Results 1 to 9 of 9

Thread: Проблем с имобилайзер

  1. #1

    Default Проблем с имобилайзер

    Здравейте

    Говорим за 156, модел 1999.г двигател 2,4 JTD

    От известно време колата не разпознава ключа когато се опитам да запаля - свети лампичката с икона ключ, съответно отказва да запали. Връщам ключа, правя нов опит - разпознава го. Понякога веднага, понякога след 5-6 опита.
    Не го прави често, от 5 опита 1 е неуспешен, 4 си тръгва нормално. Миналата седмица примерно я карах цялата без веднъж да си покаже рогата.

    Но ме тревожи че ще дойде момент в който категорично ще откаже повече да пали. И правих опити да го оправям..
    Първо прочетох из форума други теми с подобни случаи - препоръките бяха да се провери връзката между Антена - Кабели - Кутия на Имобилайзера - Компютър.

    Та вчера я закарах на един майстор електричар с инструкции да провери това. Днеска ми я върна без практически нищо да е направил - няма промяна в колата.
    От разговора с него разбрах че е пробвал да залепи чипа от ключа за антената - не дало подобрение. След това погледнал кабела от антената до кутията - каза че бил целия капсулован и я оставил до там.
    Обадил се на някакъв друг който се занимавал с махане на имобилайзери (поисках го като вариант) и му продиктувал номера на ECU-то. Оня казал че не може да го премахне софтуерно от това ECU. Взех си колата и нещата останаха дотук.

    Какво може да се направи от тук нататък ?

    Може би някой на който му се рови по-дълбоко по кабелите или знае какво да търси ?

    Или може би е най-добре да се намери някой който да го премахне нацяло тоя имобилайзе р? Ако е възможно.

    От Хасково съм, в идеалния случай да ми препоръчате някой наоколо ?

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by Lamerstein View Post
    Здравейте

    Говорим за 156, модел 1999.г двигател 2,4 JTD

    От известно време колата не разпознава ключа когато се опитам да запаля - свети лампичката с икона ключ, съответно отказва да запали. Връщам ключа, правя нов опит - разпознава го. Понякога веднага, понякога след 5-6 опита.
    Не го прави често, от 5 опита 1 е неуспешен, 4 си тръгва нормално. Миналата седмица примерно я карах цялата без веднъж да си покаже рогата.

    Но ме тревожи че ще дойде момент в който категорично ще откаже повече да пали. И правих опити да го оправям..
    Първо прочетох из форума други теми с подобни случаи - препоръките бяха да се провери връзката между Антена - Кабели - Кутия на Имобилайзера - Компютър.

    Та вчера я закарах на един майстор електричар с инструкции да провери това. Днеска ми я върна без практически нищо да е направил - няма промяна в колата.
    От разговора с него разбрах че е пробвал да залепи чипа от ключа за антената - не дало подобрение. След това погледнал кабела от антената до кутията - каза че бил целия капсулован и я оставил до там.
    Обадил се на някакъв друг който се занимавал с махане на имобилайзери (поисках го като вариант) и му продиктувал номера на ECU-то. Оня казал че не може да го премахне софтуерно от това ECU. Взех си колата и нещата останаха дотук.

    Какво може да се направи от тук нататък ?

    Може би някой на който му се рови по-дълбоко по кабелите или знае какво да търси ?

    Или може би е най-добре да се намери някой който да го премахне нацяло тоя имобилайзе р? Ако е възможно.

    От Хасково съм, в идеалния случай да ми препоръчате някой наоколо ?
    Знаеш ли, обикновено проблемът е в куплунзите на имото. Сваляш, пръскаш с шпрей контактклинър, слагаш
    Откъде си

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Силистра
    Age
    33
    Posts
    46

    Default

    Провери си акумулатора. Аз имах същия проблем с моята. Месец преди да свърши акумулатора, не ми разпознаваше от първия път ключа.
    Алфа Ромео 147 ТС 1.6 120 к.с. 2001г. "ГИ-Ловато"

  4. #4
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Знаеш ли, обикновено проблемът е в куплунзите на имото. Сваляш, пръскаш с шпрей контактклинър, слагаш
    Откъде си
    Точно. "Майсторът" ти го е домързяло след като е видял къде отива кабела и е спрял до там. В 90% от случаите се оправя с почистване на куплунга
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  5. #5

    Default

    Може да ти е от полза.

    http://forum.alfa156.net/forum/forum....asp?TID=58895

    А самото ЕКУ на имобилайзера изглежда така:

    https://shopcar.parts/product_images...7563.jpg?big=1
    Former Alfa owner.

  6. #6
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Големото село
    Posts
    10

    Default

    И аз го имам този проблем - не знам от букси ли е, от акумулатора ли е, но и почистването, и дозареждането на акумулатора дават само временно решение, затова съм си решил проблема по не особено естетичен, но много ефективен начин. Свалил съм долния кожух на волана и като ми направи номера просто доближавам пръстена до чипа в ключа и тогава давам на контакт. Засега работи безотказно, а и вече свикнах да ми се голеят кабелите. Може да го пробваш поне временно като вариант.
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD '98 с FL (преден и задна броня, старите стопове си ме кефят повече)

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by twisterbgr View Post
    И аз го имам този проблем - не знам от букси ли е, от акумулатора ли е, но и почистването, и дозареждането на акумулатора дават само временно решение, затова съм си решил проблема по не особено естетичен, но много ефективен начин. Свалил съм долния кожух на волана и като ми направи номера просто доближавам пръстена до чипа в ключа и тогава давам на контакт. Засега работи безотказно, а и вече свикнах да ми се голеят кабелите. Може да го пробваш поне временно като вариант.
    Направо залепи трянспондера до намотката със силикон

  8. #8

    Default

    Рапорт на текущата ситуация.

    Някоко души ми препоръчаха първо да проверя акумулатора - направих го. Акумулатора си беше наред, пращи от енергия. Не е от него.

    После чистихме клеми - и да е имало подобрение не го усетих. Ключа отвреме навреме си светваше както преди.

    Пробвах да лепна хапчето от ключа до антената. Същия ху.. резултат.

    Накрая реших да търся помощ от майсторите. Говорих с 4-ма за премахването на имобилайзера.
    Първия попита за номера на ECU-то и каза че на моя модел не може да го премахне софтуерно.
    Втория каза че можело, но ме посъветва да го правя само в краен случай, защото имало възможност комютъра да почне да дава грешки.
    Третия каза - дай го тука, за 10 мин го махаме тоя имобилайзер. Този беше единствения който не ме предупреди за възможните опасности и единствения който не ме посъветва преди това да изчерпам другите възможности. Реших че по скоро ще си отрежа един пръст отколкото да оставя колата в ръчичките му.
    Накрая се спрях на чертвъртия - каза че ще прави байпас на имобилайзера. Не се ръчка във софтурера или нещо друго, компа си работи нормално и си мисли че в ключалката е винаги правилния ключ. Такава е теорията де... Първо погледна обаче ECU-то. Защото имало модели ( "преходни" беше термина който използва) на които това не ставало. На моето ставало.

    Та оставих му колата по обед. Преди малко се обади че операцията е завършена успешно и всичко е наред. Утре сутрин отивам да я взема. А колко е успешно, само времето ще покаже.

    Благодаря за съветите.

  9. #9
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    52

    Default

    Колега, и аз имах същия проблем, като въпросното разпознаване ставаше все по-рядко, докато накрая спря да пали. Един "майстор" ми каза, че проблема е в ЕКУ-то. Купих го в комплект с боди модула,четеца и чипа, но тново не работеше. Закарах я при друг и се оказа помпата за високото налягане...
    Успех от мен!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •