т.нар. спецове слагат каквото имат за продаване при тях с 4 кабела . Както и да е, засега съм доволен (поне знам, че е нова), не че намирам някаква разлика от преди.

    Бтв. това LS 03 се пробваха да ми го продадат от Бош сервиза, където я сменявах за 173 лв + 10 лв за смяна. За колко си я купих можеш да видиш в раздела с ремонтите (последното сменяване нещо е... засега ). Ако държиш на номера, който са ти приготвили мога да питам за цена, но ще е след понеделник, че заминавам командировка към Варна за 4-5 дни (форума също няма да мога да следя ).
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  8. #8
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi
    Бтв. това LS 03 се пробваха да ми го продадат от Бош сервиза, където я сменявах за 173 лв + 10 лв за смяна. За колко си я купих можеш да видиш в раздела с ремонтите (последното сменяване нещо е... засега ). Ако държиш на номера, който са ти приготвили мога да питам за цена, но ще е след понеделник, че заминавам командировка към Варна за 4-5 дни (форума също няма да мога да следя ).
    ...не си прави труда да питаш. На мен, за въпросната сонда, майстора ми даде цена 172.50лв. Не съм го питал колко ще ми вземе за труд, но имайки предвид, че ми взима 10лв за диагностика, сигурно това ще е цената и за труда
    Благодаря ти все пак за инфоро
    Апропо - ламбда сондата влияе ли в/у динамиката на автомобила или само в/у икономичността и екологичността му?!

    П.П.
    -само за инфо - за оригиналния BOSCH (0 258 003 301) ми дадоха цена около 240 лв... + няколко седмици за доставка, че се поръчвал директно от Германия.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  9. #9
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m
    Апропо - ламбда сондата влияе ли в/у динамиката на автомобила или само в/у икономичността и екологичността му?
    на 155 8в при ускоряване компютъра не чете данни от кислородния датчик ака ламбда сонда
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  10. #10
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    [quote=търтей]
    Quote Originally Posted by "Z:)m":a5hjpvu4
    Апропо - ламбда сондата влияе ли в/у динамиката на автомобила или само в/у икономичността и екологичността му?
    на 155 8в при ускоряване компютъра не чете данни от кислородния датчик ака ламбда сонда[/quote:a5hjpvu4]
    ... да де... при подаване рязко на газ, ламбда сондата изключва - видях го на диагностиката. При плавно ускоряване обаче, ламбдата си работи... Питането ми обаче беше - дали има някаква загуба на мощност при неработеща ламбда в нормалните режими?! В смисъл, при недобра смес (бедна/богата) предполагам се влияе работата на двигателя - а от там и мощността?!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  11. #11
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    правилно предполагаш - дига разхода и не върви колата при кофти сонда
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  12. #12
    Запален алфист Член на клуба s_romeo's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    136

    Default

    каде се намира тази сонда някои можели да ме опъти.колата като работи на място и отка4а ,само вдига до 3000/3500 об. и не пада.аз като и дам малко газ после сваля до 1500 и пак се ка4ват.мисля 4е е от сондата .моля даи те савет
    Alfa Romeo 155 1.7TS 95g EX- ALFA ROMEO 166 2.4 JTD 02 EX- Alfa Romeo 155 1.8 Silvarstone - Alfa Romeo 166 2.4 JTD 02 ( 136 ) - Alfa Romeo Giulietta 1.4 '13 (120)

  13. #13
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default

    Ако оригиналната сонда ти е с 4 кабела,както и предполагам,си слагаш л-сонда с 4 кабела,и нямаш гайлета.мани шо ти разправя тоя-оня.Томко беше около 110-115лв цена клиента.За смяна ще ти вземат към10-20лв и си готов
    Аlfa 164 Super 2.5TD

  14. #14
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by virusalfa
    Ако оригиналната сонда ти е с 4 кабела,както и предполагам,си слагаш л-сонда с 4 кабела,и нямаш гайлета.мани шо ти разправя тоя-оня.Томко беше около 110-115лв цена клиента.За смяна ще ти вземат към10-20лв и си готов
    От тука нема нито един верен ред Не ми се обеснява

    За останалите не ви ли писна да ви прават на балъци Мултицети настройки
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  15. #15
    Запален алфист BasicElement's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Posts
    113

    Default

    Quote Originally Posted by s_romeo
    каде се намира тази сонда някои можели да ме опъти.колата като работи на място и отка4а ,само вдига до 3000/3500 об. и не пада.аз като и дам малко газ после сваля до 1500 и пак се ка4ват.мисля 4е е от сондата .моля даи те савет
    Имах такъв проблем с Фиестата и там се оказа от моторчето за празен ход
    Alfa Romeo 155 2.0 T.SPARK 8V

    Fiat Grande Punto - 1.4 16V/95 Dynamic

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •