Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55

Thread: Обезвъздушаване, прелива казанчето.

  1. #16
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Verm1n View Post
    С ФЕС нямах скоростите като отметки, имах ги в отделно меню, където са проверките за инжектори, за горивна помпа и т.н. Както и да е, при ръчното пускане от еку-то тръгват и двете, чува се здраво цъкане на релетата, не знам така ли трябва да е. Та понеже ги нямах като отметки, нямаше как да видя кога стават активни. Отново по същия начин пусна перката на 99 градуса и на 96 я спира.
    Няма логика, единственото, което ми идва на ум е за температурния датчик, страх ме е да я карам в жегите така.
    Пуснах и климатика при 97-8 градуса и показанията на температурата забиха и не мърдаха.
    Като избираш вида на компютъра в MES, имаш 1.5.5 и 1.5.5 98-ма.
    Избери първата. Там в параметри имаш fan1 и fan2.

    И най-важното - сигурен ли си, че при 99 се пуска втората а не първата?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #17
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Като избираш вида на компютъра в MES, имаш 1.5.5 и 1.5.5 98-ма.
    Избери първата. Там в параметри имаш fan1 и fan2.

    И най-важното - сигурен ли си, че при 99 се пуска втората а не първата?
    https://www.youtube.com/watch?v=Voka...ature=youtu.be

    Май прилича на първа(клипа съм го снимал аз), не знам дали се разбира.
    Ако е първа какви са възможните причини за късното пускане?
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  3. #18
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Verm1n View Post
    https://www.youtube.com/watch?v=Voka...ature=youtu.be

    Май прилича на първа(клипа съм го снимал аз), не знам дали се разбира.
    Ако е първа какви са възможните причини за късното пускане?
    Колега, ти си при колата, правиш тест на двете скорости и ги виждаш, коя как върти. И накрая не можеш да прецениш в работна ситуация, коя от двете се пуска. Как тогава искаш, някой от разстояние, гледайки някакъв клип да прецени?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #19
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Колега, ти си при колата, правиш тест на двете скорости и ги виждаш, коя как върти. И накрая не можеш да прецениш в работна ситуация, коя от двете се пуска. Как тогава искаш, някой от разстояние, гледайки някакъв клип да прецени?
    Прав си колега, и аз не знам какво гледам.
    Мерси за помощта, даде ми доста насоки, даже прекалено, ще направя още няколко теста утре и после с час при Румен.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  5. #20
    Запален алфист nedko87's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    София
    Posts
    327

    Default

    Не искам са споря когато не съм на сто процента сигурен но първа скорост на вентилатора е само за климат има. Когато дойде време да се охлажда мотора се пуска директно на втора. При спарка това става на 98-99 градуса. Имайки се в предвид че системата е затворена( под налягане) охладителната течност няма как да заври.
    Гост това е човек ,който идва да пие кафе а ти изпива всичката ракия

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Наскоро наблюдавах една 156 SW вътрешен фейслифт 1,8 и съм сигурен, че ако не е пуснат климатикът, първо се пуска първа и след това втора. Не съм гледал, при каква точно температура.
    Ако е пуснат климатикът, първа тръгва почти веднага, без значение температурата на мотора а втора, ако моторът достигне втория температурен праг.

    В Е-Learn пише, че:

    1 - ва степен се пуска при първата степен на налягане в радиатора на климатика или при достигане на първия температурен праг на мотора (95 гр.)

    2 - ра степен се пуска при втория праг на налягане в радиатора на климатика или при достигане на втория температурен праг на мотора (102 гр.)


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by nedko87 View Post
    Не искам са споря когато не съм на сто процента сигурен но първа скорост на вентилатора е само за климат има. Когато дойде време да се охлажда мотора се пуска директно на втора. При спарка това става на 98-99 градуса. Имайки се в предвид че системата е затворена( под налягане) охладителната течност няма как да заври.

    И първа и втора си се пускат за охлаждане на двигателя. (Скоро чух как работи втора и за момент реших че нещо се е повредило. Така бучи). А системата е затворена но не е под налягане, завира си чудесно и прави хубава парна баня на двигателя през капачката на разширителния съд.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    И първа и втора си се пускат за охлаждане на двигателя. (Скоро чух как работи втора и за момент реших че нещо се е повредило. Така бучи). А системата е затворена но не е под налягане, завира си чудесно и прави хубава парна баня на двигателя през капачката на разширителния съд.
    Не е под налягане?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #24
    Запален алфист nedko87's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    София
    Posts
    327

    Default

    Както казах когато незнам не споря. Но системата е под налягане на загрял автомобил е между 0.8 и 1.2 бара. На капачката на всеки съд пише на какво налягане избива и то малко над работното на инсталацията.
    Гост това е човек ,който идва да пие кафе а ти изпива всичката ракия

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by nedko87 View Post
    Както казах когато незнам не споря. Но системата е под налягане на загрял автомобил е между 0.8 и 1.2 бара. На капачката на всеки съд пише на какво налягане избива и то малко над работното на инсталацията.
    Дори клапана е двупосочен, при някои има два клапана, защото при изстиване радиаторите ще се смачкат. Иначе някой там нагоре твърди убедително как системата е затворена и без налягане.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  11. #26
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default

    Днес покарах малко, при движение с 40-50 държи 97-98гр.
    при температура на въздуха около 30гр., странно но днес като спра на място пускаше вентилатора на 102-3-4гр.(втора степен, тук съм сигурен вече), с пускането на климатика пуска не първа, а втора степен(дори при студен двигател), и при повторния тест на перките с ФЕС на първа степен цъка само релето, но не пуска перката.
    Ще сменя реостата на перката,защото според мен той прави въртели, пък да видим.
    Last edited by Verm1n; 07-08-2017 at 15:35.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  12. #27
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Дори клапана е двупосочен, при някои има два клапана, защото при изстиване радиаторите ще се смачкат. Иначе някой там нагоре твърди убедително как системата е затворена и без налягане.
    Ако си махнеш капачката на разширителният съд докато ти работи двигателя ще избликне ли гейзер? Предполагам че не. Да, в системата има налягане равно на атмосферното но мисля че не това има в предвид колегата когато твърди че системата е под налягане. А другото за което ти говориш е просто температурно изменение на обема.
    Всъщност наличието на налягане в системата ще означава че вътре има някаква точка на съпротивление, това пък би било допълнително натоварване на водната помпа а тя иска да прекара колкото се може по-голям дебит за да получи по-добро охлаждане на двигателя. Както предполагам знаеш, всяка хидравлична, в частност водна система си има дебит и работно налягане. Двете ти дават хидравличната мощност. Тоест това което се вкарва от помпата с преобразуване на механичната енергия. Та ако приемеш помпата грубо за константа, то колкото по-малко налягане толкова по-добре за охлаждането.
    Last edited by Alexanderbb; 07-08-2017 at 20:08.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Ако си махнеш капачката на разширителният съд докато ти работи двигателя ще избликне ли гейзер? Предполагам че не. Да, в системата има налягане равно на атмосферното но мисля че не това има в предвид колегата когато твърди че системата е под налягане. А другото за което ти говориш е просто температурно изменение на обема.
    Всъщност наличието на налягане в системата ще означава че вътре има някаква точка на съпротивление, това пък би било допълнително натоварване на водната помпа а тя иска да прекара колкото се може по-голям дебит за да получи по-добро охлаждане на двигателя. Както предполагам знаеш, всяка хидравлична, в частност водна система си има дебит и работно налягане. Двете ти дават хидравличната мощност. Тоест това което се вкарва от помпата с преобразуване на механичната енергия. Та ако приемеш помпата грубо за константа, то колкото по-малко налягане толкова по-добре за охлаждането.
    Това е факсимиле, писали са го инженери, по добри от мен може би, ще избликне ли гейзер ? Май да.
    Като знаеш толкова сложни думи и неща да си чувал случайно при колко градуса кипи водата в затворена охладителна система и защо кипи при тези градуси?
    Click image for larger version. 

Name:	New Doc 2017-08-07_1.jpg 
Views:	11 
Size:	123.4 KB 
ID:	160415
    Last edited by lordliness; 07-08-2017 at 20:50.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #29
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    .........Да, в системата има налягане равно на атмосферното ..........
    Това не е вярно!

    Горната граница на налягането в системата се обуславя от налягането при което отваря клапанът на капачката. А то е около 1 атмосфера. Демек - горната граница на налягането в системата е винаги с около 1 атмосфера по-високо от атмосферното.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #30

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това не е вярно!

    Горната граница на налягането в системата се обуславя от налягането при което отваря клапанът на капачката. А то е около 1 атмосфера. Демек - горната граница на налягането в системата е винаги с около 1 атмосфера по-високо от атмосферното.
    сигурно чете някакви простотии из мрежата и се мисли за голям специалист, заради него някой може да се изгори като си отвори капачката на горещ двигател. Никога не си отваряйте капачките на радиаторите или разширителните съдове на горещ двигател
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •