Results 1 to 15 of 19

Thread: Доказателство за EURO стандарт

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default Доказателство за EURO стандарт

    Здравейте,
    тъй като в талона на колата по неизвестни причини не пише евростандарта (поле V.9 е попълнено със звездички) от данъчното ми са ми начислили данък все едно съм без еврокатегория и изискват да се свържа с официалния представител (т.е. Аутоиталия, нали така? ) Откъдето да издадат удостоверение, с което в КАТ да ми преиздадат талона с нанесения евростандарт и оттам обратно в данъчното за да ми коригират сумата Някой правил ли го е това упражнение? Предплолагам в КАТ ще отнеме доста време...
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  2. #2
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    За съжаление не си само ти така. При мен е същата работа, като разправията в КАТ и данъчното е около 2 дни, за аутоиталия ме е страх дори да си помисля колко ще е. При мен разликата е 14 лв на година и като го сметна май не си заслужава загубата на толкова много време.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  3. #3

    Default

    Моята по талон е ЕВРО 3, данъкът от 111,74 лв. спадна до 88,52 лв., т.е. плащам с 20% по-малко. ��
    Former Alfa owner.

  4. #4
    Младши алфист imbecile's Avatar
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    София
    Posts
    20

    Default

    Вече два репортажа имаше по телевизията за въпросния проблем и в крайна сметка МВР/КАТ не са виновни за нищо (не думай...) и собствениците на автомобили са оставени да се оправят сами, но! имат опции, разбираш ли....
    1. Да си плащат по-високия данък (!);
    2. Да си вземат удостоверение от официалния вносител на марката и с него:
    2а) да пробват (!) в общината дали ще го приемат като достатъчно доказателство и ще добавят съответната евро категория към данните на автомобила, съответно ще преизчислят данъка;
    До колко това е възможно изглежда зависи изцяло от общината и чиновника, така че резултатите вероятно ще варират.
    2б) да си сменят талона в КАТ с проложено въпросното удостоверение.
    Уж ставало срещу 20лв. (по информация от МВР в репортажа), но след това не е ясно как ще се задейства процеса по преизчисляването на данъка, т.е. може и да е догодина.

    Та, осовното питане е някой минавал ли е по този път и някое от разклоненията му да сподели с повече детайли как е минало?
    2010 Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm 154kW, затапен EGR, премахнати "пеперуди"

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by imbecile View Post
    Вече два репортажа имаше по телевизията за въпросния проблем и в крайна сметка МВР/КАТ не са виновни за нищо (не думай...) и собствениците на автомобили са оставени да се оправят сами, но! имат опции, разбираш ли....
    1. Да си плащат по-високия данък (!);
    2. Да си вземат удостоверение от официалния вносител на марката и с него:
    2а) да пробват (!) в общината дали ще го приемат като достатъчно доказателство и ще добавят съответната евро категория към данните на автомобила, съответно ще преизчислят данъка;
    До колко това е възможно изглежда зависи изцяло от общината и чиновника, така че резултатите вероятно ще варират.
    2б) да си сменят талона в КАТ с проложено въпросното удостоверение.
    Уж ставало срещу 20лв. (по информация от МВР в репортажа), но след това не е ясно как ще се задейства процеса по преизчисляването на данъка, т.е. може и да е догодина.

    Та, осовното питане е някой минавал ли е по този път и някое от разклоненията му да сподели с повече детайли как е минало?
    Вероятно до датата на издаване ще е калкулиран без евро категория, и след издаването на новия талон - със. Както когато регистрираш кола, дължиш пропорционален данък за оставащите дни от годината.
    За коли, произведени на територията на ЕС, би било напълно достатъчно да вземат датата на производство и да го сметнат за всички, но защо да е просто като може да е сложно?



  6. #6
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    На мен в община "Средец" ми казаха да изпълня вариант "2б" и като получа новия талон щели да ми върнат разликата. Но още не съм тръгнал да го изпълнявам. Преди 2-3 седмици звънях на "Ауто Италия", окъдето уж щяха да ми се обаждат, за да ми кажат какво трябва да направя и колко ще струва издаването на удостоверението, но досега не са ме потърсили.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  7. #7
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Вероятно до датата на издаване ще е калкулиран без евро категория, и след издаването на новия талон - със. Както когато регистрираш кола, дължиш пропорционален данък за оставащите дни от годината.
    За коли, произведени на територията на ЕС, би било напълно достатъчно да вземат датата на производство и да го сметнат за всички, но защо да е просто като може да е сложно?
    Всъщност данъкът не е на дни, а на месеци.
    Най-малкият възможен данък е 1/12 част от годишният,написано е в наредбата за определяне на данъците.
    Ако регистрираш кола на 27 ноември, дължиш данък точно за два месеца, нищо че остават 35 дни примерно.
    Несправедливо, а?
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •