Results 1 to 8 of 8

Thread: Заспал дебитомер на алфа 147 ?

  1. #1
    Запален алфист consol's Avatar
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Шумен
    Posts
    113

    Default Заспал дебитомер на алфа 147 ?

    Здравейте Колеги,
    Днес видях графика според която при работа на двигателя от 3 000 оборота/мин би трябвало дебитомера да подава около 900кг/час въздух. Предполагам при различните модели коли това число играе но е близо до 900.


    След малък експеримент на моята алфа 147 показателите са следните:

    Според диагностиката моят дебитомер при 3000 об/мин. подава около 100кг/час въздух.

    Да разбирам ли че дебитомера ми е за смяна ?
    Нямам никакви налични грешки и колата си се държи нормално.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    В горната графика с която съпоставяш, мисля, че мерната единица е сбъркана. Не може при 3К оборота разходът на въздух да е 800 - 900 mg/h. Освен това, ако е за час, би трябвало разходът на въздух да расте с оборотите а той намалява.

    Най вероятно не е за час а за работен такт.

    Накратко за да съпоставиш твоите данни, следва да преобразуваш разхода при 3К оборота от кг/ч в мг/такт и тогава да сравняваш.

    PS:

    На графиката се вижда, че на абсцисната ос пише правилната мерна единица (mg/str) Демек в реда на позиция 7 е сбъркано.
    Last edited by ecotronic; 25-05-2018 at 20:39.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Запален алфист consol's Avatar
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Шумен
    Posts
    113

    Default

    Добре, Да предпложим че колата иска по 800 мг въздух на такт... при 3000 оборота в минута излиза че колата иска 2,4 кг въздух.
    Ако съм сметнал правилно на час при 3000 оборота трябва да имам около 144 кг въздух ?

  4. #4

    Default

    Tова с пресмятането на единиците , тактове и обороти го остави, много е сложно, a и май има грешка в програмата.

    Друга проста проба. Загрей колата първо и я форсирай до прекъсвач на място. Виж колко ще покаже като консумация на въздух и напрежение на дебитомера.

    На 2.0 максимално показаните стойности в МЕС по спомен бяха 4.48 волта и 408кг/ч въздух.
    На 1.6 логично трябва да е малко по-малко , но все ще е над 300кг и над 3,5-4 волта, ако ги стигне тея стойности, значи е жив.



    (примерна картинка от 2.0)


    И още един прост опит - как върви по-хубаво - с включен или с изключен (от буксата) дебитомер?
    Last edited by dhtj; 27-05-2018 at 18:26.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by consol View Post
    Добре, Да предпложим че колата иска по 800 мг въздух на такт... при 3000 оборота в минута излиза че колата иска 2,4 кг въздух.
    Ако съм сметнал правилно на час при 3000 оборота трябва да имам около 144 кг въздух ?
    Първата графика от същия като твоя мотор ли е?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Запален алфист consol's Avatar
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Шумен
    Posts
    113

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Първата графика от същия като твоя мотор ли е?
    Не, Просто това беше единственото нещо с цифри което намерих из търсачката свързано с дебитомер. Наясно съм че различните мотори имат различни характеристики но предполагам че са сходни.

    Dhtj,
    Това със форсирането на двигателя ще го пробвам и ще пиша за резултати, Опитах с откачена букса на дебитомер... Мисля че колата искаше да ме изхвърли през прозореца. Започна да клати обороти да се опитва да гасне да се тресе при подаване на газ, Излезе ми и чек-а на таблото за проблем с двигателя.
    Last edited by consol; 27-05-2018 at 20:17.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Нищо сходно няма. Този двигател с чиято характеристика се опитваш да съпоставяш за един такт има работен обем от 0,66 литра. Демек, ако е атмосферен 4 цилиндров, кубатурата му е около 2,6 литра.

    Няма как да сравняваш мотори с различни работни обеми.

    Ако искаш да съпоставяш, търси данни за твоя мотор.

    Ако подходиш чисто теоретично, ще се ориентираш доста по-добре отколкото при горното сравнение.

    Например - ако моторът ти е атмосферен с обем 2 литра, то при 3000 оборота, той ще гълта 2 л. Х 1500 = 3000 литра въздух за минута.

    Знае се, че относителното тегло на въздуха е 1,29 кг/куб. м.
    демек 1 л. въздух тежи 0,00129 кг.

    излиза, че твоят мотор при 3000 оборота ще гълта 3000 x 0,00129 = 3,87 кг. в минута или 232,2 кг./час
    Last edited by ecotronic; 27-05-2018 at 20:51.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    На 2.0 максимално показаните стойности в МЕС по спомен бяха 4.48 волта и 408кг/ч въздух.
    На 1.6 логично трябва да е малко по-малко , но все ще е над 300кг и над 3,5-4 волта, ако ги стигне тея стойности, значи е жив.
    Не съм сигурен, че това болднатото е вярно. Ако беше, всички дебитомери щяха да са еднакви.

    По-скоро и този за 2.0 и този за 1,6 дават максимално напрежение от около 4,5 V, но различните ECU та го интерпретират по различен начин.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •