Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Филтри Купе

  1. #1
    Алфист Маняк dancho89's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Czech Republic
    Age
    34
    Posts
    93

    Default Филтри Купе

    Здравейте колеги, искам да попитам какъв е точния размер на филтър купе за Алфа Ромео 156 СпортВагон 1,9 2005 година,извадих старите






    Единия е много смачкан явно при слагането, измерих единия който е по добре и е:
    170mmх145mmх30мм

    Забравих да спомена че филтрите се намират под жабката и трябва да си нинджа да ги извадиш
    Благодаря предварително.
    Last edited by dancho89; 01-07-2017 at 22:40.



  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by dancho89 View Post
    Здравейте колеги, искам да попитам какъв е точния размер на филтър купе за Алфа Ромео 156 СпортВагон 1,9 2005 година,извадих старите






    Единия е много смачкан явно при слагането, измерих единия който е по добре и е:
    170mmх145mmх30мм

    Забравих да спомена че филтрите се намират под жабката и трябва да си нинджа да ги извадиш
    Благодаря предварително.
    Не ти трябва размер, продават се комплект

  3. #3
    Алфист Маняк dancho89's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Czech Republic
    Age
    34
    Posts
    93

    Default

    Да видях но от там където пазарувам autokelly за чехия ги има различни с размери комплект по два и незнам точно дали ще станат,имат абсолютно същите като тези от снимката. и мисля тях да си поръчам и да се направя пак на нинджа да сложа новите.
    Last edited by dancho89; 02-07-2017 at 21:14.



  4. #4

    Default

    височина [mm]: 31
    ширина [mm]: 138
    дължина [mm]: 175

  5. #5

    Default

    Аз си ги смених точно в autokely в пилзен,но друия път ще сложа с активен въглен,щото понякога смърди малко.Старите филтри бяха ужас.Струваше ми към 820 крони за двата филтъра + работата.На колко км се сменят?Колата е 2003 алфа 147 jtd 16v,затапих ЕГР и огромна разлика с по-скъпата нафта колата наистина върви мнооого повече отпреди.

  6. #6

    Default

    Сменят се на километрите за смяна на маслото.Но ако километрите за смяна на маслото не ги направиш за 1 година, то тогава филтър купе се сменя на 1 година от както е поставен/сменен.

    Някои може да ме репликира за маслото, но ако погледнат книжките и сервизни ще прочетат, че маслото се сменя на определени километри или на 2 години в зависимост кое настъпи първо.

    Лично аз предпочитам филтър купе да го сменям на пролет - да кажем в началото на април месец.

    А това с мириса, не е от това, че филтъра ти не е с активен въглен, а поради 2-3 други неща:

    1. филтъра за купе не е сменяван редовно и затова се е напълнил с боклуци.

    2. завъдили са се гъбички в климатичната система, а и други "бабалюги" ...

    3. на всяка смяна на филтъра за купе е хубаво да си правиш една самопрофилактика - вадиш стария филтър, хвърляш го, след което има спрейове с гъвкачи маркучлета - продават ги в Кауфланд(7.99лв) и в Метро(7.19лв с ДДС), които спрейове са италиански.

    С такъв спрей мушиш тръбичката там където е бил старият филтър и преди да поставиш новият пръскаш "леглото" на мястото на филтъра и отгоре и отдолу.Пръскаш и във всеки един отвор от който се издухва въздух вътре в купето.

    Има някои модели имат отвори и под предните седалки за охлаждане/отопление на краката на седящите отзад -пръскаш и там.
    Пръскаш добре в тези отвори на загасен двигател и затворена клапа за рециркулация на въздуха.

    Добре е да го оставиш така поне 10-12 часа.Ако много е вмирисана климатичната система това се прави на "почивки" - да кажем 3 дни, като всеки ден пръскаш вечерта и оставяш така.Добре е да не са кара автомобила за тези дни при възможност.Не се слага и новия филтър, ако е с активен въглен, защото той ще "пречисти" и този дезинфекциращ газ и ще намали ефекта му.

    Във всеки случай не препоръчвам да се шофира поне 3 часа след пръскане с такъв спрей.На мен веднъж ми се наложи да седна и шофирам 20 минути след като съм пръскал и ме заболя главата от този газ, като ме боля поне едно 3 часа.

    Най-добре е да не се шофира ако са много замърсени въздоховодите на климатичната система а с 2-3 такива спрея да се направят поне 2-3 такива процедури до изпръскване на целия спрей.Може и един спрей да се изпръсква на 2-3 пъти за 24 часа, като това се преви през 6-8 часа.Така ефектът е максимален.

    След като се мине/ат процедурите се проветрява добре и се слага новият филтър.

    Възможно е да е замърсено мястото от което засмуква въздух за купето.Тогава се почиства и там както с вода + миещ препарат, така и с такъв газ.Но газът по принцип е задължителен за да има ефект.Вода само с миещ препарат не премахва гъбичките.

    На края на лятото или през есента когато вече се вижда че климатика няма да се ползва на охлаждане е добре да се направи поне една такава процедура, за да се прочисти от гъбички и да се дезинфекцира.По прицип в режим на отопление няма всичко изсъхва и няма как да има гъбички, но е добре да се действа превантивно, защото цяло лято климатикът е работил на охлаждане и кондензът по тръбите води до образуване гъбички.Зимата гъбички няма как да се образуват, освен ако колата не е на някое затоплено и влажно място, но дори тогава климатикът работи ли на отопление би трябвало да ги елиминира.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #7

    Default

    и за да не се развиват гъбички спираш климатика няколко минути преди да слезеш и оставяш само да духа за да изсъхне отвътре, продават спрей за климатик на лики моли има и други подобни, палиш колата, затваряш прозорците, пускаш климатика, оставяш го да пръска вътре и той минава навсякъде.
    хепа филтрите позволяват и миене, ако не може да си купиш и филтъра изглежда добре, не като този на снимката, може да се измие или почисти с прахосмукачка и да си върши работата добре

    климатиците в колите не могат да работят на отопление, те само охлаждат

    https://www.youtube.com/watch?v=f9dw5mNi7vs
    Last edited by lordliness; 15-07-2017 at 16:40.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  8. #8

    Default

    Ам,ако топлото ги убива то какъв е смисъла от тази операция,като може за 5 мин на парно да се пусне?

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Ivaelo View Post
    Ам,ако топлото ги убива то какъв е смисъла от тази операция,като може за 5 мин на парно да се пусне?
    Не ги убива, те се развиват ако има влага и топлина, когато няма влага няма подходящи условия, целта е да е сухо. Появят ли се трудно се убиват.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10

    Default

    Мерси.Значи пак ще ги сменям.А нормално ли е компресора на климатроника да се включва често и да работи малко и се изключва.И пак така.И когато е на парно без да съм пуснал снежинката на 20 градуса пак духа хладно.Нормални ли са тея неща?Мерси.

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by consult View Post
    Мерси.Значи пак ще ги сменям.А нормално ли е компресора на климатроника да се включва често и да работи малко и се изключва.И пак така.И когато е на парно без да съм пуснал снежинката на 20 градуса пак духа хладно.Нормални ли са тея неща?Мерси.
    Зависи от температурата, която си задал. Ако тя е по-ниска от околната, е нормално компресорът да се пуска. В крайна сметка така работи климатроникът.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12

    Default

    Значи задал съм 18 на външна температура 32 и компресора се включва за десетина секунди,после пауза малка след малко пак се включва за същите към 10 секунди и все така.Иначе духа доста студено.Нормално ли е така?Мерси

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by consult View Post
    Мерси.Значи пак ще ги сменям.А нормално ли е компресора на климатроника да се включва често и да работи малко и се изключва.И пак така.И когато е на парно без да съм пуснал снежинката на 20 градуса пак духа хладно.Нормални ли са тея неща?Мерси.
    когато не съм натиснал снежинката моят не работи, духа си нещо, по скоро външен въздух. Не съм забелязал да се пуска и да спира или работи или не
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    При зададена 18 и външна 32 е нормално компресорът да е включен, но не е много нормално това той да се изключва периодично.

    Това би могло да става заради развиване на прекалено високо налягане в предния радиатор на климатика, което пък може да е в следствие от недоброто му охлаждане.

    Провери си състоянието на радиатора и ако трябва го измий. Убеди се и, че вентилаторът му работи коректно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    Алфист Маняк dancho89's Avatar
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Czech Republic
    Age
    34
    Posts
    93

    Default

    Смених ги колеги, филтри с активен въглен бош,преди да ги сменя с спрей с маркуче за почистване на тръбите по 4-5 пъти спрей пяна в всеки отвор,20 мин оставих така после напълен мъгел климатика и поветряване ,на следващия ден,затворих я отвсякъде,климатика на пълен мъгел с рециркулация на въздуха в купето да се изпръска един спрей след свършване на спрея оставих така да се повърти 5 мин, проветрих и сложих новите филтри. сега като пусна климатика се усеща свежес не ужастната миризма която беше преди,но да сменя филтрите трябваше да се сгъна на осем,тез италианци навряли тези филтри на много гадно място.алфа ромео 156 спортвагон 1,9 JTD



Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •