Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43

Thread: Съскане от педала на спирачките

  1. #31
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Значи, спирачките ми вече са по-добри и отпреди. Стигнах до извода, че е възможно и преди да си е съскало, но поради малкият ход на педала да е било съвсем леко (логично - по-малък ход = незначително фъссс ) и за това да не съм го чул. След днешната манипулация спир. педал не дава да го пипнеш и има съвсем леко съскане, което едва се чува на празен ход, а на друг ход едва ли ще го чуя.
    Направо започнахме, с колегата hristian37(който си кара Голфа 2-ка, но покрай совалката на баща му 155 1.8 ТS и предишната 33-ка е натрупал завидно количество опит), с разпределителят на задните спирачки. На снимката се вижда борбата по изваждането на щифта, с шайбата, която натиска буталцата на шибания разпределител. Измънкахме го за около час, след много залягане, чекнете, подпъхване на дълги отверки, щанга и доста издрани ръце. Та този мръсник клеясва и задните спирачки ловят, с усилие, каквото е било в момента на клеясването му. В 99% - не ловят, защото колата не се кара 100% от времето натоварена на ТИР. Съответно, пътищата към задните апарати са почти затворени и качественото обезвъждушаването става мисия-невъзможна. Тук една междинна снимка . А ето я и гадината. Успяхме даже и леко да го изкривим, докато го изскубнем, но леко и нежно с по-добрия инструмент , го изправих.
    След намесата на шкурка 180 стана като от Милано, както се вижда тук и тук. По-добрата течност (ВД40), както тънката отверка и парцалчето се използват за почистване на канала, в който се навира щифтът. Внимава се, да не се скъса парцалчето вътре, че едва ли ще се извади лесно.
    Монтиран обратно и движещ се на ръка цък. И никаква грес, защото като спече натам едно хубаво, следващото вадене, не го виждам. Малко ВД40 е достатъчно. Обезвъздушаване на задно дясно и ляво колела и воала - спирачките са на 16. Излезе въздух едно-две микро мехурчета и това беше. С предните, даже и не се разправях.
    Потърках малко зимните гуми за тестовете, че днес им е за последно и те така...
    Last edited by TRENDi; 08-09-2008 at 18:06.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  2. #32
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Plovdiv
    Posts
    304

    Default

    браво , добре си се справил!
    И аз моите като ги обезвъздушавах почти нямаше въздух, като , че ли сами се обезвъздушават
    Фиат Крома, 1.9 multijet, 150к.с., 2008г.

  3. #33
    Запален алфист Madjo's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Добрич-София
    Age
    40
    Posts
    422

    Smile

    Quote Originally Posted by TRENDi View Post
    Значи, спирачките ми вече са по-добри и отпреди. Стигнах до извода, че е възможно и преди да си е съскало, но поради малкият ход на педала да е било съвсем леко (логично - по-малък ход = незначително фъссс ) и за това да не съм го чул. След днешната манипулация спир. педал не дава да го пипнеш и има съвсем леко съскане, което едва се чува на празен ход, а на друг ход едва ли ще го чуя.
    Направо започнахме, с колегата hristian37(който си кара Голфа 2-ка, но покрай совалката на баща му 155 1.8 ТS и предишната 33-ка е натрупал завидно количество опит), с разпределителят на задните спирачки. На снимката се вижда борбата по изваждането на щифта, с шайбата, която натиска буталцата на шибания разпределител. Измънкахме го за около час, след много залягане, чекнете, подпъхване на дълги отверки, щанга и доста издрани ръце. Та този мръсник клеясва и задните спирачки ловят, с усилие, каквото е било в момента на клеясването му. В 99% - не ловят, защото колата не се кара 100% от времето натоварена на ТИР. Съответно, пътищата към задните апарати са почти затворени и качественото обезвъждушаването става мисия-невъзможна. Тук една междинна снимка . А ето я и гадината. Успяхме даже и леко да го изкривим, докато го изскубнем, но леко и нежно с по-добрия инструмент , го изправих.
    След намесата на шкурка 180 стана като от Милано, както се вижда тук и тук. По-добрата течност (ВД40), както тънката отверка и парцалчето се използват за почистване на канала, в който се навира щифтът. Внимава се, да не се скъса парцалчето вътре, че едва ли ще се извади лесно.
    Монтиран обратно и движещ се на ръка цък. И никаква грес, защото като спече натам едно хубаво, следващото вадене, не го виждам. Малко ВД40 е достатъчно. Обезвъздушаване на задно дясно и ляво колела и воала - спирачките са на 16. Излезе въздух едно-две микро мехурчета и това беше. С предните, даже и не се разправях.
    Потърках малко зимните гуми за тестовете, че днес им е за последно и те така...
    колега,
    този щифт как точно го извадихте? доколкото разбирам не е на резба и някак сте го понатиснали под шайбата с отверка за да се помръдне и може би с ключа сте го завъртяли да се пораздвижи след поливане с ВД40?
    два такива щифта ли има-ляв и десен? предполагам, че е хубаво да се изчистят тези/този щифтове/щифт преди обезвъздушаването, за да се възстанови движението на течността към задните колела? то затова може би ми е задържало едното буталце заради този щифт.
    извинявай, ако ми е глупав въпроса
    Last edited by Madjo; 20-12-2008 at 20:31.
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm SW TI Q4 2007
    Alfa Romeo 156 1.9 16V JTDm SW Sport 2005 - втората бивша
    Alfa Romeo 155 2.0 8V TS 1995 - бившата мръсница

  4. #34
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi View Post
    ...
    Чудесно помагало, колега, мисля че повечето 55-ци трябва да минат по този път (и аз не се изключвам от тая група).
    Иначе по темата - спирачките на Милена (бялата 155) започнаха да съскат отначало леко, после доста осезаемо. После изведнъж изгърмя сервото - така че първоначалните диагнози са правилни! Смяната е кофти, но разбиращ от работата си майстор я извършва за около 3 часа със всички съпътстващи операции. Но понеже сервото за нашите коли не е много често срещано животно, бих посъветвал колегите, оплакващи се от такова съскане, да започнат да търсят.
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  5. #35
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Скроих една проста схемичка под картинката, гледано от горе/от долу. Щифтът е един. Главата му е заоблена, т.е. ключове не играят. 2 дълги прави отверки и щанга в последствие, след като се мръдне малко, за да има къде да се пъхне под шайбата.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails kantar1.jpg  
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  6. #36
    Запален алфист Madjo's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Добрич-София
    Age
    40
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi View Post
    Скроих една проста схемичка под картинката, гледано от горе/от долу. Щифтът е един. Главата му е заоблена, т.е. ключове не играят. 2 дълги прави отверки и щанга в последствие, след като се мръдне малко, за да има къде да се пъхне под шайбата.
    много благодаря за бързия отговор колега,
    утре се залавям още от рано, че кой знае колко зор ще видя
    Last edited by Madjo; 21-12-2008 at 02:44.
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm SW TI Q4 2007
    Alfa Romeo 156 1.9 16V JTDm SW Sport 2005 - втората бивша
    Alfa Romeo 155 2.0 8V TS 1995 - бившата мръсница

  7. #37
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    искате да кажете че като съска така педала се натоварва яко сервото и в един хубав момент си заминава сервото???
    И причината е почти незахранени със спирачно усилие задни апарати?
    Без да се разглобява - само с вд40 яко мокрене ще раздвижи ли гадта в мястото й?


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  8. #38
    Болен алфист The_Game's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    София/Пазарджик
    Age
    35
    Posts
    1,041

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    искате да кажете че като съска така педала се натоварва яко сервото и в един хубав момент си заминава сервото???
    И причината е почти незахранени със спирачно усилие задни апарати?
    Без да се разглобява - само с вд40 яко мокрене ще раздвижи ли гадта в мястото й?

    Много ВД40 и друсане в/у багажника няма ли да помогне. Или някакво ръчкане с отвертка без цялата тази разправия , че няма да се справя .Моят ПЕДАЛ съска доста и обикновенно ако сутрин като тръгна , първия път като натисна спирачките в първия момент не ловят съвсем силно.
    Fiat Grande Punto 1.3 Multijet Alfa Romeo 155 1.8TS 8V -SOLD

  9. #39
    Болен алфист Flame's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    София
    Posts
    1,481

    Default

    по принцип се чува някакво съскане,но едва доловимо,ако почне да съска повечко и през целия ход на педала значи сервото тръгва да фирлясва,аз точно така останах една вечер лятото без серво,колата спираше като влак,едвам съм се прибрал от люлин до гео милев.

  10. #40
    Запален алфист Madjo's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Добрич-София
    Age
    40
    Posts
    422

    Smile

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    искате да кажете че като съска така педала се натоварва яко сервото и в един хубав момент си заминава сервото???
    И причината е почти незахранени със спирачно усилие задни апарати?
    Без да се разглобява - само с вд40 яко мокрене ще раздвижи ли гадта в мястото й?
    Тренди, а този щифт/разпределител ако се хване за кръглата глава и се зъвърти с някакъв мокс след обилна баня с ВД40, ще има ли ефект? нали е здравичък и няма да се строши? и след това предполагам ще излезне с подпиране на отверката под шайбата както си описал, нали?

    П.С.: а предните буталца как се прибират? със или без въртене?
    Last edited by Madjo; 21-12-2008 at 02:45.
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm SW TI Q4 2007
    Alfa Romeo 156 1.9 16V JTDm SW Sport 2005 - втората бивша
    Alfa Romeo 155 2.0 8V TS 1995 - бившата мръсница

  11. #41
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Материала, от който е направен, явно е мек и едва ли ще се счупи. Може да се пробват всякакви импровизации по изваждането, стига да свършат работа и да улеснят процедурата. Мястото, където се човърка, както винаги е неудобно, с доста пречки наоколо и малко.
    Предните бутала се прибират с натискане (без въртене). С въртене, само ако си им сменявал гумичка и/или маншон.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  12. #42
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Не знам за какво точно съскане/свистене се говори в тази тема. Обичайно е обаче, при колите със сервоусилвател на спирачките, при натискане на педала, да се чува едно леко съскане за времето в което педала на спирачката се движи напред. Това се получава в следствие отварянето на клапан, намиращ се откъм страната на педала, позволяващ постъпването на въздух от атмосферата към едната страна на мембраната на сервоапарата (в едната камера) за да се получи разлика в налягането на двете камери - от едната страна има вакуум от смукателния колектор на двигателя, от другата страна е атмосферното налягане. В следствие на тази разлика в наляганията от двете страни на мембраната, се получава усилващия ефект при спиране.
    За повече и по-подробна информация може да погледнете в уикипедиа'та или в някой стар учебник за автомобили и двигатели.
    Мисля, че проблем в съскането ще има ако същото е постоянно, без да спира, при натиснат педал. Това според мен е индикация за скъсана мембрана. Но тогава ще се менят и оборотите, защото в колектора ще влиза въздух, който не е отчетен от дебитомера.
    Дано съм бил полезен!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  13. #43
    Болен алфист The_Game's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    София/Пазарджик
    Age
    35
    Posts
    1,041

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Не знам за какво точно съскане/свистене се говори в тази тема. Обичайно е обаче, при колите със сервоусилвател на спирачките, при натискане на педала, да се чува едно леко съскане за времето в което педала на спирачката се движи напред. Това се получава в следствие отварянето на клапан, намиращ се откъм страната на педала, позволяващ постъпването на въздух от атмосферата към едната страна на мембраната на сервоапарата (в едната камера) за да се получи разлика в налягането на двете камери - от едната страна има вакуум от смукателния колектор на двигателя, от другата страна е атмосферното налягане. В следствие на тази разлика в наляганията от двете страни на мембраната, се получава усилващия ефект при спиране.
    За повече и по-подробна информация може да погледнете в уикипедиа'та или в някой стар учебник за автомобили и двигатели.
    Мисля, че проблем в съскането ще има ако същото е постоянно, без да спира, при натиснат педал. Това според мен е индикация за скъсана мембрана. Но тогава ще се менят и оборотите, защото в колектора ще влиза въздух, който не е отчетен от дебитомера.
    Дано съм бил полезен!

    Fiat Grande Punto 1.3 Multijet Alfa Romeo 155 1.8TS 8V -SOLD

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •