Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфи на ГАЗ
Алфи на ГАЗ Тук пишете всичките си проблеми, впечатления, въпроси и други свързани с Алфите на газ и метан.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 30-05-2016, 21:26   #1
consol
започва да се пристрастява

consol's Avatar

Default Прецизна Настройка на ГИ ?

Здравейте, Като гледам май имаме доста проблеми по настройките на ГИ. Същия проблем е и при мен! Имам монтирана Ланди Ренцо на алфа 147 1.6. след като мина 30-40 км. И ми светва чека за двигателя. Като обърна на бензин след 1-2 дена чека се оправя. Когато гледах майстора в ръцете и лаптопа му прави настройките така че колата да си работи Еднакво както на бензин така и на газ дори в ниските обороти прави сместа леко бедна. Но се замислих за нещо друго. Нали алфите имат вариатор който се активира при 1650 оборота и изключва при 4000+ това на практика променя сместа. Дали при тези обороти не трябва да вкараме допълнителна настройка за сместа на газта ? Защото всеки път грешката на колата е че ландите не харесват сместа. И ако отговора е да втория ми въпрос е дали вариатора се включва на празен ход само като форсирам двигателя или ще трябва да возя майстора с мен да донастрои колата?
consol is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2016, 21:44   #2
don_pepone
Пишман Газаджия

don_pepone's Avatar

Такам. Първо настройка която нее правена в движене а само на място е жив майтап!
Второ вариятора нее проблем, аз съм с турбо v6 кола с два вариятора и нямам драма с ламбдите.
Освен че сместта ти нее наред , то трябва да се види дали грешката е за бедна или богата смес, също се гледа и как чертае сондата , най вече на празен ход.

Също да питам тия 30-40 км пробег на веднъж ли са или на много кратки паления. Питам понеже ако пбръща рано и газта е все студена и се кара на къси отсечки, то може адаптацията ти да отива подяволите
don_pepone is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2016, 22:27   #3
Alex_26
Хайдутин СЕЛЯНДУР KILLER

Quote:
Originally Posted by don_pepone View Post
Такам. Първо настройка която нее правена в движене а само на място е жив майтап!
Второ вариятора нее проблем, аз съм с турбо v6 кола с два вариятора и нямам драма с ламбдите.
Освен че сместта ти нее наред , то трябва да се види дали грешката е за бедна или богата смес, също се гледа и как чертае сондата , най вече на празен ход.

Също да питам тия 30-40 км пробег на веднъж ли са или на много кратки паления. Питам понеже ако пбръща рано и газта е все студена и се кара на къси отсечки, то може адаптацията ти да отива подяволите
Хубави ги пишеш, ама дали ще те разберат?
Само бих допълнил - по-важно е да гледаш ламбда сонда интегратора, дава много по-добра гледка къде си и как реагира ЕКУ-то.
И НЕ ДА ТРЪГВАШ ДА НАСТРОЙВАШ СМЕНЯШ И Т.Н. БЕЗ ДА СИ НАПРАВИЛ ЕДНО ЕЛЕМЕНТАРНО НЕЩО - ДА СИ СМЕНИШ ФИЛТЪРА НА САМИЯ ИЗПАРИТЕЛ!!!!!!!!!
Alex_26 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2016, 23:31   #4
don_pepone
Пишман Газаджия

don_pepone's Avatar

Прав си
ако има и диагностика е добре да се гледа ламбда адаптацията в реално време (краткосрочната), а след малко каране и дългосрочната
Old 31-05-2016, 06:38   #5
consol
започва да се пристрастява

consol's Avatar

колата не минава повече от 10-15 км на ден. Има няма по 3,5 км на палене. При следващата авария ще погледна каква смес показва на ламбда контрола.
consol is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2016, 07:16   #6
don_pepone
Пишман Газаджия

don_pepone's Avatar

С тия къси разстояние е кофти, газта няма време да се отопли добре, опитайте да вдигнете температурата за прехвърляне с 5градуса (сега е лято и бързо се стигат) и виж как щее тогава. Според мен компа ти забива грешка по ламбда адаптация за богата смес заради студената газ, но все пак си направи тая проба с диагностиката и вдигнете температурата за обръщане.
Old 31-05-2016, 09:37   #7
mordohy
чичка с очила и шкембенце
Член на клуба

mordohy's Avatar

А според мене си нямате работа
Това , че светва чека не означава нищо друго, освен, че се самоадаптира компа.
Това е съвсем нормално дори при зареждане с друг бензин, камо ли като се бърка с газ и прочие лайна.
След първоначалната настройка е нужно колата да я подкараш 40-50 км на бензин, за да си направи добра бензинова карта, а чак след това да минеш същото разстояние на газ.
Чак след тая процедура можеш да правиш каквито и да било коментари.
Разбира се, всичко това няма да има никакво значение, ако хеви метъла, филтрите и клапаните са ти осрани!
Old 31-05-2016, 16:09   #8
Alex_26
Хайдутин СЕЛЯНДУР KILLER

Quote:
Originally Posted by mordohy View Post
А според мене си нямате работа
Това , че светва чека не означава нищо друго, освен, че се самоадаптира компа.
Това е съвсем нормално дори при зареждане с друг бензин, камо ли като се бърка с газ и прочие лайна.
След първоначалната настройка е нужно колата да я подкараш 40-50 км на бензин, за да си направи добра бензинова карта, а чак след това да минеш същото разстояние на газ.
Чак след тая процедура можеш да правиш каквито и да било коментари.
Разбира се, всичко това няма да има никакво значение, ако хеви метъла, филтрите и клапаните са ти осрани!
Иве, не е точно така. Трябва да направиш така, че да не променяш бензиновите настройки. Щото можеш само до едно ниво
Old 31-05-2016, 17:19   #9
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Ако правилно съм осмислил всичко, казано дотук, нещата се развиват в следната последователност:

1 - Бедна смес на газ при непроменяни настройки на газовата карта идва от понижено диференциално налягане.

2 - Ниското диференциално налягане може да е в резултат от променена работа на изпарителя и/или задръстени филтри. А така също от пробив по вакуумния тракт.

3 - Бедната смес при работа на газ става причина затова бензиновото ECU да увеличава бензиновите времена и така докато адаптивния параметър надвиши някаква стойност при която се записва грешка.

...........

Решението:

1 - Смяна на филтри и проверка на това, че диференциалното налягане е в норми.

2 - Ако това не помогне, следва да се увеличат корекционните коефициенти на газовите времена.

Всичко това при положение, че ламбдата е изправна.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
ecotronic is online now   Reply With Quote
Old 31-05-2016, 17:53   #10
Alex_26
Хайдутин СЕЛЯНДУР KILLER

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
Ако правилно съм осмислил всичко, казано дотук, нещата се развиват в следната последователност:

1 - Бедна смес на газ при непроменяни настройки на газовата карта идва от понижено диференциално налягане.

2 - Ниското диференциално налягане може да е в резултат от променена работа на изпарителя и/или задръстени филтри. А така също от пробив по вакуумния тракт.

3 - Бедната смес при работа на газ става причина затова бензиновото ECU да увеличава бензиновите времена и така докато адаптивния параметър надвиши някаква стойност при която се записва грешка.

...........

Решението:

1 - Смяна на филтри и проверка на това, че диференциалното налягане е в норми.

2 - Ако това не помогне, следва да се увеличат корекционните коефициенти на газовите времена.

Всичко това при положение, че ламбдата е изправна.
Много добре. Но може да са ти остарели и мембраните на изпарителя, което също води до дерегулация на газта
Old 31-05-2016, 18:11   #11
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Ако допуснем, че всичко по изпарителя е наред, филтри - чисти, вакуум - ОК и онзи параметър продължава да излиза от норми заради увеличени бензинови времена, очевидно се налага корекция на газовите времена.

Въпрос:

Уредбата ми има 3 режима - нормален, икономичен и обогатен (турбо). Възможно ли е ползването на обогатения режим вместо нормалния да реши проблема с грешката?

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 31-05-2016, 20:31   #12
Alex_26
Хайдутин СЕЛЯНДУР KILLER

Quote:
Ако допуснем, че всичко по изпарителя е наред, филтри - чисти, вакуум - ОК и онзи параметър продължава да излиза от норми заради увеличени бензинови времена, очевидно се налага корекция на газовите времена.

Въпрос:

Уредбата ми има 3 режима - нормален, икономичен и обогатен (турбо). Възможно ли е ползването на обогатения режим вместо нормалния да реши проблема с грешката?
Как установи, че изпарителят е наред? Премери ли си диференциалното налягане при натискане на газта?

---------- Post added at 20:31 ---------- Previous post was at 20:28 ----------

Quote:
Това добре. А бензиновата ти част има ли такива режими? Надявам се разбираш намека ми
Old 31-05-2016, 20:33   #13
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Originally Posted by Alex_26 View Post
Как установи, че изпарителят е наред? Премери ли си диференциалното налягане при натискане на газта?
Не съм правил още задълбочено изследване. Тепърва имам да сменям филтъра на изпарителя и после ще гледам параметрите.

Въпросът ми е хипотетичен.

---------- Post added at 20:33 ---------- Previous post was at 20:31 ----------

Quote:
Originally Posted by Alex_26 View Post
Това добре. А бензиновата ти част има ли такива режими? Надявам се разбираш намека ми
Няма, естествено.
Не разбрах намека.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 31-05-2016, 21:11   #14
Alex_26
Хайдутин СЕЛЯНДУР KILLER

Quote:
Не съм правил още задълбочено изследване. Тепърва имам да сменям филтъра на изпарителя и после ще гледам параметрите.

Въпросът ми е хипотетичен.

---------- Post added at 20:33 ---------- Previous post was at 20:31 ----------

Няма, естествено.
Не разбрах намека.
Че е напълно възможно да излезеш извън картата на бензина и да си натрупаш и грешки, и главоболия
Любе, спри вече хипотетиката и си смени филтъра, а после виж диференциалното за да разбереш как ти е изпарителя. До тогава чао от мен по тази тема
Old 31-05-2016, 21:26   #15
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Защо да не говорим хипотетично? Разсъждаваме и изясняваме постановките "на хартия" преди да правим глупости "напрактика". Нищо лошо не виждам в това.

Ти май не можа да схванеш идеята ми с обогатения режим.

Остави го за малко този филтър.

Просто си представи една уредба с такава карта, че побърква бензиновия компютър заради бедна смес.

Питането ми беше - вместо да се обогатява сместта посредством преправяне на картата, не може ли да се ползва готовата такава за обогатения режим?

А аз, че ще си оправя колата - в това можеш да не се съмняваш

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфи на ГАЗ « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules