Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: За малко да се подпаля-Дайте съвет как да процедирам

  1. #1
    Запален алфист mitkomeg's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Dobrich
    Posts
    330

    Default За малко да се подпаля-Дайте съвет как да процедирам

    Здравейте момчета!
    Дойде и при мен деня Х...
    Чел съм тук че радиаторчетата на парното протичат и се случват разни неща. Е ... случиха се и при мен въпреки, че бях сложил найлонова торбичка превантивно против намокряне на релерата отдолу но това не помогна. Както си карах ми замириса на изгорвли кабели и с гас на червено за да не остана в кръстовището минах и се добрах до една отбивка. Добре, че имах ключе 10 в багажника за да откача акумулатора веднага. Махнах дясната кора и съответно имаше мокро и върху торбичката. Махнах я и извадих релетата жълто и сиво и подсуших буксите. Извиках приятел за да допре клемата на акумулатора за да разбера дали е от тях само. В началото немаше нищо и решиш да я запаля все пак да видим какво ще стане и през духалките започна да излиза пушек...не много но се забелязваше и съответно замериса. Изгасих я и на въже до нас ...
    Въпросът е какво да правя от тук нататък? Имам инструменти и знания за тоци и т.н. мисля да се пробвам сам да я оправям но все пак какво още може да изпушва като са извадени тези релета долу? Малко преди да стане това ми се стори че нещо зашумя за кратко но бях пуснал музика и докато намаля да се ослушам вече го нямаше

  2. #2

    Default

    Вентилатора на парното? През духалките може да дойде пушек от там, от двигателния отсек, от тези релета няма как да влезе в духалките, ако не си на рециркулация.
    Last edited by lordliness; 27-02-2017 at 15:35.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3
    Запален алфист mitkomeg's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Dobrich
    Posts
    330

    Default

    И аз за него си мислих. Обмислям какво да я правя. Ако ще я карам трябва да разглобя таблото и да сменям радиатор парно и вентилатор иии евентуално каквото още излезе. Те отвътре или отвън се сненят?
    ...очаквам, че ще е изключително "лесна" смяната.

  4. #4

    Default

    Всичко е отвън, вентилатора е малко по-лесен.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    И вентилатора и радиаторчето се сменят откъм двигателния отсек.
    Тъй като и аз смятам, че пушекът най-вероятно е от вентилатора на парното, най-добре му извади релето или 30 амперовия му предпазител до релето. Релето и предпазителят се намират над поленовия филтър:



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Запален алфист mitkomeg's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Dobrich
    Posts
    330

    Default

    А ръъководството за 2,0 тс върши ли ми работа? Предполагам, че е все същото и при 2,4 жтд.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Има известни разлики в ел. инсталацията при jtd след 2001 - ва г.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Запален алфист mitkomeg's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Dobrich
    Posts
    330

    Default

    Аз съм с жтд 1999г значи има вариант да е както е описанието.

  9. #9
    Запален алфист mitkomeg's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Dobrich
    Posts
    330

    Unhappy

    Така...смъкнах вентилатора и радиаторчето.
    Радиаторчето бе накиснало всичките си дунапрени с антифриз. Видимо е здраво но явно от някъде все избива антифриза. Ще се сменя. Интересно ми е как стига до купето този антифриз?!?
    Вентилатора мирише на стопени кабели ... не много но си намисва на изгоряло. На самата му букса плюсовата клема е тръгнала да се затапя. Може да съм го усетил на време да съм разкачил акумулатора ... не знам уш огледах кабелите за изгорели такива и не видях на пръв поглед.
    Цената на нов вентилатор малко ми идва в повече ако съм видял правилно. Чудя се втора ръка дали да рискувам за него. Радиаторчето ще е ново но вентилатора ме замисля

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Взимай вентилатор втора употреба и не му мисли.

    Охладителната течност не може пряко да влезе в купето. Механизмът е:

    Пробив > теч > изпарениe > конденз във въздуховодите > теч от въздуховодите зад ICS - а.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    Запален алфист mitkomeg's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Dobrich
    Posts
    330

    Default

    Трябва да отида запаля свещ в някой манастир да не е почти скапан той вентилатор който ще взема, че това упражнение не ми се изиграва втори път

    Какво им се скапва на тия вентилатори попринцип? Нещо по електрониката ли или намотките направо?

    А вътре на какво още да обърна внимание при подсушаването от антифриза? Само на тия релета 3те ли...да де при мен са 2 вече Отгоре гледам има едно зелено което не си спомням за какво е... централно ли беше нз но гледам буксите са му отдолу и се включват нагоре в модула и малко трудно ми се вижда да проникне антифриз там.
    Last edited by mitkomeg; 01-03-2017 at 16:58.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Зелената кутия за която говориш е модула за предните стъкла.

    На вентилатора му горят първо крайните транзистори и пускат постоянно напрежение на намотките, които от това горят на свой ред.

    Транзисторите могат да горят заради механично затормозяване на ротора, заради мръсотия или конденз по платката или защото им е дошло времето.

    Накратко - когато купуваш вентилатор, гледай турбината да лагерува добре. Да се върти леко и да няма луфтове.

    Това, че е втора употреба, не означава, че е покойник. Моят работи от 98 - ма г. и си е жив и здрав.

    Принципно този тип вентилатори са доста по издръжливи от тези с четки, защото просто нямат такива.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Моето виждане е че вентилатора гори защото в годините събира прахоляк и става като паяжина При влажно време тази мръсотия събира конзенза и става проводник И аз мисля че стар вентилатор ще изкара дълго но гледай за луфтове и го ПРОДУХАЙ добре
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  14. #14
    Запален алфист mitkomeg's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Dobrich
    Posts
    330

    Default

    Днеска вентилатора трябва да дойде и радиаторчето е поръчано вчера и трябва да го взема от магазина. Остава въпроса с антифриза. Никога не съм го сменял и не знам колко събира системата за да преценя колко да купя. Някакви съвети при смяната на антифриза, че съм със син и малко жълт има вътре но нали всички казват, че червен е по-добре та ще го сменя с червен.

  15. #15
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Неможеш да източиш антифриза от блока Моят съвет е да източваш 3-4 пъти системата и да доливаш дестилирана вода След всяко точене и доливане караш до пълно загряване и още малко Последният път доливаш червен антифриз концентрат
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •