Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 156/147/GT
Алфа Ромео 156/147/GT Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 14-06-2018, 19:27   #16
Read
започва да се пристрастява

Едва ли имало човек досега да пробва тая загуба на време и пари, за да ти каже със сигурност.
Read is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 19:54   #17
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Originally Posted by dhtj View Post
Е ти не си погледнал линка.

Шайбата освен олекотена е и с намален диаметър. Трябва и малко по-къс ремък за нея.

И за баланс валовете също мисля, че не си прав. Ако измислиш как да въртиш 5 килограма желязо с 14 000 оборота в минута, без консумация на енергия, ще ти дадат нобелова награда.

Има много динографики в нета и по тая тема. Точно за туинспарк не съм намирал, но за разни хонди, фордове и мицубишита има много. В зависимост от модела, съм виждал резултати между 3 и 16 коня "печалба" при откачане на балансиращите валове.
Koйто се интересува, пише в гугъл "balance shaft delete power gains dyno" и чете теми или отваря google images за да гледа графики.
Дали ще въртиш 5 или 50 кг, с 10 К оборота, от значение е само триенето в лагерите в установен режим.

Иначе - както казах по-горе, подобрява се динамиката на мотора. Това ще рече, че колкото му е по-малък инерционния момент, толкова по-бързо той ще мине от оборотите A на оборотите В. Но когато достигне оборотите B и извършва работа в установен режим, олекотяването или намаляването на диаметрите на шайбите няма никакво значение.

Изобщо прави разлика, между инерционен момент и въртящ момент.

Същият ефект като от олекотяването на шайби и валове, ще постигнеш, ако намалиш масата на колата. Примерно - да караш с по-малко гориво в резервоара или да изхвърлиш резервното колело.

Това се учи в часовете по физика в средния курс.

Ако някой докаже обратното с дино графики, ще си заслужи нобелова награда. Вервай ми

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)

.
ecotronic is online now   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 20:13   #18
dhtj
Болен алфист

dhtj's Avatar

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
олекотяването или намаляването на диаметрите на шайбите няма никакво значение...
Kaто намалиш диаметъра на шайбата на КВ, променяш предавателното число с което се върти хидравличната помпа, компресора на климатика и алтернатора. Започват да се въртят по-лесно и по-бавно.
Old 14-06-2018, 20:19   #19
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Kaто намалиш диаметъра на шайбата на КВ, променяш предавателното число с което се върти хидравличната помпа, компресора на климатика и алтернатора. Започват да се въртят по-лесно и по-бавно.
Излиза че производителят не си е сметнал предавателните числа. Замислял ли си се, че като намалиш диаметъра на шайбата на КВ, хидравликата ти и климатикът ти ще имат доста по-ниска производителност при ниски обороти. Ами вместо да намаляваш диаметъра, просто изключвай компресора.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 14-06-2018, 21:07   #20
dhtj
Болен алфист

dhtj's Avatar

Сметнал ги е производителя, но пак има някакви толеранси, които могат да се оберат.

А и при ремап се вдига празния ход на 950-1000 оборота, което донякъде компенсира за намаления диаметър.

Ферариста едно време си беше направил такава шайба за него и беше много доволен. После започна да прави и за други хора от форума и никой не съм чул да се оплаква.
Old 14-06-2018, 21:12   #21
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

И аз знам за много колеги, които не се оплакват от стоковите си мотори.

Има обаче неща, които категорично подкрепям с оглед на конкретни конструктивни слабости. Едно такова нещо е премахването на онези прословути вихрови клапи.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 14-06-2018, 21:51   #22
dhtj
Болен алфист

dhtj's Avatar

За вихровите клапи си прав (при дизелите). Обаче има доста хора, които не са запознати каква е тяхната функция и ги премахват, без да затапят ЕГР-а и после се оплакват от повишен разход и влошена динамика. Трябва да се знае, че вихровите клапи и ЕГР-а вървят в комплект и трябва или и двете да работят или и двете да се премахнат/изключат.

Но да се върнем към твинспарка. Според мен изпълнението на балансиращите валове с ремък не е особено оптимално и надеждно. Но така им е било най-лесно, да ги "присадят" към вече готовия блок от 1.8.
Ако ги бяха направили с верижна или зъбна предавка вътре в картера, нямаше да има нужда от обслужване или опасност от късане на ремъка. При ауди е така.
Old 14-06-2018, 21:57   #23
Alex_26
Хайдутин СЕЛЯНДУР KILLER

Quote:
За вихровите клапи си прав (при дизелите). Обаче има доста хора, които не са запознати каква е тяхната функция и ги премахват, без да затапят ЕГР-а и после се оплакват от повишен разход и влошена динамика. Трябва да се знае, че вихровите клапи и ЕГР-а вървят в комплект и трябва или и двете да работят или и двете да се премахнат/изключат.
Я обясни каква е връзката, че нещо ми се губи. Е, и двете са за намаляване на емисиите, ама едното без другото .....
Alex_26 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 22:04   #24
dhtj
Болен алфист

dhtj's Avatar

EGR - exhaust gas recirculation - връща изгорели газове обратно в мотора.

ВИХРОВИ клапи - завихрят въздушния поток, за да се смесят чистия въздух и изгорелите газове пуснати от ЕГР-а.

Най-доброто решение е 3в1. Премахване на вихровите клапи, затапване на ЕГР-а и ремап. Така не се губи нито динамика нито икономия, а точно обратното.

Хубаво е и дпф-а да се махне, но е хубаво само за мотора. За белите дробове не е хубаво.
Old 14-06-2018, 22:21   #25
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:

Но да се върнем към твинспарка. Според мен изпълнението на балансиращите валове с ремък не е особено оптимално и надеждно. Но така им е било най-лесно, да ги "присадят" към вече готовия блок от 1.8.
Ако ги бяха направили с верижна или зъбна предавка вътре в картера, нямаше да има нужда от обслужване или опасност от късане на ремъка. При ауди е така.
Верижната предавка също си е консуматив. Зъбната не е много удачна, защото не става само с 1 водещо и 2 водени зъбчатки (баланс валовете трябва да се въртят в противоположни посоки). Поради това зъбният ремък си е едно доста добро решение. А това, че някого го мързи да го обслужва и после му бере гайлето, си е негов проблем.

159 1.8 MPI
166 2.0 TS (ex)
Old 14-06-2018, 22:52   #26
Classicalfamaniac
Старши алфист

Classicalfamaniac's Avatar

Quote:
Както ще работи със старите дюзи, така ще работи и с новите. Нищо няма да спечелиш.

Бях пуснал и аз тема преди няколко години да ми обяснят как се засилва твинспарка че имах мерак.

Общо взето, за малко пари нещата които можеш да направиш са:

Откачане на балансиращите валове 4-5 коня - безплатно
Махане на катализатора - 4-5 коня - безплатно
Олекотена шайба на коляновия вал - 6-8 коня - 80-100 лева
Ремап - 8-12 коня - 200-300-400лв
V6 intake mod (пиши в гугъла) - 10 лева, 1-2 коня и малко по-хубав звук.

Отделно е хубаво да имаш нов дебитомер(150лв), нова ламбда сонда(100лв), нов въздушен филър(10лв), и хубави нови свещи (иридиеви или платинени ~140лв) с изправни кабели и бобини .
И дa сипваш хубав бензин - 98 или 100 октана.

Като ги направиш тея неща може и да имаш вече едни реални 160-170 коня и да подаваш биноклите на повечето чипнати дизели. По възможност по-старички и 4 цилиндрови.

Като си готов с тва дето ти изброих по-горе, следващата стъпка са спортни разпределителни валове (над 1000 лева) , правен изпускателен колектор, олекотен маховик, 4 отделни дросела и т.н...

И е много важно преди да почнеш каквото и да е, мотора ти да е зацепен правилно, вариатора да е изправен и клапата в смукателния колектор да работи.
Така значи вземаме един заглъхнал спарк 155 коня, изхвърляме катализатора, баланс валовете, слагаме му недемпферна шайба, и получаваме 173 коня на Дино?
Old 14-06-2018, 22:55   #27
dhtj
Болен алфист

dhtj's Avatar

Спарка няма демпферна шайба.

И никой не е казал че почваш от 155 коня
Old 14-06-2018, 23:17   #28
thecleaner
Moderator

thecleaner's Avatar

Quote:

Има, ма в нета не пише
Old 14-06-2018, 23:21   #29
Classicalfamaniac
Старши алфист

Classicalfamaniac's Avatar

Quote:

Има има, и освен демпферна шайба, и скъсани биели, пробили картера има.
Old 14-06-2018, 23:24   #30
dhtj
Болен алфист

dhtj's Avatar

Аз колата съм си я разглабял. Нищо демпферно не видях в шайбата.

Обикновена желязна шайба за пистов ремък.

Ако говорите за някой друг модел, може и да има, аз говоря за 156 2.0тс.
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 156/147/GT « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules