Results 1 to 15 of 39

Thread: LTFT и STFT адаптивни параметри.

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default LTFT и STFT адаптивни параметри.

    Поради това, че наскоро в други теми бяха епизодично споменавани краткия (STFT) и продължителния (LTFT) бензинови тримове, отварям нова тема с надеждата да изясним добре това къде и как те могат да бъдат наблюдавани.

    Това, което аз съм разбрал до момента:

    Дългият трим (LTFT) представлява мултипликативен параметър, чиято идеална стойност е 1.

    Респективно той бива <1, когато инжекторното време се намалява и >1, когато се увеличава.

    LTFT е видим в интерфейса на MES, като "self-adaptive FRA parameter"

    Относно адитивния параметър STFT нещата не са толкова ясни (поне на мен).

    Търсейки информация по въпроса, реших да тръгна отдолу нагоре - т.е - от OBD2 протокола и съдържащата се в него информация.

    Така попаднах на този документ:

    http://www.autoequipment.com.au/imag...iagnostics.pdf

    В него освен други полезни неща, за въпросните тримове е записано:

    - Block learn is known as LTFT
    - Integrator is known as STFT.

    В интерфейса на MES са видими стойностите за lambda sensor integrator и те (поне при мен) варират в границите 0,9 - 1,1 като идеалната стойност е 1.

    Питам се, дали действително стойностите на интетратора могат да се приемат за STFT ?

    И ако да, то как следва да се приравнят към време в ms или в % ?

    Зе сведение - съгласно OBD2 стандарта, информацията, която връща ECU - то за STFT се съдържа в един байт.

    Ако се приеме, че десетичната стойност на този байт е "А", то формулата по която се пресмята стойността на краткия трим е:

    STFT = (A - 128 ).100/128 [%]

    Кодовете на заявкитe за четене на краткия трим са както следва:

    >0106 (Short term fuel trim—Bank 1)

    >0108 (Short term fuel trim—Bank 2)

    отговорът е в hex формат.

    Повече информация за това, как могат да се четат "живи" данни само със софтуер за терминална емулация (hyper-terminal) - тук.
    Last edited by ecotronic; 25-06-2016 at 01:21.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #2
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Такамм.
    Както бях казал инфото за Тримовете е редно да е в % по принцип.
    Краткият трим е еквивалент на Ламбда интегратоора и щом твоят показва 0.9-1.1, то излиза, че диапазона на корекции на ламбдата е +/- 10% , което можеби ебило и причинат ада ти забива така лесно грешката преди, защото този диапазон е малък. Има и друг вариант и той е в МЕС да е използвана някаква иновация и ламбда интегратора да визуализира корекциите в Коефициенти спрямо моментните стойности на инжекторното време (което ако е така за мен е пълен майтап..) и това да е и причината да виждаш другите параметри в М.секунди, а не в %

    Дългосрочния трим се натрупва и визуализира по формула спрямо краткосрочният и визуализира някаквка осреднена стойност в съответната посока +или- според това дали сместта е била бедна или богата (съответно ако е била богата трима е отишъл на - в опит да я обедни
    Повечето коли имат диапазон на ламбда интеграция 15 или 25% =/- , което дава сравниетлно добър диапазон на корекция без странични ефекти (на теория), но в крайна сметка ако ЕКУ-то запише дългосрочна интеграция по-голяма от -7-8% то има шанс да имаме леки вибрации в мотора при студен старт ,а ако премина -10% е възможно направо да претриса в началото или да има опити загаснене
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  3. #3
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    Такамм.
    Както бях казал инфото за Тримовете е редно да е в % по принцип.
    Краткият трим е еквивалент на Ламбда интегратоора и щом твоят показва 0.9-1.1, то излиза, че диапазона на корекции на ламбдата е +/- 10% , което можеби ебило и причинат ада ти забива така лесно грешката преди, защото този диапазон е малък. Има и друг вариант и той е в МЕС да е използвана някаква иновация и ламбда интегратора да визуализира корекциите в Коефициенти спрямо моментните стойности на инжекторното време (което ако е така за мен е пълен майтап..) и това да е и причината да виждаш другите параметри в М.секунди, а не в %

    Дългосрочния трим се натрупва и визуализира по формула спрямо краткосрочният и визуализира някаквка осреднена стойност в съответната посока +или- според това дали сместта е била бедна или богата (съответно ако е била богата трима е отишъл на - в опит да я обедни
    Повечето коли имат диапазон на ламбда интеграция 15 или 25% =/- , което дава сравниетлно добър диапазон на корекция без странични ефекти (на теория), но в крайна сметка ако ЕКУ-то запише дългосрочна интеграция по-голяма от -7-8% то има шанс да имаме леки вибрации в мотора при студен старт ,а ако премина -10% е възможно направо да претриса в началото или да има опити загаснене
    Ако допуснем, че ламбда интеграторът не е краткия трим а стойност, която се получава чисто математически, като се интегрира по време изходния сигнал на сондата, то не биха се получили такива стойности.

    А ако приемем, че "e", това обяснява, защо стойността му намалява при богата смес и обратното.

    Т.е - ето още 2 довода в подкрепа на това, което и ти казваш.

    На този етап ще го приемам за вярно


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #4

    Default

    .....ламбда интеграторът не е краткия трим а стойност, която се получава чисто математически, като се интегрира по време изходния сигнал на сондата...
    Браво, това е вярно и е най-важният параметър при настройка на газова, който е подценяван

  5. #5
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 26-06-2016 at 13:49.

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Браво, това е вярно и е най-важният параметър при настройка на газова, който е подценяван
    Така, както си отрязал началото на цитата излиза, че смяташ, че стойността на ламбда интегратора и краткия трим не са едно и също нещо.

    Ако това не е неволна грешка, то моля да се обосновеш, защо смяташ така.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7

    Default

    Ами,че аз съм казал каквото имам да кажа. Колегата след мен даде добър пост, но защо го изтри....? Той отговаряше точно на твоя въпрос

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •