Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфи на ГАЗ
Алфи на ГАЗ Тук пишете всичките си проблеми, впечатления, въпроси и други свързани с Алфите на газ и метан.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-06-2016, 07:24   #16
don_pepone
T.S. Присмехулник

don_pepone's Avatar

Имаш и една опция на софта на газовтоо "Автокорекция на модела", доста ясно се вижда какво тя прави ако колата е с избрана опция за настройване чрез графика, там когато се виждат двете графики(газ и бензибн) и видимо имат разлики, заради които хипотетично имаме проблем с адаптациите на бензиновото ЕКУ, то цикаш автокорекцията и тя коригира всички неободими газови коефициенти, така,че да изравни газовата графика с бензиновата (или поне да я доближи на максимум) и това всичко разбирасе ако сме сигурни че системата ни е изрядна технически.

П.С> Ако е задръстен филтъра и сметта е бедна на газ ще се усеща недостиг в тягата, особенно ако е бедна дотолквоа че да излиза извънграниците на бензиновите корекции.
Най-често светва чека заради богат агазова смес и то предимно на празен ход, понеже в движение е по-трубо да се задържи в едни обороти и ламбдата да изскочи от границите на корекция.
don_pepone is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2016, 10:28   #17
Alex_26
Хайдутин СЕЛЯНДУР KILLER

С това
Quote:
Най-често светва чека заради богат агазова смес и то предимно на празен ход,
не съм много съгласен
Alex_26 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2016, 11:11   #18
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Originally Posted by don_pepone View Post
Най-често светва чека заради богат агазова смес и то предимно на празен ход, понеже в движение е по-трубо да се задържи в едни обороти и ламбдата да изскочи от границите на корекция.
Когато ми запише грешката за self-adaptive FRA параметъра, той има стойност над 1,23 (не знам при какъв праг се записва грешката).

При тази ситуация, ако изтрия грешката, тя отново се записва с първото натискане на педала.

Като ресетна ECU-то стойността на въпросния параметър става 1.0 и грешката се трие успешно.

Сега - това, което е важно да се изясни е, дали нарастък над 1.0 означава удължени инжекторни времена или обратното.

Ако допуснем, че параметърът расте с увеличаването на времената, то означава, че сместта е бедна и ECU - то се опитва да я обогати.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
ecotronic is online now   Reply With Quote
Old 01-06-2016, 12:03   #19
don_pepone
T.S. Присмехулник

don_pepone's Avatar

По принцип повечето коли имат праг 15 или 25% корекции, над който се запсва грешка.
Като се гледат живи данни през диагностиката трябва да има Fuel trim short term ( или просто да е кръстено Ламбда адаптация)- краткосрочна адаптация в % (което е добре да се движи около 0% при работа на празен ход) и Fuel trim Long term-Дългосрочна , при настройка на ГИ се счита за нормално Дългосрочната да е в рамките на 3-4% (+или-) , от там на горе или надолу е признак за Не добра настройка.
П.С. при теб тази FRA стойност явно е коефициента за корекция което е равна на +23% (поне така ми изглежда), което си е признак за нещо нередно.
Когато караш на бенз само какъв е коефициента, понеже 100% не седи на 1.
ресетни си компа, покарай на бенз 10-15км и тогава пробва с настройка чрез графика, да видиш как си чертае двете карти и виж къде ти бяга газовата карта.
С какъв Фобос си ?

.
Old 01-06-2016, 12:16   #20
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
По принцип повечето коли имат праг 15 или 25% корекции, над който се запсва грешка.
Като се гледат живи данни през диагностиката трябва да има Fuel trim short term ( или просто да е кръстено Ламбда адаптация)- краткосрочна адаптация в % (което е добре да се движи около 0% при работа на празен ход) и Fuel trim Long term-Дългосрочна , при настройка на ГИ се счита за нормално Дългосрочната да е в рамките на 3-4% (+или-) , от там на горе или надолу е признак за Не добра настройка.
Тези 3 - 4% предполагам съответстват на стойности на self adaptive FRA параметъра 1,0 +/- 0,03 - 0,04.

Т.е - адаптивният параметър е допустимо да се изменя в границите 0,96 - 1,04.

Основният ми въпрос e дали 0,96 съответства на малко инжекторно време и 1,04 - на голямо, или е обратното.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 01-06-2016, 12:17   #21
Alex_26
Хайдутин СЕЛЯНДУР KILLER

При до 0.25 в + или - компа може да го компенсира. Иначе веднага светва чекът, ако имаме и дъгосрочните параметри
Old 01-06-2016, 12:39   #22
don_pepone
T.S. Присмехулник

don_pepone's Avatar

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
Тези 3 - 4% предполагам съответстват на стойности на self adaptive FRA параметъра 1,0 +/- 0,03 - 0,04.

Т.е - адаптивният параметър е допустимо да се изменя в границите 0,96 - 1,04.

Основният ми въпрос e дали 0,96 съответства на малко инжекторно време и 1,04 - на голямо, или е обратното.
би трябвало 0.96 да знач че се опитва да обеднява (това си е коефициент в случая

Quote:
Originally Posted by Alex_26 View Post
При до 0.25 в + или - компа може да го компенсира. Иначе веднага светва чекът, ако имаме и дъгосрочните параметри
Така е ,просто някой коли са с 15% други с 25, но колкото и да компенсира компа,ако ти отиде адаптацията(дългосрочната) на -20%, дори да не светне чека , сутринта при студен старт на бенз щее страшно....
Old 01-06-2016, 12:46   #23
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
ресетни си компа, покарай на бенз 10-15км и тогава пробва с настройка чрез графика, да видиш как си чертае двете карти и виж къде ти бяга газовата карта.
С какъв Фобос си ?

Точно това смятам да направя първо.

Уредбата е Фобос - 2

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 01-06-2016, 13:06   #24
don_pepone
T.S. Присмехулник

don_pepone's Avatar

Ето моята карта на сааба.
https://goo.gl/photos/1HYjPMXotri5qbTR7

Ако колата е настроена добре зелената и червената карти се застъпват почти идеално
Old 01-06-2016, 13:12   #25
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Ето моята карта на сааба.
https://goo.gl/photos/1HYjPMXotri5qbTR7

Ако колата е настроена добре зелената и червената карти се застъпват почти идеално
Изглежда перфектно

Това с автоматичната корекция на модела ли си го постигнал или си цъкал и по таблиците?

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 01-06-2016, 13:17   #26
don_pepone
T.S. Присмехулник

don_pepone's Avatar

това е с автоматична в началот осамо, после е в процес на каране с настройка по таблицата, като аз съм си задал всички позиции на точките и е коригирано няколко пъти едо изпипване напълно (отнело ми е доста време и доста километри).
Аз лично сега живея в Варна, но съм от Добрич и почти всяка седмица си хода, като това са 50км с всякакъв вид терен и стил на каране и след всяко такова прибиране си проверявах картата,няколко пъти и така до идеалната настройка. Като цяло си изисква нерви и време, затова ми е смешно как майсторите ти правят една настройка на ауто и бегай да играеш и после след 500-1000км ти казват да идеш да бутнат леко и айде бегай пак. То като цяло може и така,стига колата която се прави да нее претенциозна иначе се почва с ходене при майстора всяка седмица, настройки, главоболия и теории как имаш проблем с колата ,а не с газта

П.С. снимката която прикачих е отпреди 2 седмци някъде,а след това се заиграх още малко като в момента съм си обогатил леко в висоите времена и дългосрочната ми адаптация е на -1.6%, понеже предпочитам да е леко по-нахранена, отколкото да се опитва с корекции да я храни Екуто на колата.

.
Old 01-06-2016, 13:24   #27
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
това е с автоматична в началот осамо, после е в процес на каране с настройка по таблицата, като аз съм си задал всички позиции на точките и е коригирано няколко пъти едо изпипване напълно (отнело ми е доста време и доста километри).
Аз лично сега живея в Варна, но съм от Добрич и почти всяка седмица си хода, като това са 50км с всякакъв вид терен и стил на каране и след всяко такова прибиране си проверявах картата,няколко пъти и така до идеалната настройка. Като цяло си изисква нерви и време, затова ми е смешно как майсторите ти правят една настройка на ауто и бегай да играеш и после след 500-1000км ти казват да идеш да бутнат леко и айде бегай пак. То като цяло може и така,стига колата която се прави да нее претенциозна иначе се почва с ходене при майстора всяка седмица, настройки, главоболия и теории как имаш проблем с колата ,а не с газта

П.С. снимката която прикачих е отпреди 2 седмци някъде,а след това се заиграх още малко като в момента съм си обогатил леко в висоите времена и дългосрочната ми адаптация е на -1.6%, понеже предпочитам да е леко по-нахранена, отколкото да се опитва с корекции да я храни Екуто на колата.
Браво!

С мисъл и с постоянство - всичко се постига.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 02-06-2016, 00:38   #28
mordohy
чичка с очила и шкембенце
Член на клуба

mordohy's Avatar

Истината е, че никой не обръща внимание на филтри и налягане, а започва да ръчка.
Ето какви са ми наблюденията и за двете коли.
Независимо колко добре са настроени и какво съм повдигал или свалял, щом коефициентът е правилно изчислен, то само след 30 до 50 км компа си влиза в някакъв стабилен и що-годе приемлив режим. Хубаво е да я покараш на бензин не само до загряване, а и още 30-50 км, за да се получи добра бензинова карта.
После на газ и каране около 200-500 км и гарантирано двете графики се припокриват, спада разхода, а еластичността се подобрява.
Основното са запалителна система, филтри и железария.
Разбира се е добре да пипваш от време на време, но само ако знаеш какво и как.
Показаната графика е чудесна. на мене при алфата е по-стръмна, но това може да е от мащаба.
Old 02-06-2016, 10:14   #29
Alex_26
Хайдутин СЕЛЯНДУР KILLER

Quote:

За зимата намали до 1500об. газта с 5% по бедна да е от нормалното
Old 02-06-2016, 16:32   #30
don_pepone
T.S. Присмехулник

don_pepone's Avatar

аз като един виден педант си имам съвсем отделна цяла настройака за зимата, че цялата карта мърда
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфи на ГАЗ « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules