Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946)
Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 27-01-2018, 12:13   #61
undy
(унди)

undy's Avatar

Навсякъде тия "амортисьори" ги водят за газови пружини.
undy is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2018, 12:41   #62
lordliness
Скитник

lordliness's Avatar

Quote:
Originally Posted by undy View Post
Навсякъде тия "амортисьори" ги водят за газови пружини.
Защото не са амортисьори , какви колебания гасят, никакви.
Old 27-01-2018, 14:05   #63
undy
(унди)

undy's Avatar

Quote:
Originally Posted by lordliness View Post
Защото не са амортисьори , какви колебания гасят, никакви.
Така де, затуй са и кавичките
Old 27-01-2018, 15:06   #64
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Щом забавят хода преди крайно горно положение, означава, че притежават и амортизиращо действие.
Old 27-01-2018, 21:10   #65
Zafo_84
Трайно ПрИсТРастЕН

Zafo_84's Avatar

Red face

А според моето скромно мнение за да се получи този ефект не е нужно само да се сложат по силни пружини или амортисьори както там им казвате, а трябва и да са по дълги и като цяло да се измести опорната точка на капака.Не е важно колко е тежък капака а къде ще е приложена силата на натиск. Защото и предния капак не е лек, но като се повдигне на 30 см и сам се отваря до горе. А дали са амортисьори твърдо ДА изпълнят и тази функция защото забележете как го забавят преди горно положение. И наистина има и газ и масло в тях, моите са изтървали и са мокри.

. Reason: Едит
Zafo_84 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2018, 22:58   #66
BO
Болен алфист

BO's Avatar

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
Щом забавят хода преди крайно горно положение, означава, че притежават и амортизиращо действие.
Според мен е друго.
Като се загледаш в равнината на работа се забелязва, че колкото по-нагоре отива капака, толкова рамото на работа става по-късо. Съответно и скоростта (силата) на разпъване ако е еднаква, то косинуса на ъгъла спрямо равнината на пружината се променя. Демек със запазване на скоростта на въртене (разпъване на пружината), скоростта на хода нямалява. Точно като колянов вал и бутало - скорост на бутало (скорост на отваряне на капака) в ГМТ отнесена към същата на 90°, при една и съща ъглова скорост на коляновия вал (пружина).

.
BO is online now   Reply With Quote
Old 28-01-2018, 06:13   #67
dhtj
Старши алфист

dhtj's Avatar

Quote:
Originally Posted by BO View Post
Според мен е друго.
Като се загледаш в равнината на работа се забелязва, че колкото по-нагоре отива капака, толкова рамото на работа става по-късо.
Точно така е.
Както казах, сгъвал съм с ръце такива.
Като ги пуснеш изобщо не се забавят, а се изстрелват.
Old 28-01-2018, 12:13   #68
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Според мен е друго.
Като се загледаш в равнината на работа се забелязва, че колкото по-нагоре отива капака, толкова рамото на работа става по-късо. Съответно и скоростта (силата) на разпъване ако е еднаква, то косинуса на ъгъла спрямо равнината на пружината се променя. Демек със запазване на скоростта на въртене (разпъване на пружината), скоростта на хода нямалява. Точно като колянов вал и бутало - скорост на бутало (скорост на отваряне на капака) в ГМТ отнесена към същата на 90°, при една и съща ъглова скорост на коляновия вал (пружина).
Това може да е обяснението за забавянето непосредствено преди спирането, но като цяло ходът е бавен. Т.е - има ограничаване на скоростта и то става на същия принцип, както при амортисьорите от окачването - преминаване на флуид (масло) през малък отвор, свързващ обемите пред и зад буталото.

Quote:
Originally Posted by dhtj View Post
Точно така е.
Както казах, сгъвал съм с ръце такива.
Като ги пуснеш изобщо не се забавят, а се изстрелват.
На ръка трудно може да се усети забавянето поради липсата на противоположната сила.
Old 28-01-2018, 14:18   #69
BO
Болен алфист

BO's Avatar

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
Това може да е обяснението за забавянето непосредствено преди спирането, но като цяло ходът е бавен. Т.е - има ограничаване на скоростта и то става на същия принцип, както при амортисьорите от окачването - преминаване на флуид (масло) през малък отвор, свързващ обемите пред и зад буталото.

На ръка трудно може да се усети забавянето поради липсата на противоположната сила.
Да, за самата скорост на разгъване си е така. Аз говоря защо визуално изглежда, че все едно багажника намалява скоростта на отваряне, че не се постига чрез промяна на скоростта на пружината, а заради геометрията на силите.
BO is online now   Reply With Quote
Old 28-01-2018, 20:07   #70
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Да, за самата скорост на разгъване си е така. Аз говоря защо визуално изглежда, че все едно багажника намалява скоростта на отваряне, че не се постига чрез промяна на скоростта на пружината, а заради геометрията на силите.
Твърде вероятно е да е така, както казваш. Но най-вероятно съществуват и подобни "пружини", при които ходът на буталото се забавя преди достигане на крайно положение, поради това, че чисто конструктивно, не е винаги удачно да се "играе" с векторната диаграма на силите. За такива хидравлични цилиндри, съм сигурен.

.
ecotronic is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2018, 23:43   #71
Yavor
фантомас с бирено шкембе

Yavor's Avatar

А някой замислял ли се е какво ше става като се отваря капака с такав сила?
Миналата година си взех едни амортисьорчета от ибей, Маг ети Марели, ужа за по хубаво. Оказаха се мага яки - като ги смених и двете почти отварят багажника сами и леко само като помогна изстрелват вратата нагоре с такава сила, че ще изкъртят пантите. В крайна сметка оставих едното ново и едното старо и сега е идеална - отваря се около 1 пръст като я цъкна и леко като помогна се оставя много леко.
Там трябва да са с двойно действие - хем да вдигат като е долу, хем да успокояват в края на хода си, за да не се блъска капака.
Old 31-01-2018, 14:41   #72
powerf00l
Младши алфист

Аз точно вчера монтирах две нови Monroe-та на комбито по 1180 нютона, колкото са оригиналните и в горната част на отварянето се засилват с такава сила, че ако не задържа леко капака ще обърнат колата Аз нямаше как да оставя едното старо, понеже моите бяха издъхнали тотално и при отворен капак се крепеше на чиста фантазия,
powerf00l is online now   Reply With Quote
Old 31-01-2018, 19:44   #73
code
код "Счупена стрелка"

code's Avatar

Quote:
Originally Posted by powerf00l View Post
Аз точно вчера монтирах две нови Monroe-та на комбито по 1180 нютона, колкото са оригиналните и в горната част на отварянето се засилват с такава сила, че ако не задържа леко капака ще обърнат колата Аз нямаше как да оставя едното старо, понеже моите бяха издъхнали тотално и при отворен капак се крепеше на чиста фантазия,
+1 Монро-то отваря с голяма сила, оригиналните амортисьорчета са Стабилус, скоро продадох и от едните и от другите, но Стабилус намерих само 1бр и момчето сега е с 1 стар и 1 нов. Така, че не знам дали е по-слаб от Монро-то, би трябвало. 1 амортисьор Монро е напълно достатъчен, ако другия/стария/ не е изтървал нацяло. Някой, ако иска за Спортвагон b_angelov има 1 излишен чисто нов

156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
"Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"
code is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2018, 19:59   #74
undy
(унди)

undy's Avatar

Моите са сменени точно преди две години със Стабилус( от снимките по-назад в темата). От отваряне -до средата на хода имат лека нужда от повдигане,после плавно стигат до края,без удари или нещо подобно. Лятото много мазно вървят,сега при минусови температури искат малко помощ...ма то нормално,всичко се е спекло....и аз даже.
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules