Results 1 to 15 of 15

Thread: Проблем с компресора на климатика на 147

  1. #1

    Default Проблем с компресора на климатика на 147

    Здравейте,
    явно жегите не понесоха добре на Алфата. Колата е 147 1.9 JTD. Отдавна не съм и сипвал фреон и обмислях тези дни да отида. Но днес ми направи впечатление, че като е пуснат климатика двигателя се мъчи и компресора просто не иска да включи. При изключен климатик този звук липсва. Качил съм клипа долу, за да се ориентирате горе долу от звука. Радиатора е сравнително чист, има няколко боклука, но не е запушен със сигурност. От какво може да е проблема?

    http://vbox7.com/play:79eb193e33

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by MJ23 View Post
    Здравейте,
    явно жегите не понесоха добре на Алфата. Колата е 147 1.9 JTD. Отдавна не съм и сипвал фреон и обмислях тези дни да отида. Но днес ми направи впечатление, че като е пуснат климатика двигателя се мъчи и компресора просто не иска да включи. При изключен климатик този звук липсва. Качил съм клипа долу, за да се ориентирате горе долу от звука. Радиатора е сравнително чист, има няколко боклука, но не е запушен със сигурност. От какво може да е проблема?

    http://vbox7.com/play:79eb193e33
    Това болднатото не го разбрах. Щом двигателят се мъчи и се появява по-различен звук, когато климатикът е включен, значи компресорът все пак е зацепен (включен).

    Какво означава тогава "компресора просто не иска да включи"


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Означава, че толкова и разбирам Целият проблем идва от този звук, който се чува на клипа.

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ако е сигурно това, че звукът го има само при пуснат климатик, това вероятно означава:

    1 - Компресорът се включва.

    2 - В системата има някакво количество газ. Иначе компресорът не би се включил.

    Звукът може да е от разбит компресор, но може и да е от електрическия съединител, който започва да трака или приплъзва.

    Накратко - трябва да се разглоби за да се разбере, къде точно е проблемът.
    Last edited by ecotronic; 22-06-2016 at 14:05.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5

    Default

    Накратко като техически неграмотен тип, да я закарам на майстори, които разбират от това. Благодаря за съвета!

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by MJ23 View Post
    Накратко като техически неграмотен тип, да я закарам на майстори, които разбират от това. Благодаря за съвета!
    Най-добре при майстор на климатици. Той, освен всичко останало ще може да премери изходното налягане на компресора и по това да се ориентира, дали се касае за разбит лагер, съединител или проблем в самия компресор.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7

    Default

    Закарах я, оказа се че имам 430 гр. фреон при 600. Отделно от водния радиатор ми тече антифриз... Сложиха някаква течност да я карам на пуснат климатик 1 седмица и да я закарам и да проверят вече от какво е проблема.

  8. #8
    Запален алфист ivo_63's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ruse
    Posts
    487

    Default

    430 от 600 е 2/3 пълно, което означава , че нямаш теч на фреон и проблема е както са описали колегите по-горе - нещо разбито. Иначе това количество е достатъчно да работи климатика.
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD 105+++ EX
    Peugeout 2.2 HDI 133+++
    Alfa 159 +++ next

  9. #9
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_63 View Post
    430 от 600 е 2/3 пълно, което означава , че нямаш теч на фреон и проблема е както са описали колегите по-горе - нещо разбито. Иначе това количество е достатъчно да работи климатика.
    Аз пък се чудя как така при една затворена система , ще липсва 1/3 от Фреона и да няма теч.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  10. #10
    Запален алфист ivo_63's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ruse
    Posts
    487

    Default

    Ами като не му правиш ревизия с години, винаги има загуби. Като не даваш 20-30 лв годишно за ревизия и допълване на 5-6 година даваш 300 лв и готово.
    Иначе ако има теч фреона си заминава за доста късо време.
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD 105+++ EX
    Peugeout 2.2 HDI 133+++
    Alfa 159 +++ next

  11. #11
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_63 View Post
    Ами като не му правиш ревизия с години, винаги има загуби. Като не даваш 20-30 лв годишно за ревизия и допълване на 5-6 година даваш 300 лв и готово.
    Иначе ако има теч фреона си заминава за доста късо време.
    Явно има различно разбиране за думичката ТЕЧ.Факт е че има липса на фреон.Щом трябва всяка година да се дозарежда значи има проблем.Друг е въпроса да ли искаме да се изръсим повече пари за ремонт или да си дозареждаме. Масово се прави второто.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  12. #12

    Default

    Фреона има много малки молекули, които минават през стените на гумените маркучи и затова при колите има загуби в течение на годините.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #13
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Фреона има много малки молекули, които минават през стените на гумените маркучи и затова при колите има загуби в течение на годините.
    Това ми е ясно.Но ще се съгласиш ли с това обяснение че ако трябва всяка година да дозареждаш 100-150-200 гр. Е нещо нормално ?На моята всяка пролет и слагам 150-200гр. Знам къде ми е проблема, но ме мързи да си го отстраня. Определено не е в маркучите.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by alfista 96 View Post
    Това ми е ясно.Но ще се съгласиш ли с това обяснение че ако трябва всяка година да дозареждаш 100-150-200 гр. Е нещо нормално ?На моята всяка пролет и слагам 150-200гр. Знам къде ми е проблема, но ме мързи да си го отстраня. Определено не е в маркучите.
    Зависи колко са качествени маркучите, 200 грама е твърде много. Последно зареждах фреон преди 5 години и си работи идеално. Преди да я заредя работеше добре и след зимата вече не беше добре, все едно беше изтекъл фреона, а системата имаше налягане. И я вакуумирахме, сложихме кантара, наляхме фреон и масло и си работи до сега.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  15. #15
    Запален алфист ivo_63's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ruse
    Posts
    487

    Default

    В инструкцията пише - на всеки 2 години- дозареждане, разбира се има късметлии които дозареждат 100 гр на 10 години.
    Иначе колегата е обяснил за молекулите, но който има клима с плазмена защита на маркучите няма от какво да се притеснява.
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD 105+++ EX
    Peugeout 2.2 HDI 133+++
    Alfa 159 +++ next

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •