Здравейте съфорумци. Аз отново влязох в приключения, точно когато не им трябват...

Колата(147JTDm 16v)... или да го нарека бездънната яма за пари... както и да е, ми сервира VDC failure. Първо, да спомена, че колата наскоро(преди 4-5 дена) мина за пореден път през сервиза. Сменени ролки, ремъци, масла, филтри. Сменен съединител(с 821325), горна и долна помпа на съединителя, преден долен десен носач(лявото другарче - преди месец), лява биалетка, ляв кормилен накрайник, блока с педалите(съединител/спирачка), нова спирачна течност. Вероятно забравям нещо маловажно, но в момента съм под афект и не искам да си спомням...

След всичките тези смени, колата се чувстваше осезаемо по-добре, но карах само градско, може би 40-50км да съм навъртял. С удоволствие я изкарах вчера в жегата по отсечката Казанлък-Стара Загора. Държах си около 190, докато не настигнах една пожарна, досрамя ме да я изпреваря и си кютках след нея със 120... Наобратно си карах сравнително спокойно(110-120). Проблеми нямаше, ама никакви. И точно както си пърполя из малките градски улички ме запука дъжд. Права отсечка(поне 100м съм карал направо и имаше още поне 100м направо), карам си с 30км/ч и ме светва "VDC failure"... дето се вика, аз едва я докосвах колата...

Викам си - ние тоя надпис вече сме го виждали! Преди като го видях, не спрях и след 10 секунди бях извън пътя. Затова този път - буквално спрях на място. Гася, давам на контакт - VDC failure... гася пак, пак давам на контакт - трети път VDC failure...

Дръпнах колата настрани, много бавно, запалих цигарка, да обмисля нещата. Връщам се в колата - вече няма "VDC failure". Гася, паля - Check OK. Пак гася, пак паля - Check OK. Брех, да му се невиди!

Прибрах се, реших да си поспя с проблема. Сутринта ставам, паля за работа - Check OK. Но, ето проблем - настъпвам колата нарочно - корекциите на таблото не светват. Преди случката, като сръчкаш колата по-сериозно и светваха следните:




Светваха е меко казано. Направо беше като коледно дръвче - убиваха се да мигат. Сега, колкото и да се пъне колата - нищо. Друго, което преди време ми беше направило впечатление е, че колкото и силно да скачам на спирачките, дори на лед - никога не съм видял да премигва знака:



И сега се чудя - ASR/VDC работи ли или се е изключило тотално? Все пак нещо ме връща в пътя, но сякаш не е като преди. Може и да е психо ефект, знам ли. Никога не съм я пънал колата нарочно да поднася много(пък и сега е доста мокро).

Това, че никога не съм виждал да свети "ABS", означава ли, че и той не е активен?

Закачих се с кабелчето, да видя какво има в ECU-то. Записало е една единствена грешка P0504 - Brake Pedal Switch - Invalid signal(Engine Temperature: 78.0C, Engine speed: 1967 rpm, Fuel quantity: 8331mm3/i, Gas pedal position: 14.56%, Fuel pressure: 379.9 bar, Boost pressure: 1035.3mbar) No help available.

За съжаление един "умен" изтри грешката(тоест аз), с идеята, че може би ECU-то вижда записана грешка и не активира системите. Ами - не, с изтрита грешка пак не ги активира(не светят на таблото). Нова грешка не се записва.

Та в крайна сметка - работят или не тези системи? Ако не работят - как да ги активирам пак? Или ако работят - защо не светят на таблото?!? Или нещо тотално се е омазало и има проблем за решаване?

Ако е от значение - скоро(преди месец) бяха сменени задни дискове, задни накладки, жила на ръчната, както и една камара тампони отзад, щанги и не знам си още какво...