Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 156/147/GT
Алфа Ромео 156/147/GT Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 29-06-2017, 12:18   #1
slaf4u
Запален алфист

Default Смърди на бензин

Привет,
от около седмица усещам, че колата мирише на бензин. Случва се най-вече като паркирам някъде под наклон. Мирише отвън. В купето и в коша на мотора не усещам миризма а под колата не се вижда да капе.
Тръбопроводите от помпата и към резервоара изглеждат сухи. Прави ми впечатление, че когато колата постои и миризмата е налице, пали по-трудно (или по-скоро е нужно време помпата да добута бензин до двигателя). Преди да се появи миризмата палеше веднага след завъртане на ключа. Това ме води на мисълта, че проблема вероятно се крие по линията помпа-двг а не по тази за връщане на излишното гориво.
Можете ли да ме насочите къде по линията има снадки, които евентуално биха могли да сдадат багажа? Сещам се за самата помпа, от долу точно до резервоара и отпред при рейката. Идеи и евентуално слаби места по системата, които да провера първо?
Поздрави!

.
slaf4u is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2017, 12:33   #2
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Прегледай първо "кошницата" на помпата. Имат навика да се пукат в участъка непосредствено преди изхода.

.
ecotronic is online now   Reply With Quote
Old 29-06-2017, 13:42   #3
slaf4u
Запален алфист

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
Прегледай първо "кошницата" на помпата. Имат навика да се пукат в участъка непосредствено преди изхода.

Има ли оправия това нещо? Лепене?
Old 29-06-2017, 13:53   #4
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

За да има ефект от лепенето, би трябвало да се лепи отвътре.

Моето мнение е, че на цена от около 50 лв. за цялото нещо, не си струва разправията.
Old 29-06-2017, 14:20   #5
slaf4u
Запален алфист

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
За да има ефект от лепенето, би трябвало да се лепи отвътре.

Моето мнение е, че на цена от около 50 лв. за цялото нещо, не си струва разправията.
Прав си... ако е такава цената на помпата. Ще разглобявам в Събота да огледам.
Old 29-06-2017, 21:46   #6
kukata_1970
започва да се пристрастява

Имах същия проблем.Във форума има доста писано за тази помпа.От това което прочетох разбрах,че това е хроничен дефект(проблем) на тази помпа.Решението е лепене или втора употреба.Като при лепенето успеха е променлив(от няколко месеца до няколко години),а при втората употреба почти сигурно е ,че след време пак ще се пукне.За себе си реших да опитам с лепене.Купих двукомпонетна епоксидна смола (около 5 лв).Това което е заградил колегата с червено го подсуших ,обезмаслих и запълних със смолата.Преди това извадих маркучето щото се пълнеше постоянно. Всичко това преди три месеца.Колко ще изкара не знам.

.
kukata_1970 is online now   Reply With Quote
Old 30-06-2017, 15:04   #7
alfaromeo16vVarna
Запален алфист

alfaromeo16vVarna's Avatar

Имам перфектна бензинова помпа 50лв
Old 01-07-2017, 23:00   #8
slaf4u
Запален алфист

Default решено

Проблема е решен поне за сега. Капака на помпата се оказа наистина. Ако приемем бензино-провода за 12 часа, пукнатината беше между 1 и 3 часа.

Както се вижда на горните снимки, капака си беше доволно пълен с бензин. При подаване на контакт ясно се виждаше как се пълни.
Процеса на сваляне на седалките е ясен, като точно там срещнах най-сериозни проблеми. Единия от болтовете държащи облегалката беше стегнат джалташката и се наложи да купувам шестограми с по-дълги дръжки.
Извадих помпата (забележка - когато вадите бензино- провода метнете един парцал отгоре, че мие очи). По-долу са снимки на капака на помпата. Първо обезмаслен с Меглио и почистен до колкото може. След това обезмаслен с технически спирт и почистен по-основно.

Важно е да ползвате само скъпи и качествени инстурменити. В моя случай - клон от джанка за разбъркване на епоксидната смола и още един клон издялкан с такава форма, че да може да се напъхва в тесни пространства. Смолата е къде 5 лв за разфасовка от 100мл+10мл втвърдител, бурканчето ми е аванта.

След това дойде на помощ щерката с парче пластелин - направих си язовирна стена която да спира разливането на епоксидната смола т.к. последната беше леко редичка. Излях я така, че да хване края на пластмасовото тяло в което е помесетен регулатора или клапана (не го знам точно какво е) и където се оказа пукантината. Напълних и от горе.

След два часа и половина беше стегнало достатъчно за да мога да обърна помпата и да залепя и от долу. От долу си има оребрения, които помагат смолата да не се разлива където не ѝ е работа.
Избрах точно тази смола, защото на опаковката пишеше, че е устойчива на химикали и високи температури.

След около 6-7 часа монтирах помпата и тествах. На първо четене всичко е ок, хартията е суха, колата поработи на място известно време.

Благодаря на отзовалите се!

.
Old 01-07-2017, 23:17   #9
acho_
Болен алфист

acho_'s Avatar

Перфектно обяснено, браво!
Old 02-07-2017, 00:07   #10
mordohy
чичка с очила и шкембенце
Член на клуба

mordohy's Avatar

Проблемът е налице, въпросът е зададен, получен е точен отговор. После след решаването на проблема имаме и разказ в картинки. Браво!
Old 02-07-2017, 13:16   #11
Zlobich
Пай се ...

Zlobich's Avatar

Евала на колегата,обичайната пумия я няма,браво колега,че си отделил време да опишеш и заснемеш всичко.

Изпратено от моят SM-G920F с помощта на Tapatalk
Old 16-07-2017, 19:33   #12
slaf4u
Запален алфист

Бърз ъпдейт или по-скоро допълнение...
Днес четох ЕКУ-то за грешки и ми излезе
P1173 - FRA Autoadapt Parameter Additive

Възможните причини са няколко според нета:
*Дефектен датчик за температурата на двигателя
*Неправилно наялягане на горивото
*Теч в горивните инжектори
*Запушване на горивните инжектори
*Непълно изгаряне (или сигнал за такова от ламбдата, което намесва и ламбдата като възможна причина)
*Нарушение на вакуума

Допускам, че при мен причината може да е бил теча от бензиновата помпа, което да е омотало компа по отношение на втората точка в резултат на което да се е записала грешка.
Изтрих грешката, ще следя дали пак ще се появи.
Въпросът ми към знаещите е дали изтриването на грешката достатъчно или е добре да разкача и акумулатора за да се обучи на ново компютъра?
В момента карам на газ/бензин и АГУ-то се управлява от времената на безниновите инжектори. Наблюдавам по-висок разход от очакваното - 14.5 градско / 9.5 извънградско. Мислите ли, че грешката и опитите на компа да компенсира ниското налягане с по-дълго впръскване (ако е такъв случая) ще престанат с изтриването на грешката?
По-здрави!
Old 16-07-2017, 19:40   #13
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Виж, каква е стойността на FRA параметъра.

По нея ще стане ясно дали грешката е заради бедна или заради богата смес.

Нормално FRA параметъра стои в интервала 0,95 - 1,05.

Твърде е вероятно всичко това да се дължи на лоша настройка на газовата.

След като видиш стойността на FRA, покарай 20 км само на бензин и виж, каква е новата стойност на FRA и дали пак е записана грешка.
Old 16-07-2017, 19:56   #14
slaf4u
Запален алфист

Програмата не го показва като стойност (използвам Alfa ODB на телефона, лаптопа с FES не е при мен). Само показва, че е над нормалните нива.
Утре ми предстои по-дълго пътуване и ще обуча компа само на бензин, след което ще видя дали грешката ще се запише пак.

.
Old 16-07-2017, 22:37   #15
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Махни тия телефони и си спретни една нормална диагностика.

Освен всичко останало, това:

P1173 - FRA Autoadapt Parameter Additive

не е вярно, защото FRA е мултипликативен а не адитивен параметър.

.
ecotronic is online now   Reply With Quote
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 156/147/GT « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules