Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Вариатор?

  1. #1

    Default Вариатор?

    Колеги, искам да питам какво точно трака в този вариатор за промяна на фазите на гърбичния вал на смукателните клапани?
    Разглеждах устройството му и мисля, че си изясних как всъщност работи, но останах озадачен! Коя част по-точно трака във вариатора и какво точно се износва?
    Повидгам тази тема-дискусия защото обичам да съм наясно как работят нещата и какви са причините за проблемите. Предполагам, че доста хора са разглобявали този възел и ми е интересно да чуя мнение на по опитни Алфисти.
    Предварително благодаря.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Sofia
    Posts
    436

    Default

    Във вариатора има една пластмасова пластинка и една пружина които се сменят ремонтен комплект за вариатора е съставен от тази пластмасова пластинка и от една пружина нещото което трака е точно тази пластинка която се износва с времето и трябва да се замени с нова и тракането спира.
    EX 156 1.6 TS

  3. #3
    започва да се пристрастява dyni's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Варна
    Posts
    77

    Default

    Интересно защо не са я направили от метал, за да не се износва?
    156 1.8 TS '98

  4. #4

    Default

    Благодаря намерих една по обширна тема за "тракалото"
    Все обаче не мога да се начудя как се износват шлиците на малкото зъбното колело... вариаторът не сработа ли само при преминаване през 2800 оборота когато ЕCU то по даде сигнал на соленоида... което съгласете се не е толкова често. Дали пък защото остават без смазване тези части не се получава тоя проблем? И защо на по старите вариатори го няма тоя проблем?
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  5. #5
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    ...при обороти над 1300 и натоварване над 30% на ДВГ'то, ЕКЪ'то подава сигнал към соленоида за задействане на вариатора. Всяко последващо отпускане на педала на газта, връща вариатора в изходна позиция. Сега вече може да предположиш колко пъти натискаш и отпускаш педала на газта (респектовно - вкл. и изкл. вариатора), докато стигнеш от дома си до службата
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  6. #6

    Default

    Дори така да е колега (мисля обаче, че четох някъде, че при 2800 оборота сработва вариатора относно натоварването на двигателя...не искам да споря)... това е пренебрежимо малко в сравнение да кажем с шлиците на един карданов вал. Няма да коментирам колко пък е голям и пулсиращ момента при кардановия вал. Затова ми изглежда нещо нереално да се износват шлиците затова и питам. Може би имаме по-скоро лошо смазване там и затова се получава износване. И един друг симптом също ми е малко странен. Защо това тракане започва в началото като 3-4 сек при старт, а след това постепенно се увеличава с течение на времето докато прерастне в постоянно тракане. Не е ли нелогично? Ако има някакво износване то ще се появи просто в един "хубав" момент... ще кажете - термични разширения... може би... Знам ли?
    Никой не спомена къде се слага плсмасовата шайба която е от ремонтния комплект? Аз имам предположение, но... ми се ще да разбера защо тя се износва... пък в края на крайщата има различни материали... може да се ползва композит бронз-тефлон и тогава проблема с тази шайба да се реши за по-дълго време.
    Накрая искам да уточня, че повдигам този въпрос не защото ми се спори просто ми се ще да дагностицираме този проблем с общи усилия!
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  7. #7
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    фиат са дебили и правят боклучи
    е те това е обяснението
    що на алфета примерно не се разваля вариатора м?
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  8. #8
    Запален алфист ZoE23's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Plovdiv
    Posts
    433

    Default

    Quote Originally Posted by dyni
    Интересно защо не са я направили от метал, за да не се износва?
    За да можем да си ги купуваме дадените ремонтни комплекти и вариатори предлолагам
    Grande Punto 1.9 Sporт
    98 Alfa 145 1.6 16V TS-bivshata

  9. #9
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by fade
    Накрая искам да уточня, че повдигам този въпрос не защото ми се спори просто ми се ще да дагностицираме този проблем с общи усилия!
    Ако имаш, дай поне една скица или снимка в разрез на въпросния вариатор, та да има над какво по-конкретно да разсъждаваме. В момента всичко се базира само на догатки и темата съвсем лесно може да прерастне в "празни приказки"
    А относно момента на включване на вариатора - виж прикрепения jpeg, взет от менюала за ремонт на 155 . Мога да постна и чертеж в разрез на вариатора, но точно този тип вариатори за сега мисля, че не са създавали ядове на собствениците си
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  10. #10

    Default

    Ето схема на вариатора:
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  11. #11
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Айде да не цапам форума ще ползвам на колегата темата предстои ми смяна на кит на вариатора но разбирам че има някакви особености при сглобяването. Моля ако някой има някакви снимки или схеми на самия вариатор ( на карантията ) и описание на процедурата по подмяна на самия кит нека да сподели.
    Това че се сваля всмукателния вал и че трябва да се центрова двигателя е ясно става въпрос за самата подмяна на пружината и втулката и особеностите.
    Благодаря предварително на отзовалите се с адекватен отговор.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  12. #12
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by fade
    Ето схема на вариатора:
    ...мисля, че това е схема на вариатора на 8 клапановия TS, който всъщност си е доста читав и не проявява типичните слабости за побратима си от 16 кл. туйнспарк - т.е. не трака. Май проблемния тип вариатор е с друга конструкция, но нека все пак накой по-осведомен да каже, за да не говорим наизуст!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  13. #13

    Default

    Тази схема беше дадена в един сайт на който обясняваха как се сменя вариатора и ангренажните ремъци на 2.0 TS и двигателя си беше 16 вентила.
    То и аз така гадая по неща които намирам тук там... в дисковете за ремонт на 156 има само общи схеми... нищо конкретно

    Верно ако някой има схема да постне иначе мога да сложа няколко снимки на разглобен вариатор от 145, но незнам дали вариатора е същия
    http://forum.alfa145.com/index.php?showtopic=6998
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  14. #14
    Политкомисар Yon's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    В. Търново
    Posts
    1,226

    Default

    Quote Originally Posted by fade
    .....но незнам дали вариатора е същия
    http://forum.alfa145.com/index.php?showtopic=6998
    Същия е
    97' Alfa Romeo 146 1.6 TS
    06' Smart Forfour 1.3

    .....и тогава Ботев слязъл от Балкана със "Шмайзер" в ръка....

  15. #15
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Айде бе капацитетите къде са в тоя форум айде дайте напътствия как се сглобява вариатора как се зацепват колелата имали нещо особено дето може да се допусне грешка , там белези по колелата на вариатора и прочие.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •