Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946)
Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-07-2018, 14:45   #1
archimedes
Запален алфист

archimedes's Avatar

Default Волана се върти по-трудно след смяна на хидравлично масло

Преди една седмица се спука маркуча на хидравличното масло (от казанчето към помпата) и всичко изтече. Цветът му беше червен, а знам от форума, че трябва да е зелено. Монтираха новия маркуч заедно със зелено масло (по каталог Tutela Gl/R). Сега като врътнах 3-4км имам силното усещане, че се върти доооста по-трудно. Само да отбележе, че и преди не беше от най-леките и да се върти с малкия пръст.

Сега въпроса е дали проблема е от новото масло?
Възможно ли е помпата да е сдухала нещо и има ли как да се тества за проблем в нея?

Като цяло някой има ли наблюдения върху въртенето на волата?

Колата е 159, 2.4 210кс ако има значение.
archimedes is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2018, 16:39   #2
corvette
започва да се пристрастява

corvette's Avatar

Волана на 159 е тежък,и това е хубаво.Провери цедката в казанчето.
Old 06-07-2018, 17:38   #3
alfa racer GTA
Алфист по рождение

alfa racer GTA's Avatar

Провери си течността в казанчето докъде ти е.

Сигурен ли си, че маркуча е оригиналния за тази рейка?
Old 06-07-2018, 17:43   #4
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Сигурно ли е, че става въпрос за маркуча между казанчето и помпата? Той трудно би могъл да се спука при положение, че в него има подналягане.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
ecotronic is online now   Reply With Quote
Old 06-07-2018, 18:13   #5
archimedes
Запален алфист

archimedes's Avatar

Quote:
Originally Posted by alfa racer GTA View Post
Провери си течността в казанчето докъде ти е.

Сигурен ли си, че маркуча е оригиналния за тази рейка?
Ще проверя течността, но ако е нова надявам се всичко да е точно.
По vin номер това излезе.

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
Сигурно ли е, че става въпрос за маркуча между казанчето и помпата? Той трудно би могъл да се спука при положение, че в него има подналягане.
Да. Оригиналният се беше протрил (опираше в някакъв ръб) и ме посъветваха да бъде сменен. След това първата му смяна не беше с оригинален (то реално и този не знам дали е оригинален а може да е просто заместител), а такъв направен ръчно. И понеже е с няколко чупки беше наставян и на едно място където имаше скоба се беше спукал.
Old 06-07-2018, 18:24   #6
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Огледай добре да не се е сплескал някъде. Подобно намаляване на сечението му може да доведе до по-малък входящ дебит на помпата, откъдето и до по-тежък волан.

Ще се учудя, ако проблемът е от маслото. Особено при тези температури.

Наскоро пуках маркуча между помпата и рейката и сега съм с МХЛ-32. Нямам забележки.

Има някаква вероятност и в помпата да са се образували по-големи от нормалните хлабини, ако не си усетил навреме липсата на масло.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 06-07-2018, 18:36   #7
archimedes
Запален алфист

archimedes's Avatar

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
Огледай добре да не се е сплескал някъде. Подобно намаляване на сечението му може да доведе до по-малък входящ дебит на помпата, откъдето и до по-тежък волан.

Ще се учудя, ако проблемът е от маслото. Особено при тези температури.

Наскоро пуках маркуча между помпата и рейката и сега съм с МХЛ-32. Нямам забележки.

Има някаква вероятност и в помпата да са се образували по-големи от нормалните хлабини, ако не си усетил навреме липсата на масло.
Съмнявам се проблема да е в маркуча. Все пак е взет нов от магазин по рама. За маслото не съм сигурен. Нали тук се дискутираше как трябва да е точно това зелено масло. Мога да пробвам да сложа друго, но ще са пари на вятъра. А тая помпа няма ли как да се провери дали работи коректно или не и въобще подлежи ли на ремонтиране. защото цените за нова са малко ШОК.
Old 06-07-2018, 18:46   #8
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Пробвай, как се върти волана намясто на празен ход на мотора и после при по-високи (средни) обороти. Ако има съществена разлика е възможно проблемът да е от помпата.

Помпата може да се рециклира. Има и читави втора употреба.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 06-07-2018, 21:17   #9
archimedes
Запален алфист

archimedes's Avatar

Проверих маслото и цвета е леко мармалад. На мен ми червенее доста, въпреки че не е точно червено. Възможно ли е вътре в системата да е останало от старото червено масло и въпреки доливането на зеленото, червения цят да е надделял?
И въобще може ли да се източи абсолютно всичко?

Прилагам и снимка на маслото.

Утре ще пробвам и съвета за въртенето на празен ход и на средни обороти.
Attached Thumbnails
0D1AFEFF-5821-4705-ADCD-CE09095D7925.jpg  
Old 06-07-2018, 22:09   #10
alfa racer GTA
Алфист по рождение

alfa racer GTA's Avatar

Не е от това.

Остава от старото колкото и да го сменяш.Имаше сменяли дори с промивка и 1 година след това отново става червено.

Ще го смениш отново ако искаш след 1-2 години.Виж в упътването на колко се сменя.
Old 06-07-2018, 22:15   #11
ivopifeca
Banned

На камиона съм слагал и нафта,като съм закъсвал на път.Не е от маслото,и не слушай врели некипели с къв цвят,или еди ква си марка трябва да било.Ако се върти осезаемо по трудно,проблема е другаде особено в тия жеги,както и колега по горе ти спомена.Ако не въртиж волана както на москвич,си карай колата и не се занимавай с простотии.
ivopifeca is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 01:27   #12
Бобби
БКАР

Бобби's Avatar

Quote:
Originally Posted by ivopifeca View Post
На камиона съм слагал и нафта,като съм закъсвал на път.Не е от маслото,и не слушай врели некипели с къв цвят,или еди ква си марка трябва да било.Ако се върти осезаемо по трудно,проблема е другаде особено в тия жеги,както и колега по горе ти спомена.Ако не въртиж волана както на москвич,си карай колата и не се занимавай с простотии.
))...стига с тия камиони бе колега......относно Москвича, няма да коментирам......относно заместител при екстремна ситуация на хидравличното масло е горяло двигателно, а не нафта.....попитай по старите си колеги......
Old 07-07-2018, 12:27   #13
ivopifeca
Banned

Quote:
Originally Posted by Бобби View Post
))...стига с тия камиони бе колега......относно Москвича, няма да коментирам......относно заместител при екстремна ситуация на хидравличното масло е горяло двигателно, а не нафта.....попитай по старите си колеги......
Е аз като съм сипвал нафта пак съм си карал до прибиране.А и съм бил на пътя,ти за горелото масло...ми немам навика да нися туба с горело масло като съм на път!А нафта има в резервоара,и слушай малко как се прави Вода минерална си нося на по път,ма с нея едва ли ще стане.Та като ти се случи на тебе,си седи на пътя и чакай да то докарат горело масло,с което ще е супер за хидравличната система,като влезне по нея мизерията на горялото черно пълно с боклуци масло
ivopifeca is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 16:45   #14
angelovi69
и аз алфист

angelovi69's Avatar

Тука всички дискутират обичайните неща, което, всъщност не е лошо никак. Аз ще споделя опит. Преди време карах Клио и лятото с летни гуми последна спирка, почти без грайфер, щото знаех, че наесен ги изхвърлям. На всяко тръгване - пилене на гуми. И волана беше доста тежък. Наесен сложих зимни гуми нови, висок грайфер, мек каучук, волана стана като перце.
Та, моите въпроси са:
- Кога точно сцепи маркуча?
-Сменял ли си гуми междувременно?
-Не питам Колко масло изтече от системата, т.к. вероятно е изтекло по земята, но резонния въпрос е с колко напълни системата и колко й дават по каталожни данни?
Имай предвид, че летните са по-твърди от зимните и може, да се усети минимална разлика във волана.
angelovi69 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2018, 17:26   #15
archimedes
Запален алфист

archimedes's Avatar

Quote:
Originally Posted by angelovi69 View Post
Тука всички дискутират обичайните неща, което, всъщност не е лошо никак. Аз ще споделя опит. Преди време карах Клио и лятото с летни гуми последна спирка, почти без грайфер, щото знаех, че наесен ги изхвърлям. На всяко тръгване - пилене на гуми. И волана беше доста тежък. Наесен сложих зимни гуми нови, висок грайфер, мек каучук, волана стана като перце.
Та, моите въпроси са:
- Кога точно сцепи маркуча?
-Сменял ли си гуми междувременно?
-Не питам Колко масло изтече от системата, т.к. вероятно е изтекло по земята, но резонния въпрос е с колко напълни системата и колко й дават по каталожни данни?
Имай предвид, че летните са по-твърди от зимните и може, да се усети минимална разлика във волана.
Случката стана на 22 Юни тази година.
Не съм сменял (карам с летни фулда).
За маслото не мога да кажа, защото смяната се правеше в сервиз.

Като допълнение:
Днес съвсем случайно засякох едно момче с 159 1.9 бензин на една бензиностанция и направихме лек тест. Той въртя моя волан, а аз неговия. Според него няма разлика в усилието. За мен имаше лека разлика (неговия да се върти по-леко). Може и да си внушавам разбира се .

Пробвах и съвета да въртя волана на място на празен ход и на някакви обороти (около 2000). Не усетих някаква съществена разлика.
Остава да покарам известни време и може би ще свикна.
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules