Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Авариен режим: Motor control system faliture

  1. #1
    Запален алфист C-e-c-o's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    София
    Posts
    129

    Default Авариен режим: Motor control system faliture

    Колата е Alfa Romeo 156 1.9 jtdm 2003. В рамките на месец 2-3 пъти влиза в авариен режим с по-горе споменатата грешка, като и през това време губи мощност. След гасене и палене я няма. Диагностиката не показва грешки (Delphi autocom 2013). Преди ден-два махнах катализатора, следващата стъпка е EGR.

    Друг проблем, който може би е свързан:Да речем че карам дори на 1ва с 1100-200 оборота, при подаване на ПЪЛНА ГАЗ колата има 3-4 секунди забавяне докато наеме. Освен ако не тръгна в обороти (1700+) на първа я чувствам тромава. На втора още по зле. Ускорението във високите обороти е нормално.
    Last edited by C-e-c-o; 23-12-2017 at 19:51.

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by C-e-c-o View Post
    Колата е Alfa Romeo 156 1.9 jtdm 2003. В рамките на месец 2-3 пъти влиза в авариен режим с по-горе споменатата грешка, като и през това време губи мощност. След гасене и палене я няма. Диагностиката не показва грешки (Delphi autocom 2013). Преди ден-два махнах катализатора, следващата стъпка е EGR.

    Друг проблем, който може би е свързан:Да речем че карам дори на 1ва с 1100-200 оборота, при подаване на ПЪЛНА ГАЗ колата има 3-4 секунди забавяне докато наеме. Освен ако не тръгна в обороти (1700+) на първа я чувствам тромава. На втора още по зле. Ускорението във високите обороти е нормално.
    Това е дизел - започва след 1800 оборота. Другото - не пипай нищо, просто си изчисти датчика за налягане като начало

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Това е дизел - започва след 1800 оборота. Другото - не пипай нищо, просто си изчисти датчика за налягане като начало
    Верно ли?

    Не пипай мап сензора.
    Вакумите провери ли?
    Геометрията на турбото?
    маркуча от кулера до дебитомера?

    Чудя се изобщо провери ли нещата койго ти написах в преднатати тема по точно прочети ли ги дори?

  4. #4

    Default

    Здравейте.
    Не знам дали има значение, но опитайте с MES диагностика. Ако топла не иска да запали, но като изстине пали - аз залагам на Датчик колянов вал. Друг вариант е да четете с диагностика в момента когато не иска да запали. Трети вариант е посещение във форумен сервиз. Според мен другите споменати неща не влияят на паленето, а на вървежа.
    Motor control system failure не е "грешка", а съобщение и светлинна индикация Check engine.
    Поздрави.
    Last edited by ray4o; 23-12-2017 at 22:33. Reason: .
    Every tool has a hammering side. (Eric O. SMAR)

  5. #5
    Запален алфист C-e-c-o's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    София
    Posts
    129

    Default

    Проблема се появява в движение и губи мощност, а иначе няма проблем с паленето. След гасене и палене грешката я няма и си върви нормално.

  6. #6

    Default

    Да бе турбината пренадува от нещо. Просто разбери от какво е.

  7. #7
    Запален алфист C-e-c-o's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    София
    Posts
    129

    Default

    Quote Originally Posted by S_BANKOV View Post
    Верно ли?

    Не пипай мап сензора.
    Вакумите провери ли?
    Геометрията на турбото?
    маркуча от кулера до дебитомера?

    Чудя се изобщо провери ли нещата койго ти написах в преднатати тема по точно прочети ли ги дори?
    Колега аз имам минимални познания и не смея да пипам сам. Записал съм всичко, но търся и алтертнативни мнения!

  8. #8

    Default

    Здравейте.
    Извинявам се за подвеждането, но не съм разбрал от описанието. А иначе остава да се четат "живи" данни и да се интерпретират от някой, който разбира.
    Поздрави.
    Every tool has a hammering side. (Eric O. SMAR)

  9. #9
    Запален алфист C-e-c-o's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    София
    Posts
    129

    Default

    Катализатора, егр(който си работи правилно), дебитомера бяха свалени и почистени(не бяха зле), а катализатора напълно елеминиран) - има някакво подобрение. Всички маркучи бяха проверени - няма напукано, задръстено и т.н. Турбината е ОК. Единствено колектора не е свалян...

    Проблемите си остават:

    Газта не е отзивчива
    В ниските обороти се "зачужда" и набира бавно дори и да натискам до метала
    Забелязах също така че на полу-съединител НЕ може да се подава газ и обортомера не минава 1000, но понякога става.

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не е зле да провериш състоянието на потенциометъра на педала на газта. Случва се да прекъсва буксата му. Някои дори запояват кабелите за да елиминират това.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by C-e-c-o View Post
    Катализатора, егр(който си работи правилно), дебитомера бяха свалени и почистени(не бяха зле), а катализатора напълно елеминиран) - има някакво подобрение. Всички маркучи бяха проверени - няма напукано, задръстено и т.н. Турбината е ОК. Единствено колектора не е свалян...

    Проблемите си остават:

    Газта не е отзивчива
    В ниските обороти се "зачужда" и набира бавно дори и да натискам до метала
    Забелязах също така че на полу-съединител НЕ може да се подава газ и обортомера не минава 1000, но понякога става.
    Отново прилича на пренадуване. Отделихте ли топла от студена част на турбото?
    Отворихте ли селеноиза за проверка?

  12. #12
    Запален алфист C-e-c-o's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    София
    Posts
    129

    Default

    Quote Originally Posted by S_BANKOV View Post
    Отново прилича на пренадуване. Отделихте ли топла от студена част на турбото?
    Отворихте ли селеноиза за проверка?
    Турбината я огледа,.каза че е ок, а за другото не съм и се сещал.

    Иначе сега видях в carspensing, че извънгадско ми дава среден разход 7.5л/100км. Тоест и разхода е завишен.

    А това със съединителя нормално ли е?

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by C-e-c-o View Post
    Турбината я огледа,.каза че е ок, а за другото не съм и се сещал.

    Иначе сега видях в carspensing, че извънгадско ми дава среден разход 7.5л/100км. Тоест и разхода е завишен.

    А това със съединителя нормално ли е?
    опитваш се да го запалиш ли тоя съединител или просто експериментираш?

    разхода е изключително завишен, извънградтко на мен ми дава 5.6 до 6,3 при 170 коня мотор.

  14. #14
    Запален алфист C-e-c-o's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    София
    Posts
    129

    Default

    Quote Originally Posted by S_BANKOV View Post
    опитваш се да го запалиш ли тоя съединител или просто експериментираш?

    разхода е изключително завишен, извънградтко на мен ми дава 5.6 до 6,3 при 170 коня мотор.
    Не, при тръгване в наклон или като искам да се изнеса бързо е досадно. И все пак не разбрах - умишлено ли е така?

  15. #15
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Какво значи "огледа турбината и е ОК"?

    Закачете най-после тая кола на диагностика, вижте как надува и какви грешки е записала.

    И си запуши ЕГР-а физически. Ще има подобрение.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •