Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: VDC failure...

  1. #16
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Аз пак те насочвам, към възможния проблем. Грешката се е появила, след дъжда. Тоест датчик/ци, се е намокрил. Погледни ги, ако трябва ги свали и виж дали могат да се почистят. Огледай кабелите и връзките. Може и да се е намокрило нещо, в коша на двигателя. Проблема ти е изцяло от контактно естество, според мен.

    ---------- Post added at 18:54 ---------- Previous post was at 18:51 ----------

    Зад акумулатора, има един модул. Който е за ABS и останалите системи. Чрез него ABS/ASR и VDC, въздействат върху конкретен спирачен апарата. Там погледна ли?

  2. #17
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by xen0s View Post
    @Alexanderbb Глобата си е отговорност на шофьора. Колкото дали пътя като такъв позволява, бих поспорил специално за АМ Тракия. В голямата си част в лявото платно, спокойно и безопасно може да си караш и с повече от 190. В дясното в голяма част и със 120 не можеш да караш, аз лично за това и не го ползвам.
    Ако мога да цитирам поста на колегата eproHD - Още един на когото трябва да се отнеме книжката до живот.
    Ако си сам на необитаем остров глобата може да е само отговорност на шофьора, на пътя когато утре срещу колата летяща със 190 може да е семейството на всеки един от нас извинявай ама няма да спра да критикувам "майстори" като теб и колегата
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  3. #18
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Аз също не подкрепям, на междуградски път да хвърчиш с 190 км. Дори и на 'магистралите'. Колкото и да 'познаваш' пътя. Локва, неравност, пясък или каквото и да е на пътя, и отиваш в канавката. Или челно, в другата кола.
    Ама стига сме измествали темата. Колегата има дерт, да видим как да му помогнем.

  4. #19

    Default

    Мили деца,
    Оказа се, че и Пол Уокър (от филма "Бързи и яростни") не е безсмъртен, загина нелепо, и то като пътник, а не като шофьор, иначе при драгването нямаше равен. Не се занимавайте с глупости и проумейте, че никой не е застрахован от птп.
    Former Alfa owner.

  5. #20

    Default

    Окей, развитие по темата...

    Човека, на който съм си доверил колата за ремонти в момента е на почивка, но минах през сервиза и колегите му метнаха едно око.

    Да спомена само, че съм си харесал един човек да ми поправя колата и гледам само той да я бърника. Така, като се обърка нещо, поне знам кой го е объркал... пък и човека си е що-годе читав.

    Та колегите му лепнаха в стил "Формула 1" да прегледат колата - три чоека от всички посоки. Отне им 15 минути. Не успях да проследя всички какво правят... Според тях - "леко задържал заден ляв спирачен апарат", оправен. Как и защо е задържал - не пожелаха да кажат. На предно ляво колело някакъв датчик се бил "поохлабил" и можело от време на време да не дава контакт - и това оправили. За какво е този датчик - пак не казаха. Някакъв датчик на педала за спирачката - "омагьосан", да задържи положението, в понеделник да съм минел, като се върне моя човек от отпуска да ми го смени изцяло. Грешките от компютъра - затрити.

    Общо взето, по техни думи оправиха много неща, не споделиха никакви детайли, пари абсолютно отказаха да вземат...

    Каквото и да са направили - работи. Корекциите(ASR/VDC) се задействат на почти всеки завой от това, което пробвах: https://www.youtube.com/watch?v=U9cZN2UAiOc

    В крайна сметка, излиза че има нещо, което е пречило на VDC/ASR да сработва, каквото и да е било. Преди сякаш сработваше само "в краен случай", а сега си мига на воля, както съм му свикнал при настъпване. Понеделник ще има повече информация...

  6. #21

    Default

    Колега, след още някой тест по това трасе и ще си отново в бокса за окачване
    Иначе браво че си разрешил проблема.



  7. #22
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    minus273dot15 От това дето казваш, за тия майстори, по-добре си ги смени. Тия техни оправдания, ми се струват като замазване на осран от тях ремонт. Нали ти бяха сменили педалите, какво пак ще сменят? Омагьосват датчици, тия да не са Баба Яга? Аз след понеделник, повече не бих стъпил там.

  8. #23

    Default

    Направихме доста практически тестове. Явно и на моя майстор му стана интересна цялата история... че и си е отпочинал на морето.

    Първо, датчика на педала. Явно новия(сложен преди седмица) е пълен боклук. Сложихме стария и повече проблеми няма. Принудително(с грешен монтаж) предизивиквахме грешка P0504. В никой случай не светна "VDC system failure". Всъщност грешката се записваше, но индикация за нея липсваше - чак като се вържеш да прочетеш error codes се вижда. Което според моя човек е наистина странно - не трябвало да бъде така, но реши да не му се заяжда.

    После монтирахме една съсипана резервна гума на мястото на задна лява. Принудително я блокирахме с ръчната(само нея, дясна задна - не) и съответно излъгахме ръчната да не пищи, че е опъната. Тоест, симулирахме пълно блокиране на едното задно колело. Докато се въртиш бавно в кръг(с 10км/ч), няма никакви проблеми(колелото се влачи по тревата, но колата си върви). И на десни кръгове, и на леви кръгове. В момента, в който се пуснеш 50 метра в права линия светва познатото "VDC system failure". Грешката не се записва.

    Сега по-интересното - постепенно отхлабвахме ръчната и проверявахме поведението. На полу-въртящо се колело отново в кръг няма проблеми, на права отсечка светна на около 200 метра с грешка "VDC". Отхлабихме я до толкова, че само леко да придъжа колелото(при завъртане на ръка да спира почти веднага). Резултата дойде трудно... отне 2-3км спокойно каране, докато светне грешката. И отново я няма записана, въпреки че светят датчиците ASR + VDC.

    Още по-интересно: на леко придържащо колело, с изгаснали датчици ASR/VDC - съответните системи много, ама много трудно сработват. Буквално трябва да направиш поднасяне на 90 градуса, за да светне VDC.

    Като цяло проблема е решен. Притесних се че съм изкривил/опекъл задните дискове+накладки, но според майстора им няма нищо(свалени, проверени). Поиграхме си днес, забавно беше. Откога пея, че не съм за гражданска авиация, ами за тестов пилот...

    Ghostface86, майстора си ме кефи Всмисъл читав е като човек. Още първия път каза "Аз от алфи не разбирам, ама ако нямаш кой друг да я направи - ще се пробвам...". А нямам никой друг под ръка и си ходя при него. Иначе е отговорен. Нарочно съм го качвал да види жена ми как кара(по принцип тя си бръмчи с матаретката, ама понякога си кара и 147-цата). Та майстора определено се опитва всичко да е в ред, че да не гледа колата, дето му е била в сервиза, след няколко дена в новините - по таван, с половин километър диря... жена ми си е свикнала да ускорява все едно си е с пистовия и горе-долу така се опитва да спира...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •