Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57

Thread: Въпроси относно гориво и масло на 147 TS

  1. #1

    Default Въпроси относно гориво и масло на 147 TS

    Здравейте

    От скоро имам Alfa 147 1.6 Twin Spark - 120 коня 2002 г.

    Която ми е и първи личен автомобил.

    С дни търсих и гледах коли, докато избера подходящата, докато не разбера, че явно тя трябва да ме избере. Магията се случи, когато се качих, запалих и червеното табло светна пред мен. Сякаш ме открадна и от там насетне отказах да гледам други алтернативи, просто исках я да прибера в гаража и да не помисля за никоя друга марка. Докато я прибирах към вкъщи бях като пленен - то е пъргавост, то е динамика, директния волан е уникат, завиване по часовник. Нещо уникално. Завоите на скорост - бетон. Звука - уникален.

    И ето на - попаднах тук Чета форума от няколко седмици, а сега реших и да се регистрирам.

    Та въпроса - кое гориво е предпочитано - бензин A95 или 98? Според производител (чета книжката), минималното е 95, но не съм сигурен тези в България дали са реални 95 , тъй като добра дума за нашите бензиностанции не съм чул.
    По-добре ли е 98?
    И ако преди това е имало 95 проблем ли е да се смесят (ако е останалото съвсем малко - колкото до бензиностанцията)?
    Също маслото - кое е за предпочитане? Според прочетеното тук някои казват 10w40, други 15w40, така и не разбрах, кое е най-доброто. Насочил съм се към Mobil или Castrol, но не знам дали е най-добрия избор.
    Също и за маслото на скоростната кутия - какво и откъде?
    Сега за зимата да ми препоръчате и антифриз?

    Нов съм в тоя свят , а съм наясно, че Alfa и Twin Spark-а искат грижи, та се извинявам, ако задавам тъпи въпроси - в началното ниво съм А искам да я запазя максимално дълго време, удоволствието е голямо.

  2. #2
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Дали ще е 95 или 98, все същата помия, нашия бензин е боклук. Бензин 98, е всъщност 95 с добавка. Така че, каквото и да сипеш, няма значение. Има добавки за бензин, дето подобряват октановото число. Аз съм позлвал такива и има огромна разлика, може просто да си слагаш сам.
    Маслото не знам кой ти е казал 15W40. Принципно на колата и дават 10W40, което ако караш градско и си кротък, ще ти върши работа. Но като гледам и се кефиш на колата, та сигурно ще я настъпваш. Тогава или 5W50 или 10W60. Но сега зимата, по-добре 5W50. Мотул, Яко, Мобил и т.н имат в този фискозитет масла. Важното е да е качествено и оригинално маслото. Щото иначе ще чуеш, едно потропване в двигателя и.... Абе има теми във форума. Антифриза го дават червен или по-точно G12. Щото цветовете много не отговарят. Но и зелен за алуминиев радиатор да сложиш, няма да има проблем. Важното е, да е за алуминиев.

  3. #3

    Default

    Настъпвам си, при това е страшно удоволствие. Никога преди избора на Alfa (или нейния към мен, знам ли) не се бях замислял за тази марка. Сега не си мисля пък за никоя друга. На мои познати съм карал Mercedes (E,C), BMW (E36,46) и Golf 3/4, не може да се сравнява с духа на Alfa-та, не знам какво ми се случи но имам чувството , че друга марка на тоя свят няма. Тая приказка за сърцето и Alfa била вярна.

    Значи сега за зимата 5w50, а към лятото може примерно 10w60, така ли?

    А за скоростната кутия? Всъщност, не съм наясно там как се прави проверка има ли масло и как се сменя, и какво трябва да е?
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  4. #4
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    И целогодишно да караш с 5W50, проблеми няма. Ако можеш, сменяш лятото на 10W60, то зависи колко км правиш де. Може да си планираш смените и зимата с едното, лятото с другото.
    За скоростна кутия, не знам какво е. Под капака на двигателя, би трябвало да имаш една лепенка. Там пише.

  5. #5

    Default

    Не си давай парите за скъпи масла... 10в60, 5в50, дето са по 100 лева тубата, няма смисъл. Те не са лоши де, ама колата за 2000 лева не заслужава масло за 100лв.

    Един приятел има 156 1.8твинспарк от повече от десет години, само с 10в40 я кара и не е имал проблеми и тубата струва 40 лева.
    5в40 също поевтиня в последните години, може и такова да сипваш.

  6. #6

    Default

    Това 10w40 полу-синтетично се води, нали?

    https://maxcar.bg/avtomobilni-masla/...0-x1-10w-40-4l

    Това примерно.

    Или 5w50 , че обичам да настъпвам...

    Обаче 5w50 не намирам полу-синтетично, само синтетично, а май полу трябва да е. Или аз нещо ги обърках...

    Целта ми е да избера най-доброто, което е подходящо и зима и лято, и да е ОК за настъпване. Парите не ги гледам толкова, колкото качеството.

    Също така веднъж сменено маслото при отиване към минимуа, може ли само да се долива (от същото), или ще иска направо смяна?
    И ако може - колко време?
    Last edited by Ali.Sali; 28-11-2017 at 19:24.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  7. #7
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Най-доброто е пълна синтетика. Тук има, малка уловка обаче. На някои масла пише - 'синтетична технология', това не е пълна синтетика. На масла на които пише 100% синтетика, това вече е наистина пълна синтетика.
    Какво масло ще сложиш, зависи от теб и финансите. Аз съм далече от мисълта, че щом колата е евтина, дай да и слагаме боклуци.
    Масло Мотул 5W50 и то 100% синтетика е 80 лв., за 5 литра. Както ти казах и аз и колегата, и с 10W40 и 5W40 да караш, не е проблем. Ако караш в града и не вкарваш колата над 4000 оборота, а дълго време.
    Явно не си наясно какви са тия циври на маслата. Първата цифра преди W, показва вискозитета на маслото при отрицателни температури. Ако е 10 значи до -25 запазва определен визкозитет и не става гъсто като боза. Ако е 5 значи до -35 градуса. Тоест колкото по-малка е първата цифра, толкова по ниска температура издържа.
    Втората цифра след W, показва до каква температура маслото издържа, преди да стане твърде рядко. Отнасясе за околната температура, но и при 100 градуса на маслото. Тоест ако тази цифра е 40, маслото запазва гъстота до 35 градуса. Ако е 50 или 60, вече говорим за над 40 градуса околна температура. Съответно масла завършващи на 50 или 60, при 100 градуса на самото масло, не стават толкова редки, колкото това което е 40. За това и тук доста хора съветват, да се слага поне 50. То и в книжката си пише, при спортно каране се слага Селения 10W60.

    ---------- Post added at 19:42 ---------- Previous post was at 19:40 ----------

    Естествено че може, да си доливаш. Може да го правиш, докато стане време за смяна. Няма никакъв проблем.

  8. #8

    Default

    Значи 10w60 е идеално за зима и лято, и спортно каране. Разбира се, то не винаги е такова, но когато не съм в градско обичам да настъпвам и това с Alfa 147 ми доставя истинско удоволствие. Значи да се спирам на 10w60?

    А откъде да го закупя оригинално Selenia, четох във форума за някакви ментета, та къде се продават качествените оригинали?

    Mobil/Castrol евентуално имат ли 10w60? На това значи ще се спра и за двата сезона, с доливане.

    Или Selenia e най-добрия избор, предполагам щом чак в книжката го пише (трябва да си я прочета, дръпнах я в .pdf от форума, хубаво, че знам английски).

    Благодаря и за разясненията, относно числата.

    Значи мисля избора да е Селения 10w60 и бензин 98 (поне така пише ).
    Понеже имам негативно мнение за Лукойл, може ли да ми препоръчате къде е най-качественото гориво? OMV, например, или?
    Last edited by Ali.Sali; 28-11-2017 at 20:49.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  9. #9

    Default



    Много си ентусиазиран.
    Успокой се, не си си купил ферари, няма нужда да го глезиш така.
    Сипвай 95 и не се притеснявай. Даже пак не си заслужава тая кола да разхищава бензина, трябва и газова

    10в60 не е много добре за зимата. Аз съм с такова сега, щото предния собственик го беше купил и ми го даде и не ми харесва. Гъсто е, мотора се усеща че се мъчи докато загрее. Слагай 5в40, щом си решил да я глезиш.

    Тва 10в60 дето го пишат е наистина за рейсинг употреба и яко каране, каквото като се има предвид че това ти е първа кола и е 1.6, няма как да го направиш Не се и опитвай де, щото ще се претрепеш.

  10. #10
    започва да се пристрастява Mario_95's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    79

    Default

    За горива аз никога не съм успявал да правя разлика между 95 и 98 (100 октана). Познати са ми споделяли че от добавки като Bardahl за повишаване на октановото число значително се усеща разликата, но аз съм скептичен към всякакви добавки и не слагам.
    За масло и преди съм споделял че на моя Twin Spark много добре му понесе Selenia 20K 10w40, като около 7-8000 км дори и малко не спадна нивото, като след това стана прогресивно по-зле, но и аз си карах. Мога и да споделя, че следващата смяна със Selenia Gold (защото е 2х по-евтино) пак 10w40 доста бързо почна да го бута (3-4000 км)
    Но то зависи от много неща това и от състоянието на колата, стил на каране и т.н и т.н. А като цяло Selenia-та излиза доста скъпо за това което е, особено Selenia Racing 10w60, но колегите, които карат на писта и имат и уреди за масло определено са изказвали мнение в подкрепа на Racing-a. Пак обръщам внимание, че говорим за каране на ПИСТА, където натоварването е доста по-голямо.

    Събирай пари, че любовта понякога минава през тежки изпитания

  11. #11

    Default

    Да, има го и това. То не е само до ентусиазъм, но и аз искам да си поддържа колата както си трябва, не да се опитвам да мина с 5-10 лв. по-тънко и да я тормозя излишно. В крайна сметка, то удоволствието е взаимно - и колата си иска своето и не искам да правя компромиси, които освен, че ще ми излязат скъпо, мъчат и Alfa-та.

    Значи се спирам на полу-синтетично 5w40. За бензин мисля да е 98, поне от многото изчетено отивам към извода, че е по-добре то, отколкото 95, което не се знае дали е реално толкова, вярно по-скъпо, но пък компромис не желая.

    Относно газ - колата е от италия, има си газов фабричен, работи си на газ без проблем. Слагал съм - Ок си е, работи си, копченцето си показва чертичките останали коректно.

    Като цяло... радва. При това много. Най-вече съм доволен от директния волан, може би това е нещото, което ми харесва най-много, мега чувствителен. Ряза при потегляне (ако потеглиш с ряз, разбира се ) също радва. Изобщо - адекватна кола. Рядко правя добър избор в нещо, но с колата явно случих на марката.
    И ще се радвам да се запозная с всички ви на следващия Италфест.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  12. #12

    Default

    Карам цяла година със 10w60 и смятам, че това е една от причините да не съм сменил 3 двигателя и 5 колянови вала до момента. Кастрол или Мотул, няма значение. Така или иначе маслата с този вискозитет винаги са топ продукт на всеки производител и винаги са пълна синтетика. В момента съм с Edge 10w60, идва ми най-изгодно като цена. И не смятам, че 100лв са много за 5л масло, било то и за стара кола. Все пак не се вдавай толкова, на колите идващи от Италия не се знае кога за последно им сменявано олиото. Дано да си попаднал на бройка и да те радва дълго време.

  13. #13

    Default

    А каква е разликата между полу и изцяло синтетичното?
    Според намеренето из интернет се препоръчва полу-синтетично, значи не е проблем да се сложи и синтетично 10w60?
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  14. #14
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Много информация ти дойде. През цялата година може да караш с 5W50. Не е скъпо маслото, има форумни търговци (колегите тук) казват че са коректни и продават качествено масло. Гледам при тях, Мобил1 5W50 е 70 лв за 4 литра. Тотал 10W50 е 65 лв тубата. Колко струва 10W40 според теб? С 10-на лв по-евтино.

    ---------- Post added at 22:21 ---------- Previous post was at 22:17 ----------

    Минералното масло, е получено от преработка на нефт. Полусинтетиката е минерално с добавки( най-общо казано). Синтетиката е изцяло получена, по химичен път. И са по-скъпи.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Ali.Sali View Post
    А каква е разликата между полу и изцяло синтетичното?
    Според намеренето из интернет се препоръчва полу-синтетично, значи не е проблем да се сложи и синтетично 10w60?
    Каквото и да и сложиш все тая. Като не се правиш на състезател и не форсираш излишно мотора.
    Доскоро карах със 100 октана, ама разлика във вървежа и разхода няма. Масло 10/40 на лики моли винаги, проблеми с двигатели никакви.
    Харесваш си нещо и така. Избора е твой, иначе ще се объркаш съвсем. Важно е маслото да е истинско, по възможност от официален представител
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •