Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946)
Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Thread Tools Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 12-06-2018, 17:23   #1
marin_mv
Запален алфист

marin_mv's Avatar

Default Въздушен филтър с подобрена пропускливост

Не можах да открия подобна тема или намирам мнения са от доста време и доста разнопосочни. Интересно ми е мнението Ви за въздушните филтри с подобрена пропускливост (така известните спортни филтри) Имам предвид филтрите с формата на стоковия филтър на производители като K&N или JR , не безименни китайските конусни за по 5-10лв от „тунинг“ сайтовете. Конкретно има ли смисъл, полза или вреда от използването на такъв на ремапнат дизелов двигател.
По нашенските форуми, както с всичко останало, мненията са от оссанна до разпни го, като повечето отрицателни мнения са свързани или с опит с въпросните китайски украски или базирани на градски легенди, без личен опит. Положителните тук таме граничат с фантазии що се отнася до вдигнати конски сили, намален разход и т.н.
В чуждите форуми преобладава положителните мнения и като цяло препоръчват на турбо двигател, особенно дизел, със софтуерни или хардуерни подобрения да се ползва такъв филтър. Разни дино тестове в YouTube показват минимално покачване на мощноста при един и същи автомобил със стоков и K&N фитър, като колкото по висока е стоковата мощност, толкова ефекта е по осезаем.
На база на това което четох и гледах, оставам с впечатлението, че ефекта ще е по скоро положителен, най-вече свързан с малко по отзивчив двигател при ускорение, намаляне на пушека(ако има такъв) при ускорение и екологичния фактор, че няма да се изхвърлят през 10-15,000км едни хартиени филтри, които до колкото знам поне у нас не се рециклират. А K&N дават доста сериозен пробег с един филтър при правилна поддръжка. Минусите които виждам са – нуждата от често пране и смазване на филтъра при нашите запрашени пътища и улици ( на 6-7 000км) и риска от зацапване или тотална щета на дебитомера от прекомерно омасляване на филтъра след пране.
Аз лично се замислих на тази тема, заради това, че в летните горещини, осбенно по напечените магистрали, колата се усеща по мудна заради липсата на свеж въздух и ми се иска малко да облекча дишането и

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules