Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 156/147/GT
Алфа Ромео 156/147/GT Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-12-2017, 20:50   #1
C-e-c-o
Младши алфист

C-e-c-o's Avatar

Default "Проект" Alfa Romeo 156 1.9 JTDm 140 2003 - въпроси

Здравейте,

сравнително млад шофьор съм (година и половина +/- с навъртяни 5-6 хиляди), до сега търкалях все стари и слаби коли. Въпросната Алфа е първия ми личен автомобил и много ми допада като управление, динамика и дизайн. За мен няма конкуренция в този клас (че и клас отгоре ).

Колата (Alfa Romeo 156 1.9 JTDm 140 2003) е внос от Швейцария и я закупих за 600лв. от там, но с докарване, мито, еко таски, КАТ, каско, застраховки, винетки ми стъпи на 2000лв. което не е нищо за този автомобил. Първоначалното обслужване беше около 400лв. (гуми, масло, филтри, накладки и ремък) при сервиз на роднина.

Имам мерак да и направя няколко подобрения лятото и ще се радвам да чуя алтернативни мнения по-въпроса (кое, как, кога и защо).

За сега плана е:
  • Термостат от рено 5
Колата от както съм я взел (1-2 месеца) не вдига повече от 70 градуса, без значение дали качвам планина, дали съм на магистрала с 140 или съм в задръстване от 2 часа. До колкото видях читав такъв е 150-60лв. а много хора слагат такъв от рено 5, които ще излезне поне 10 пъти по-евтино. Ще има ли проблем да се кара до лятото така?
  • Затапване на EGR / премахване на катализатор
До колкото разбрах след въпросните манипулации колата става по-отзивчива в ниските обороти, което в момента ми е "проблем". Да речем, че се движа на 2ра и трябва бързо да се измъкна, дори и да настъпя педала до метала, все едно не съм подал газ и имам "отговор" след 3-4 секунди и чак тогава почва да набира по-рязко. Дали е защото съм свикнал на бензинови асматици и не мога да свикна на "турбо лага" или нещо не е наред, не знам.
  • Remap
Чипосване до около 170 коня, но ме притеснява живота на "консумативите" - турбина, съединител и маховик. В момента са в отлично здраве и най-вероятно предишния собственик е сменял наскоро съединител, понеже отделя доста ниско и през целия ход на педала до горе.

Питането ми е, при хардуерно премахване на EGR/катализатор дали ще се наложи и софтуерно такова ? Има ли други плюсове и минуси ? Като цяло чипа до колко може да скъси живота на турбина, съединителя или маховика? За други идеи, съвети, критики и прочие - не се срамувайте.

.
C-e-c-o is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2017, 21:15   #2
eproHD
JACK DANIEL'S-SING.BARREL

eproHD's Avatar

Абе карай си каляската и не се занимавай с глупости,имаш нямаш 2-3 години за това
Old 04-12-2017, 21:32   #3
sollider
Запален алфист

sollider's Avatar

Определено не са глупости, особено ако авторът смята да изкара повече години с този автомобил. Само няколко думи по частта с температурата - чертата, която най-вероятно гледаш, е 80 градуса, не 70. Второ, провери дали маркучът на големия кръг почва да се стопля преди колата да достигне нормална работна температура. Ако не - значи няма смисъл да сменяш термостат. Тези двигатели загряват доста бавно и трудно, особено през зимата, а ако пуснеш и парното - купонът е пълен.
Old 04-12-2017, 22:17   #4
C-e-c-o
Младши алфист

C-e-c-o's Avatar

Quote:
Originally Posted by sollider View Post
Определено не са глупости, особено ако авторът смята да изкара повече години с този автомобил. Само няколко думи по частта с температурата - чертата, която най-вероятно гледаш, е 80 градуса, не 70. Второ, провери дали маркучът на големия кръг почва да се стопля преди колата да достигне нормална работна температура. Ако не - значи няма смисъл да сменяш термостат. Тези двигатели загряват доста бавно и трудно, особено през зимата, а ако пуснеш и парното - купонът е пълен.

Стига до това положение максимум. Ще може ли снимка за кой маркуч става на въпрос?
Old 05-12-2017, 09:04   #5
sollider
Запален алфист

sollider's Avatar

Ето този е при мен. Би трябвало и на 140 к.с. да е същия. Ако снимката не те ориентира - оглеждай се за маркуча, който влиза в термостата и радиатора.

А относно чертата - да, там са 80 градуса.
Old 06-12-2017, 09:47   #6
Classicalfamaniac
Старши алфист

Classicalfamaniac's Avatar

Точно така, мършава 156ца за 600лв не заслужава 60лв за термостат, удри тая мачка, направи я ТНТМ.
От Москвич 412 с горен термостат, също става, като на Реното е!
А сега сериозно, преди да осакатиш колата, провери дали уреда показва коректно.
Наскоро имаше случай да показва 70 градуса на таблото, а реално да е почти 90.
Old Yesterday, 11:02   #7
S_BANKOV
Младши алфист

Quote:
Originally Posted by C-e-c-o View Post
Здравейте,

сравнително млад шофьор съм (година и половина +/- с навъртяни 5-6 хиляди), до сега търкалях все стари и слаби коли. Въпросната Алфа е първия ми личен автомобил и много ми допада като управление, динамика и дизайн. За мен няма конкуренция в този клас (че и клас отгоре ).

Колата (Alfa Romeo 156 1.9 JTDm 140 2003) е внос от Швейцария и я закупих за 600лв. от там, но с докарване, мито, еко таски, КАТ, каско, застраховки, винетки ми стъпи на 2000лв. което не е нищо за този автомобил. Първоначалното обслужване беше около 400лв. (гуми, масло, филтри, накладки и ремък) при сервиз на роднина.

Имам мерак да и направя няколко подобрения лятото и ще се радвам да чуя алтернативни мнения по-въпроса (кое, как, кога и защо).

За сега плана е:
  • Термостат от рено 5
Колата от както съм я взел (1-2 месеца) не вдига повече от 70 градуса, без значение дали качвам планина, дали съм на магистрала с 140 или съм в задръстване от 2 часа. До колкото видях читав такъв е 150-60лв. а много хора слагат такъв от рено 5, които ще излезне поне 10 пъти по-евтино. Ще има ли проблем да се кара до лятото така?
  • Затапване на EGR / премахване на катализатор
До колкото разбрах след въпросните манипулации колата става по-отзивчива в ниските обороти, което в момента ми е "проблем". Да речем, че се движа на 2ра и трябва бързо да се измъкна, дори и да настъпя педала до метала, все едно не съм подал газ и имам "отговор" след 3-4 секунди и чак тогава почва да набира по-рязко. Дали е защото съм свикнал на бензинови асматици и не мога да свикна на "турбо лага" или нещо не е наред, не знам.
  • Remap
Чипосване до около 170 коня, но ме притеснява живота на "консумативите" - турбина, съединител и маховик. В момента са в отлично здраве и най-вероятно предишния собственик е сменял наскоро съединител, понеже отделя доста ниско и през целия ход на педала до горе.

Питането ми е, при хардуерно премахване на EGR/катализатор дали ще се наложи и софтуерно такова ? Има ли други плюсове и минуси ? Като цяло чипа до колко може да скъси живота на турбина, съединителя или маховика? За други идеи, съвети, критики и прочие - не се срамувайте.
Може ли да питам нещо?
Тая кола що я купи? Беше на далавера нали?
Това с термостата от рено 5 го забрави.
Закарай си колата на къдърен диагностик / струва пари, не някой да трие грешки за 20 лв/
За чипа важи горния ред.

Аз за една година дадох 10 бона преди да я чипосам, цялото окачване ама цялото долу, съединител нов, турбина ревизия, междувременно пипнах главата, спирачки всичко ново, охлаждане ново, ремъци и ролки долу, генерация нова, и вече съм готов да се разходя по ул. София.

И така вече е удоволствие да караш алфа.

Дано не приемеш думите ми като фукня или укор към теб, това е съвет.
S_BANKOV is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 16:31   #8
C-e-c-o
Младши алфист

C-e-c-o's Avatar

Quote:
Originally Posted by S_BANKOV View Post
Може ли да питам нещо?
Тая кола що я купи? Беше на далавера нали?
Това с термостата от рено 5 го забрави.
Закарай си колата на къдърен диагностик / струва пари, не някой да трие грешки за 20 лв/
За чипа важи горния ред.

Аз за една година дадох 10 бона преди да я чипосам, цялото окачване ама цялото долу, съединител нов, турбина ревизия, междувременно пипнах главата, спирачки всичко ново, охлаждане ново, ремъци и ролки долу, генерация нова, и вече съм готов да се разходя по ул. София.

И така вече е удоволствие да караш алфа.

Дано не приемеш думите ми като фукня или укор към теб, това е съвет.
Не те разбрах, каква ще е драмата за термостат от рено 5?
Колата няма грешки, проверена е при двама за всеки случай.
Чип за сега само се замисля.

Мерси за съвета.
Old Yesterday, 17:34   #9
ScuderiaItalia
Мечтае за напомпана печка

ScuderiaItalia's Avatar

Къде ги налепи тия 10 бона не знааам.. Най-много 5 да стигнеш с топ марка части, както й да е.
Old Yesterday, 18:28   #10
S_BANKOV
Младши алфист

Quote:
Originally Posted by ScuderiaItalia View Post
Къде ги налепи тия 10 бона не знааам.. Най-много 5 да стигнеш с топ марка части, както й да е.
ОКАЧВАНЕ
4 броя главини
носачи всичките
Амортисьори 4 бр.
накрайници 4 бр.
тампони мампони унибали до един

Масла филтри знаеш 120 лв. на смяна 3 пъти тая година
нови гуми 600 лв.
съенинител как си му е реда.
ревизия турбина
дебитомер 792ка
глава нова с ново оборудване.
труд за нея
маркучи по турбината нови от до.
свещи
генерация леко от снощи
вихрови клапи с всичко
демфер на кв нов
спирачки нови дискове и накладки и тефлонови маркучи.

добре ли е?
S_BANKOV is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 18:31   #11
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Колега, да ме прощаваш ама тази кола или са ти я подарили или си бил на твърда дрога, когато си я избирал.
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 156/147/GT « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules