Results 1 to 12 of 12

Thread: Въпрос: AFM to MAF - някой правил ли е конверсия?

  1. #1
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default Въпрос: AFM to MAF - някой правил ли е конверсия?

    Има ли начин дебитомер-а с клапа да бъде заменен с такъв с нажежаем проводник?
    Идеята е че този с клапата е не малка спирачка на входния поток въздух, а с MAF сензор нещата са малко по-различни и като поток и като данни които отиват към мотроника!
    Ясно е че само с презакачане на провдници няма да стане.
    Другото е че дебитомер-а с клапа кара доста повече км от другия вид, но това няма да е водещо при избора .


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  2. #2
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    може да сложиш и MAP с MAF емулатор.

  3. #3
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    може да сложиш и MAP с MAF емулатор.
    какво точно ще ми мери тоя МАП на атмосферна кола....


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    какво точно ще ми мери тоя МАП на атмосферна кола....
    Абсолютното налягане след дроселовата клапа.
    Alfa 145 1.3, 75 TS, 166 2.4 mjet

  5. #5
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by JJJ View Post
    Абсолютното налягане след дроселовата клапа.
    някой с опит по темата? хванах идеята, но нямам си и представа как изглежда тоя датчик с емулация на МАФ и подробности за него?!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  6. #6
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    значи на еку-то му трябва да знае масата на постъпващия въздух.
    първия сензор-този с пружината принципно трябва да мери обема на въздуха, температурата му и атмосферното налягане за да изчисли масата
    маф сензора мери въздушния поток който охлажда проводник в сензора.това охлаждане е правопропорционално на масата на постъпващия въздух и за да го сметне еку-то му трябва само още температурата на въздуха
    мап сензора мери вакума в колектора. за да изчисли еку-то масата на въздуха, му трябват още оборотите на двигателя и температурата на въздуха.

    на теория маф-а трябва да е най-точен но ......

  7. #7
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    значи на еку-то му трябва да знае масата на постъпващия въздух.
    първия сензор-този с пружината принципно трябва да мери обема на въздуха, температурата му и атмосферното налягане за да изчисли масата
    маф сензора мери въздушния поток който охлажда проводник в сензора.това охлаждане е правопропорционално на масата на постъпващия въздух и за да го сметне еку-то му трябва само още температурата на въздуха
    мап сензора мери вакума в колектора. за да изчисли еку-то масата на въздуха, му трябват още оборотите на двигателя и температурата на въздуха.

    на теория маф-а трябва да е най-точен но ......
    ...с една дума - трябва да се смени управляващата електроника на мотора?
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  8. #8
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Такава конверсия не съм чувал нито виждал, но признавам че ми е идвала на ум стотици пъти. Имаше тема, в която един колега беше правил борд компютър с моментен разход и т.н. Такъв човек може би би могъл да се справи с такава конверсия. ОБАЧЕ аз лично съм фен на МАП сензора. Фиата ми е с такъв и бях забравил , защото няма нито чистене, нито колебаене в оборотите - нищо. Просто си седи там отзад захванат към коша, един шлаух отива към смукателния колектор иии толкова. Просто забравяш за него.
    Alfa Romeo 75 24V

  9. #9
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    и аз съм фен на МАП-а.
    или с нова електроника или с някакъв емулатор. ако се притеснявате, че механичния дебитомер възпрепятства въздушния поток, не е съвсем така. когато двигателя дърпа много въздух, на практика тая клапа е отворена и не пречи на въздушния поток.

  10. #10
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by Venci View Post
    Такава конверсия не съм чувал нито виждал, но признавам че ми е идвала на ум стотици пъти. Имаше тема, в която един колега беше правил борд компютър с моментен разход и т.н. Такъв човек може би би могъл да се справи с такава конверсия. ОБАЧЕ аз лично съм фен на МАП сензора. Фиата ми е с такъв и бях забравил , защото няма нито чистене, нито колебаене в оборотите - нищо. Просто си седи там отзад захванат към коша, един шлаух отива към смукателния колектор иии толкова. Просто забравяш за него.
    Такава конверсия гледах из нета, основно на Е30 на бмв-та са ги правили! Обаче електрониката което преобразува нещата от единия тип датчик към другия я продават от 600-900 долара .
    Това МАП нали няма печатна грешка - за налягане ли е? Я разкажи какъв е този датчик и какво мери?

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    и аз съм фен на МАП-а.
    или с нова електроника или с някакъв емулатор. ако се притеснявате, че механичния дебитомер възпрепятства въздушния поток, не е съвсем така. когато двигателя дърпа много въздух, на практика тая клапа е отворена и не пречи на въздушния поток.
    Не то е ясно че е тогворена, но самия профил е малък като цяло... затова е цялата работа всъщност. А те така като са го посввили са вдигнали скоростта на потока и по-бързата реакция на промяната на дебита.
    Last edited by Furious 155; 13-01-2009 at 13:43.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  11. #11
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    По-старите дебили (дебитомери) като цяло имат малък отвор през който минава въздуха. Чел съм за конверсии от алфов бош дебил към друг бош дебил който бил за БМВ, но с по голям отвор. Хората казват, че дори звука се променя, нооо ползват Мегаскуирт.
    Alfa Romeo 75 24V

  12. #12
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Ето нещо за МАП сензора, на който му се чете на английски.

    http://en.wikipedia.org/wiki/MAP_sensor

    За другите МАП означава manifold absolute pressure sensor, т.е. датчик за абсолютното налягане в смукателния колектор. По-горе вече споменахме, че за да работи ЕКУ-то с МАП му трябват и температура на въздуха и обороти на двигателя.
    Alfa Romeo 75 24V

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •