Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Мултимедия
Мултимедия За звука и визията в автомобилите ни ...

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-11-2018, 22:01   #1
vankata_ll
Старши алфист

vankata_ll's Avatar

Default Озвучаване Алфа 146

Здравейте,

Ако някой може да даде съвет ще съм много благодарен, тъй като съм изключително бос в автомобилното озвучаване.
Когато преди година оригиналните колонки се предадоха (малко слушам) си взех следните:
https://aval-bg.com/product/3-avto-g...ertz-dsk-165-3
https://aval-bg.com/product/14-avto-...ertz-ecx-165-5
Успях да напасна "пищялките" в оригиналните гнезда и всичко изглеждаше супер, напълно сток само че.... пищялките на Hertz-овете прекалено много съскат сравнено с оригиналната комбинация от колонки, които имаха слаб, но балансиран звук, с приятен мек бас. Опитах да коригирам нещата с настройките от моето убито LG от Техномаркет за 150 лв, но резултата не е този, който очаквах. Просто има адски много високи и "съскане".
Та въпросът ми е - говорителите ли толкова могат (не са от най-високия клас, направо са си базови), LG-то ли е проблема, понеже и то си е базово, или има нещо друго?
Дали да не си бях оставил оригиналните пищялки и да бях сменил само говорителите във вратите? Не държа на кристален звук, нямам и ухо за него, но това в момента не е ОК.

vankata_ll is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2018, 16:36   #2
ivan dimitrov
светлозелен(ама не много)

ivan dimitrov's Avatar

И двата комплекта са със по висока долна гранична честота от тия на оригиналните говорители. едните(които вероятно сте сложили за предни) са с 50 а другите 60 херца. На оригиналните се "потроших" докато им намеря данните преди време и ги дават 30 херца.
Освен това, няма да се учудя много, ако се окаже че "пищялките" които сте взели са пиезокерамични, а не електродинамични.
И трябва да видите дали са сфазирани акустично, щото при смяна на моделът и на говорителите и на плеъра, + със+ и – със – не е гаранция че акустично са сфазирани.
Old 07-11-2018, 08:08   #3
vankata_ll
Старши алфист

vankata_ll's Avatar

Благодаря за отговора.
Моделите говорители от по-висок клас, които погледнах, са с долна граница 40. С 30 не видях, но ще се поинтересувам.
Това с "пищялките" не го знаех, но ще попрочета в нета. В описанието пише само, че са с неодимови магнити.
Ще пробвам с един Алпин дали ще се подобрят нещата, ако не ще мисля варианти за други говорители.

Old 09-11-2018, 10:19   #4
ivan dimitrov

ivan dimitrov's Avatar

Ако са с магнити - добре, значи са електродинамични. Едва ли ще има коренна промяна с друго радио. И най доброто няма да се представи добре с кофти говорители.
Направете следният експеримент - намаляте задните докрай, давате балансът максимално в ляво, пускате музика с наситени ниски и плавно местите балансът към центъра като оценявате нивото на ниските на слух. Ако към центъра ниските затихват, ще трябва да размените плюсът и минусът на единият говорител и да повторите процедурата и за задните говорители.
Old 09-11-2018, 21:16   #5
vankata_ll
Старши алфист

vankata_ll's Avatar

Ами започвам със CD-то, пък за говорителите ще видим.
Това с обърнатите кабели вече го направих . Бях разменил кабелите на задните, но грешката бе разкрита веднага. Но благодаря за идеята за проверка.
Иначе съм взел това CD:
https://www.alpine.co.uk/fileadmin/u...E-185BT_EN.pdf
Има доста настройки, тепърва ще го ръчкам.
Има ли по принцип вариант, в който "пищялките" да се настройват отделно?
Материята ми е много далечна...

Old 10-11-2018, 00:20   #6
ivan dimitrov

ivan dimitrov's Avatar

Веднъж монтирани - едиствено чрез тонкоректорът. Инак би трябвало да има филтър, който в по вечето случаи е заменен от просто кондензатор, вързан последователно на "пищялката".
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Мултимедия « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules