Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58

Thread: Бубина или ???

  1. #31
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Преди да обвинявате кабелите, си проверете луфта на свещите.

    Токът тече по най-краткия път и когато този между електродите му е "дълъг", може да "избере" този през изолацията.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #32
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Преди да обвинявате кабелите, си проверете луфта на свещите.

    Токът тече по най-краткия път и когато този между електродите му е "дълъг", може да "избере" този през изолацията.
    Изпреварил си ме!
    Точно за това препоръчах и иридиевите. Аз съм с такива и моторът работи като вентилатор.
    Относно светенето на кабелите. Това, при което ги пипащ и не те "друса" токът
    Това не е пробив на кабела и не го прави лош. Явлението има чисто магнитен характер. То е свойствено за високото напрежение и силнотоковите техници го знаят, както моряците и летците. Точно за това е характерната набраздена форма на диелектричните"чашки", както и на набелните накрайници. Тя я има и на някои лули.
    Това сияние на кабелите не е дефект на кабела, а говори, че някъде се заражда проблем и разстоянието между електродите е единият, а вторият е скъсяване на първичната намотка и повишаване на напрежението във вторичната.
    Един осцилоскоп върши чудесна работа.
    Колкото до ваденето на кабелите, за да разбереш дали има неработеща свещ на боксера , а и на всеки друг мотор с подобни бобини е голяма простотия. И ето защо:
    На всяка от бобините, в краищата на вторичната намотка са закачени по една свещ. Веригата се затваря през корпуса. Като извадиш едната лула веригата се прекъсва. Нормално е да спрат два цилиндъра и да не разбереш нищо. Иначе при пробил кабел или свещ, веригата пак се затваря, но има нюанси и може да се излъже всеки.
    По-лошо става, ако кабели и свещи са си наред. Токът във вторичната намотка обаче иска да иде някъде и понякога избива към корпуса на бобината, но понякога и към вторичната намотка, а от там по компютър и друга електроника. Ето така те горят без всякаква смислена причина.
    И не ми възразявайте, че видители вие си го правите редовно, а пък нищо не става.
    Ако ставаше всеки път, то и вие щяхте да го знаете.
    И да завърша това трябва да кажа, че аз вадя не лулите, а спирам дюзите. Така тая опастност я няма.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  3. #33
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Какъв е извода,че за да си спестим една част от главоболията трябва понякога да си проверяваме разстоянието между електродите на свещите дори и когато ги слагаме чисто нови !
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  4. #34
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    И колко е той?

  5. #35
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Изпреварил си ме!
    Точно за това препоръчах и иридиевите. Аз съм с такива и моторът работи като вентилатор.
    Относно светенето на кабелите. Това, при което ги пипащ и не те "друса" токът
    Това не е пробив на кабела и не го прави лош. Явлението има чисто магнитен характер. То е свойствено за високото напрежение и силнотоковите техници го знаят, както моряците и летците. Точно за това е характерната набраздена форма на диелектричните"чашки", както и на набелните накрайници. Тя я има и на някои лули.
    Това сияние на кабелите не е дефект на кабела, а говори, че някъде се заражда проблем и разстоянието между електродите е единият, а вторият е скъсяване на първичната намотка и повишаване на напрежението във вторичната.
    Един осцилоскоп върши чудесна работа.
    Колкото до ваденето на кабелите, за да разбереш дали има неработеща свещ на боксера , а и на всеки друг мотор с подобни бобини е голяма простотия. И ето защо:
    На всяка от бобините, в краищата на вторичната намотка са закачени по една свещ. Веригата се затваря през корпуса. Като извадиш едната лула веригата се прекъсва. Нормално е да спрат два цилиндъра и да не разбереш нищо. Иначе при пробил кабел или свещ, веригата пак се затваря, но има нюанси и може да се излъже всеки.
    По-лошо става, ако кабели и свещи са си наред. Токът във вторичната намотка обаче иска да иде някъде и понякога избива към корпуса на бобината, но понякога и към вторичната намотка, а от там по компютър и друга електроника. Ето така те горят без всякаква смислена причина.
    И не ми възразявайте, че видители вие си го правите редовно, а пък нищо не става.
    Ако ставаше всеки път, то и вие щяхте да го знаете.
    И да завърша това трябва да кажа, че аз вадя не лулите, а спирам дюзите. Така тая опастност я няма.
    https://bg.wikipedia.org/wiki/Коронен_разряд
    Магнитите нямат нищо общо тук. Това че не можеш да "преброиш" на колко оборота работи моторът,пипайки светещ кабел, е щото не можеш да броиш толкова бързо, а си и с обувки. Ако пипнеш "светещ" кабел, стъпил с боси нозе на земята, и не те погъделичка, вече е друг въпрос. Значи имаш високо кожно съпротивление и смело можеш да бъркаш в контакта. Е, не! Не може! Шегувам се.
    Който иска да провери колко коректно работи даден цилиндър - вади лулата, бучва една резервна свещ в нея, масата на свеща допира до корпус и пали. На всичко отгоре се вижда и искрата дали е постоянна във времето.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  6. #36
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by BillyBoy` View Post
    Какъв е извода,че за да си спестим една част от главоболията трябва понякога да си проверяваме разстоянието между електродите на свещите дори и когато ги слагаме чисто нови !
    Това винаги го правя, още повече, че някои свещи за различни модели ги дават с различно разстояние. На газ са задължително с 0,1 мм по-малко.
    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    https://bg.wikipedia.org/wiki/Коронен_разряд
    Магнитите нямат нищо общо тук. Това че не можеш да "преброиш" на колко оборота работи моторът,пипайки светещ кабел, е щото не можеш да броиш толкова бързо, а си и с обувки. Ако пипнеш "светещ" кабел, стъпил с боси нозе на земята, и не те погъделичка, вече е друг въпрос. Значи имаш високо кожно съпротивление и смело можеш да бъркаш в контакта. Е, не! Не може! Шегувам се.
    Който иска да провери колко коректно работи даден цилиндър - вади лулата, бучва една резервна свещ в нея, масата на свеща допира до корпус и пали. На всичко отгоре се вижда и искрата дали е постоянна във времето.
    Говорех за силното магнитно поле, което поляризира диелектрика. Обикновено на него не му се обръща внимание. Освен това, двете са свързани.
    Ама това знам , че го знаеш, въпреки, че се правиш, че си бъркал по контакта и не само там.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #37
    scarico diretto bobi1997's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    София
    Age
    26
    Posts
    375

    Default

    Добре колеги, мерси за съветите. Значи може да се търси проблема с кабелите в разстоянието между електродите, но също и в некоректно работещи бобини.
    Alfa Romeo 145 1.6 i.e. Boxer -Ex
    Alfa Romeo 146 1.3 i.e. Boxer -Ex

  8. #38
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default

    Някой може ли да ми каже каква е разликата в кабелите с металната шапка за свещите и същите само че със силиконова такава
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  9. #39
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    "Лулата" е определяща само за кабелите със сипротивително жило. Тия със силиконов накрайник(лула) са само такива. Тия с метална лула могат да са със съпротивления в лулата и накрайникът към бобината или със съпротивително жило.
    Чисто механично - тия с тенекийките са много зле. Първо - не пазят от гадории отворът околу свеща, второ - изключително трудно се "заключват" в свеща, тенекетата пречат и трето тенекия която контактува с маса и е обгърнала цялата лула е покана за пробив.
    Това обаче е мнение на човек, който откри наскоро, че физиката е по разтеглива от локума. Няма да се Очудя ако се окаже, че тенекетата пазят свща от магнитните полета.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  10. #40
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default

    Ето това е отговор на "чист Български език",благодаря колега! Питах,защото миналата седмица ми предлагаха такива с метална лула,по скъпи,но аз взех такива със силиконова,та да разбера каква е разликата,между другото снощи отворих пак капака,и на единия цилиндър хвърляше яко искра долу в свеща,там където се закопчават предполагам,защото лулите са по къси и се вижда малко от свеща,май влязох в приключение с тия кабели,но имат гаранция и утре ще ги сменям,предполагам проблема е в кабела или да погледна и свещите
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  11. #41
    scarico diretto bobi1997's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    София
    Age
    26
    Posts
    375

    Default

    По принцип за боксера кабелите са с различна дължина - 2 дълги и 2 къси. Случайно може да си ги объркал кой къде?
    Alfa Romeo 145 1.6 i.e. Boxer -Ex
    Alfa Romeo 146 1.3 i.e. Boxer -Ex

  12. #42
    Запален алфист pisa_misho's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    305

    Default

    Не не съм объркал кабелите,двата къси са отзад,двата дълги отпред,но дори и да съм ги объркал,каква е връзката със светенето във едната лула
    ALFA ROMEO 1.4 BOXER

  13. #43

    Default

    http://ar-auto.net/blog/%D0%BA%D0%B0...A%D1%82%D0%B8/
    Това за онзи специалист, който твърдеше, че било нормално да има сияние, малко да се ограмоти. И да не пише глупости постоянно.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #44
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    http://ar-auto.net/blog/%D0%BA%D0%B0...A%D1%82%D0%B8/
    Това за онзи специалист, който твърдеше, че било нормално да има сияние, малко да се ограмоти. И да не пише глупости постоянно.
    Ти разлика м-у сияние и прескачане на искра правиш ли!?!
    Това за което говоря аз може да докоснеш с ръка но не усещаш нищо (с кабел които е пробил усещането е различно)
    Преди да се изказваш ти след като явно дори не си си направил труда да погледнеш на тъмно какво се случва аз няма какво да се занимавам... Погледни на тъмно и тогава пиши кои колко какво и как...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Ти разлика м-у сияние и прескачане на искра правиш ли!?!
    Това за което говоря аз може да докоснеш с ръка но не усещаш нищо (с кабел които е пробил усещането е различно)
    Преди да се изказваш ти след като явно дори не си си направил труда да погледнеш на тъмно какво се случва аз няма какво да се занимавам... Погледни на тъмно и тогава пиши кои колко какво и как...
    "Неизправности при кабелите за свещи
    Основните неизправности са прекъсване на електрическата верига и изтичане на ток. Прекъсване на веригата се получава обикновено на мястото на съединяване на кабела с другите детайли от запалителната система. Това се получава при откачане на кабела, при лош контакт или при окисляване на проводник.
    Изтичане на ток възниква при замърсени кабел, свещи, капаче на разпределителя или бобина, а също и при повредена изолация и капачки на проводника.
    При ниски температури, кабелите се втвърдяват и се увеличава вероятността от повреждане на изолацията и капачките. От постоянната вибрация, съпровождаща работата на двигателя контактът на кабелите с останалите детайли от системата се разхлабва. Пробойните в изолацията на кабелите често могат да се установят по слух или визуално. Протичането на ток може да се види като прескачаща искра, а в тъмното около кабела се образува сияние."


    Цитат от горната статия, както казах преди няма какво повече да добавя.
    А пък ти продължавай да си твърдиш твоите си неща.
    Last edited by lordliness; 29-05-2017 at 11:51.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •