Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Бутала от1,8 8v в блок от2,0 8v

  1. #1
    Predator kendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    В.Търново
    Posts
    280

    Default Бутала от1,8 8v в блок от2,0 8v

    Преди да стигна до същността на темата,малко предистория:Става въпрос за Алфа 1,8 8 v .Пътувайки за работа една сутрин колата загуби тяга.Викам си нещо газовата прави проблеми.Обърнах на бензин-същата работа,набих трета и мотора претрака.Биелен лагер.Когато свалих картера намерих две гайки вътре,по една от втори и трети основен лагер.Другите гайки на споменатите лагери ги развих на ръка.Основни лагери превъртели и остъргали каквото могат.Блок и вал естествено за смяна.Поръчах си от Холандия двигател без главата и като пристигна се оказа,че е от 2,0.И понеже имам нови бутала за 1,8 мисля да ги набия в двулитровия мотор.Обаче се оказа,че на 1,8 са с изпъкнало чело,а на 2,0 са с плоско.Притесненията ми са,че може да се разцелуват бутала и клапани.Ще съм безкрайно благодарен на отзовалите се със всякакви съвети.Поздрави

  2. #2
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Не съм майстор, но ще ти кажа нещо от личен горчив опит....

    Филма с различни бутала от тия, където би трябвало да бъдат в блока съм го гледал...В моя случай оригиналните ми бутала бяха с плоско чело, докато тия който ми сложиха в последствие бяха с изпъкнало (бяха по високи)....В крайна сметка колата грам не вървеше, а и други негативни неща се бяха случили с чарколяците за 25 000км...

    Тоест моят съвет е да не променяш горивната камера с други бутала и тн, ами най-добре пробвай да "бартеросаш" нещата от 2.0 за такива от 1.8 и да ти е мирна главата
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  3. #3
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Здравей!
    Мотора и така може да се събере, но трябва да го направи човек, на когото му се занимава.
    Или с др думи - преди да се сглоби, трябва да се провери "на сухо" дали клапаните и буталата няма да се срещнат, при това в положение на включен вариатор. Ако не ти се занимава с това, още от сега можеш да направиш в/у челата на буталата легла за клапаните. Тъкмо така ще разредиш малко мотора, защото с по-високите бутала, мотора ти ще се сгъсти... и то доста. Това пък от своя страна означава ремап на ЕКУ'то и от този момента нататък ще трябва да ползваш само високооктанов бензин.
    Все пак, най-лесния вариант е ако могат от магазина да ти заменят тези бутала с други.
    Има и трети вариант - ако могат шийките на твоя колянов вал да се прешлайфат на 1-ви ремонтен размер, то тогава няма да имаш никакви проблеми с последващото сглобяване, защото твоят колянов вал е с по-къс ход, спрямо този на 2,0 ТС.

    Успех!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  4. #4
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Аз също не бих се заигравал толкова много с части от различни мотори...

    П.П. Извинявам се за некомпетентната намеса, но защо буталата от 1.8 да са с изпъкнало чело ?!?
    Моите не са :

    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  5. #5
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa User View Post
    Аз също не бих се заигравал толкова много с части от различни мотори...

    П.П. Извинявам се за некомпетентната намеса, но защо буталата от 1.8 да са с изпъкнало чело ?!?
    Моите не са :


    Това е направено от производителя така, че при еднакви глави на двигателите, да се компенсира по-късия ход на буталото и да се запази степента на сгъстяване 10:1.
    Когато казваме изпъкнало чело на бутало, може да означава и, че разстоянието от буталния болт до челото на буталото е по-голямо, а не задължително челото да е с полусферична форма.
    При 1,7 ТС например, челото на буталото хем е по-високо, хем е и изпъкнало, т.е. има по-голямо разстояние от буталния болт до челото + полусферична форма, защото освен по-малък ход, има и по-малък диаметър на буталото.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  6. #6
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Това е направено от производителя така, че при еднакви глави на двигателите, да се компенсира по-късия ход на буталото и да се запази степента на сгъстяване 10:1.
    Когато казваме изпъкнало чело на бутало, може да означава и, че разстоянието от буталния болт до челото на буталото е по-голямо, а не задължително челото да е с полусферична форма.
    При 1,7 ТС например, челото на буталото хем е по-високо, хем е и изпъкнало, т.е. има по-голямо разстояние от буталния болт до челото + полусферична форма, защото освен по-малък ход, има и по-малък диаметър на буталото.
    Колега може ли да ми кажеш ,ако знаеш размера на буталото и хода на 1.7 и на 1.8 за да видя разликата .
    155 2.0 16v МY95 Sport

  7. #7
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by nicola 59 View Post
    Колега може ли да ми кажеш ,ако знаеш размера на буталото и хода на 1.7 и на 1.8 за да видя разликата .
    Ето данните от мануала за 8 клапановия мотор - реално 1.7 е с 83.3-4мм, а 1.8 и 2.0 са с 83.94-97мм
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 155 8v pistons.JPG  
    Last edited by Furious 155; 07-06-2011 at 17:36.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  8. #8
    S 16 компресия 5 mitaka_cs's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Age
    32
    Posts
    1,185

    Default

    Quote Originally Posted by nicola 59 View Post
    Колега може ли да ми кажеш ,ако знаеш размера на буталото и хода на 1.7 и на 1.8 за да видя разликата .
    1.7 - 83.4 mm бутало, ход 80 mm
    1.8 - 84 mm бутало, ход 80 mm
    2.0 - 84 mm бутало, ход 90 mm

    Оп, Furious 155 ме изпревари с 2 мин

    Gosheto30v6 на двулитровия 8-клапанов т.спарк е сложил бутала от 1.6 боксер заради турбо-конверсията.
    Ще следим и те как ще се представят http://clubalfaromeo.com/forum/showt...=17468&page=16
    Last edited by mitaka_cs; 07-06-2011 at 17:44. Reason: бавен съм;)
    1991 ALFA 33 S 16V QV Permanent 4
    и делта

  9. #9
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Това е направено от производителя така, че при еднакви глави на двигателите, да се компенсира по-късия ход на буталото и да се запази степента на сгъстяване 10:1.
    Когато казваме изпъкнало чело на бутало, може да означава и, че разстоянието от буталния болт до челото на буталото е по-голямо, а не задължително челото да е с полусферична форма.
    При 1,7 ТС например, челото на буталото хем е по-високо, хем е и изпъкнало, т.е. има по-голямо разстояние от буталния болт до челото + полусферична форма, защото освен по-малък ход, има и по-малък диаметър на буталото.
    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Ето данните от мануала за 8 клапановия мотор - реално 1.7 е с 83.3-4мм, а 1.8 и 2.0 са с 83.94-97мм
    Quote Originally Posted by mitaka_cs View Post
    1.7 - 83.4 mm бутало, ход 80 mm
    1.8 - 84 mm бутало, ход 80 mm
    2.0 - 84 mm бутало, ход 90 mm

    Оп, Furious 155 ме изпревари с 2 мин
    Зачи не е само ФУРИОУС ,а е ФАСТ И ФУРИОУС . Сега по темата .Зададох този въпрос защото се усъмних в думите на колегата ЗМ ,че на 1.7 е по малък хода от на 1.8 ,аз знам ,че разликата е минимална и то само в буталата и вие сега го доказахте с цифри .1.7 на практика е около 1750 кубика а 1.8 е около 1798 кубика и не може да има толкова голяма разлика като по малък ход и по малко бутало и само за 50 кубика разлика. И ако буталата на 1.7 са изпъкнали ,което не знам дали е така ,защото на моята за щастие още не съм ги виждал ,а и нямам желание да ги виждам ,то това се дължи на факта че 1.7 няма вариатор и мотора е малко по форсиран ,а не за да компенсира някаква разлика в хода ,защото такава няма.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  10. #10
    S 16 компресия 5 mitaka_cs's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Age
    32
    Posts
    1,185

    Default

    Zm е писал само верни неща. Чети пак.
    Челата на буталата на 3-те мотора са различни, за да се докара една и съща ст. на сг. 10:1 с една и съща глава и 3 различни кубатури(1749, 1773, 1995).
    1991 ALFA 33 S 16V QV Permanent 4
    и делта

  11. #11
    Болен алфист Flame's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    1,481

    Default

    А какво ще стане ако сложим бутала от 2.0 на 1.8,как ще повлияе на мотора различния ход на буталото?Как ще повлияе това на компресията,и трябва ли да се смени и коляновия вал?
    Alfa 155 1.7,1.8 ex
    Alfa 166 2.4 3 ex
    155 1.8 MY 95 sport

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Flame View Post
    А какво ще стане ако сложим бутала от 2.0 на 1.8,как ще повлияе на мотора различния ход на буталото?Как ще повлияе това на компресията,и трябва ли да се смени и коляновия вал?
    Ако сложиш бутала от 2,0 на 1,8 нищо нема да стане. Ако смениш и биелите заедно с буталата, вече едните са по дълги на(1, от другите ще стане сбироток защото и вала мисля че е различен. За да имаш 2,0 матор трее дъно от 2,0 и става както си трябва.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  13. #13
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by Flame View Post
    А какво ще стане ако сложим бутала от 2.0 на 1.8,как ще повлияе на мотора различния ход на буталото?Как ще повлияе това на компресията,и трябва ли да се смени и коляновия вал?
    Степента на сгъстяване ще падне под 10:1.
    Ако след това решиш да смениш и коляновия вал, то тогава задължително трябва да смениш и биелите. Заради по-дългия ход на коляновия вал при 2.0 ТС, биелите са по-къси с около 5мм. При това положение обаче се получава все едно на 2.0 ТС двигател да се сложат бутала от 1,8 ТС. Тази процедура вече, ще повиши степента на сгъстяване над 10:1.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  14. #14
    Болен алфист Flame's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Ако сложиш бутала от 2,0 на 1,8 нищо нема да стане. Ако смениш и биелите заедно с буталата, вече едните са по дълги на(1, от другите ще стане сбироток защото и вала мисля че е различен. За да имаш 2,0 матор трее дъно от 2,0 и става както си трябва.
    А,аз нищо неща,брат,просто си питам че ми беше интересно.Аз така си и мислех че нищо не се случва-хах
    Alfa 155 1.7,1.8 ex
    Alfa 166 2.4 3 ex
    155 1.8 MY 95 sport

  15. #15
    Predator kendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    В.Търново
    Posts
    280

    Default

    Слагам плоските бутала,да ми е мирна главата.И още едно питане имам.Защо двулитровия двигател има пръскалки за масло в ризите,а на 1.8 няма

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •