Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946)
Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 29-06-2017, 11:52   #1
yanislavv50
Алфист

Default Осветление в краката (Алфа 159)

Здравейте колеги, някой играл ли си е да направи осветление в краката долу на алфа ромео 159? Идеята ми е при отваряне на вратата да светкат заедно със лампата на вратата долу. Или по-добрия вариант, да се включват през плафона, заедно с останалото осветление Ако някой го е правил, ще се радвам да сподели как се е справил.
yanislavv50 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2017, 13:42   #2
роската
Младши алфист

Здрасти колега, в чуждите форуми съм чел, че взимат + от плафона над огледалото за задно виждане, за да се включва и изключва заедно с останалото осветление. Кабелчето обаче не съм сигурен откъде е най-лесно да се прекара, така че да не се вижда и да се разглабя възможно най-малко. Тук някой друг колега да помага. Ако някой знае от бушонното табло кой кабел отива към плафона за осветление ще е най-бързо и безболезнено.
Old 03-07-2017, 13:54   #3
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Няма директен кабел от бушонното табло до плафона. Плафонът се управлява от боди компютъра. Ако те интересуват детайли, мога да постна схемата.

Аз бих пипал там с повишено внимание, тъй като има опасност да цъфне някой изход на компютъра заради претоварване от включване на допълнителни консуматори.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
ecotronic is online now   Reply With Quote
Old 03-07-2017, 17:30   #4
роската
Младши алфист

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
Няма директен кабел от бушонното табло до плафона. Плафонът се управлява от боди компютъра. Ако те интересуват детайли, мога да постна схемата.

Аз бих пипал там с повишено внимание, тъй като има опасност да цъфне някой изход на компютъра заради претоварване от включване на допълнителни консуматори.
Със сигурност си прав за повишеното внимание!!! Аз не съм толкова запознат. Ако нещо имаш предвид дай идея. Не му е лошо хрумването за такъв тип мод на колегата.
Old 03-07-2017, 18:05   #5
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Идеи - много, но основната е да не се захранва допълнителното осветление директно от плафона а да се ползва механично или електронно реле.

Доколкото знам, осветлението плавно се пуска и гаси, заради което механичното реле е по-добре да отпадне, като вариант. Отделно ако допълнителното осветление е LED и има изискване също плавно да се пали и гаси, задължително отиваме на варианта - електронно реле + PWM регулатор (2 в едно).

Не знам, дали такова нещо има готово в търговската мрежа, но не е много трудно да се изработи.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 04-07-2017, 13:51   #6
роската
Младши алфист

Quote:
Идеи - много, но основната е да не се захранва допълнителното осветление директно от плафона а да се ползва механично или електронно реле.

Доколкото знам, осветлението плавно се пуска и гаси, заради което механичното реле е по-добре да отпадне, като вариант. Отделно ако допълнителното осветление е LED и има изискване също плавно да се пали и гаси, задължително отиваме на варианта - електронно реле + PWM регулатор (2 в едно).

Не знам, дали такова нещо има готово в търговската мрежа, но не е много трудно да се изработи.
Ако се ползва плюса от плафона да затваря контакта на релето, то в такъв случай откъде може да се вземе постоянен плюс за захранване на ламбите?
Old 04-07-2017, 15:51   #7
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Originally Posted by роската View Post
Ако се ползва плюса от плафона да затваря контакта на релето, то в такъв случай откъде може да се вземе постоянен плюс за захранване на ламбите?
От друг подходящ токов кръг - примерно същия този, който е за осветлението в купето, но преди да мине през боди компютъра. Накратко - от бушонното табло.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 06-07-2017, 11:56   #8
роската
Младши алфист

Quote:
Originally Posted by yanislavv50 View Post
Здравейте колеги, някой играл ли си е да направи осветление в краката долу на алфа ромео 159? Идеята ми е при отваряне на вратата да светкат заедно със лампата на вратата долу. Или по-добрия вариант, да се включват през плафона, заедно с останалото осветление Ако някой го е правил, ще се радвам да сподели как се е справил.
Ето какво открих по темата. Мисля, че е доста добре обяснено - https://www.youtube.com/watch?v=0YYiWE_HEZw
Old 06-07-2017, 13:54   #9
роската
Младши алфист

Quote:

Колега, плафона по + ли се управлява или по -?
Old 06-07-2017, 14:01   #10
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

По ( – ).

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 09-07-2018, 14:47   #11
роската
Младши алфист

Default Схема

Quote:
По ( – ).
Здрасти колега!
Да те попитам нещо по горния въпрос. Ако свържа SSR реле към + от бушона за осветлението в купето и минус от плафона, което да е управляващ сигнал за затваряне на веригата на релето, какъв диод да сложа на минуса от плафона, за да се застраховам от обратен ток към него? Мисля да подредя нещата по следния начин: SSR реле, което при затворена верига да захранва DC регулатор за 12v, който да подава напрежение на лентата.
Old 09-07-2018, 15:39   #12
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Originally Posted by роската View Post
Здрасти колега!
Да те попитам нещо по горния въпрос. Ако свържа SSR реле към + от бушона за осветлението в купето и минус от плафона, което да е управляващ сигнал за затваряне на веригата на релето, какъв диод да сложа на минуса от плафона, за да се застраховам от обратен ток към него? Мисля да подредя нещата по следния начин: SSR реле, което при затворена верига да захранва DC регулатор за 12v, който да подава напрежение на лентата.
Не е нужно да слагаш защитен диод тъй като на изхода на боди компютъра, който ще ползваш така или иначе има +12V през крушката, когато тя не свети. По важно е да подбереш ssr с по възможност по-малък управляващ ток за да не претовариш въпросния изход. Нещо от сорта на 5 - 20 mA не би трябвало да е проблем.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 09-07-2018, 17:57   #13
роската
Младши алфист

https://www.aliexpress.com/item/1pcs...363326849.html

Имам това. не мога да намеря инфо за управляващото напрежение, но май е по голямо.

---------- Post added at 16:57 ---------- Previous post was at 16:47 ----------

Quote:
Не е нужно да слагаш защитен диод тъй като на изхода на боди компютъра, който ще ползваш така или иначе има +12V през крушката, когато тя не свети. По важно е да подбереш ssr с по възможност по-малък управляващ ток за да не претовариш въпросния изход. Нещо от сорта на 5 - 20 mA не би трябвало да е проблем.
https://www.aliexpress.com/item/1pcs...363326849.html

Имам това. не мога да намеря инфо за управляващото напрежение, но май е по голямо.

.
роската is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2018, 18:08   #14
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

https://cdn.sparkfun.com/datasheets/...al/SSR40DA.pdf

Управляващият ток е < 7,5 mA.

Няма да има проблеми с него по отношение на изхода на боди компютъра, но изходният ток на утечка (2 mA) е доста голям.

Аз не бих ползвал точно такова реле за тази цел.

Един P-Mos транзистор, който струва стотинки ще е доста по-удачен.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)

.
Old 09-07-2018, 19:03   #15
yanislavv50
Алфист

Аз мисля да направя това нещо като взема директно ток от плафона. А за да не се натоварва системата, ще сложа по 1х 5мм светодиод, който само да подчертава пода на колата (на практика 4 за цялата кола). Не мисля, че ми е необходимо да свети прекалено силно долу.
yanislavv50 is offline   Reply With Quote
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules