Results 1 to 15 of 85

Thread: Парктроник на 159

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Default Парктроник на 159

    Колата е от подписа със заводски парктроник.

    Парктроникът си работеше добре.Само рядко при дъжд писукаше(отчиташе невярно) заден десен сензор, но рядко- на 10-15 пъти като вали или е валяло дъжд докато е мокра колата може да "писне" при тръгване/мушване на ключа.

    Преди 5-6 седмици някои ме зажули отпред отлиаво в бронята и е ожулил съвсем малко боята на бронята отляво на скосената й част, но явно е закачил и преден ляв датчик.Когато влезнах в колата и след като мушнах ключа тогава за момент ми даде, че парктроника не е наличен със съответен сигнал на дисплея, но след това 7-8 секунди ми даде че парктроника работи нормално и ми даде екранчето със съответните отстояния.

    От тогава до сега ми е дала още 2 -3 пъти този сигнал, че не е налична парктроник системата, но за секунди или най-много след изкарване и вкарване наново на ключа парктроника си работи.

    Парктроника съм го използвал редовно и си е работел, включително и датчика който е в бронята на местото където колата зажулена.Давали са отстоянията правилно.

    Бронята не е нито свита, нито счупена, просто е леко ожулена боята и като казвам леко имам предвид че има няколко резки по боята.

    Самият сензор същи има слаби 1-2 резки(тоест боята върху него), но нито е хлътнал нито има видими следи от някаква деформация.Отделно си работеше нормално и точно и не е давал грешни сигнали, след като беше зажулен.

    От един -два сена обаче постоянни при вкарване на ключа ми изписва, че парктроника не е наличен.

    Пак повтарям около месец и половина след зажулването на бронята парктроника си работеше нормално, включително и този сензор.Гледах го и тогава същия ден когато някой ме е зажулил, гледах го и днес и няма друг удар/зажулване.

    Някой има ли представа какво се прави в този случай?

    Предполагам парктроник и ожуления сензор са 100% здрави, но може би има записала някаква грешка?

    Няма иначе как парктроника да рабори нормално и точно 5-6 седмици и след това да даде че не е наличен.

    Благодаря в аванс
    Last edited by alfa racer GTA; 10-05-2016 at 21:25.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  2. #2

    Default

    Тези датчици са едни пиезо кристали и ако се е леко спукал от удара той известно време може да работи, но пукнатината се разширява и ... отиваш на нов

  3. #3

    Default

    Благодаря.

    Няма такива данни според мен, но ще видим, може и да си прав.

    На първо време ще изчистя грешките, пък след това ако продължи така ще видя какво ще правя, може и да пробвам с нов датчик.

    Според мен е възможно да има някакво разхлабване на връзки/чинчове
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Виж на диагностика кой датчик ти прави мизерия, размени ги със съседен и после пак на диагностика да видиш дали се е премести, или пак от първоначалното място е проблема. Ако се е преместил- вземай датчик, има ги в ибей на добри цени, даже един българин продаваше, ако искаш ще поровя. Ако не се е преместил проблма задно с датчика, явно зора е от окабеляването, те така...
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    Виж на диагностика кой датчик ти прави мизерия, размени ги със съседен и после пак на диагностика да видиш дали се е премести, или пак от първоначалното място е проблема. Ако се е преместил- вземай датчик, има ги в ибей на добри цени, даже един българин продаваше, ако искаш ще поровя. Ако не се е преместил проблма задно с датчика, явно зора е от окабеляването, те така...
    Това е много добра подсказка

  6. #6

    Default

    Може ли да се ретрофитне преден парктроник? Модула един и същ ли е за колите с два и тези само със заден?
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Q-Tronic '09 - Remapped - Ex
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97 - Ex
    Alfa Romeo Alfetta 2.4 turbodiesel '84
    Alfa Romeo Spider 2.0 TS '96

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Neokill View Post
    Ахъм и аз го видях отблизо След като откачихме акумулатора, багажника не се отваряше нито от ключа, нито отвътре.

    Та, "бъгчето" при мен е следното - при откачане на акумулатор и след това закачането му, трябва да мина един цикъл по заключване - оключване от ключа за да заработи отварянето на багажника нормално. Имам заводска аларма, незнам дали е това причината или просто тоя дето е писал софтуера е брат на инж. Тоци Бегали.
    Май не е от алармата, защото аз съм без аларма и съм имал същия случай

    Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Това е описано в потребителския ферман на стр. 102:

    IMPORTANT After disconnecting the
    battery or failing the protection fuse, the
    tailgate locking/unlocking mechanism
    shall be “initialised” again, proceed as
    follows:
    ❒ lock the doors and the tailgate;
    ❒ press the remote control button Á or
    the button qon the central console;
    ❒ press the remote control button Ë or
    the button qon the central console.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Старши алфист ivo_red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    631

    Default

    При мен го няма това,а съм със заводска аларма,но нямам и бутон на централната конзола. Има ли значение дали е фейслифт?
    (1996) 146 ti EX ( 2008 ) 159 Sportwagon 3.2 JTS

  10. #10

    Default

    Е, със заводска аларма имаш други копчета.

    Това с объркването всички 159- ки го имат.

    Мога да ти кажа как "да го получиш" - дърпаш ръчната за отваряне на предния капак, заключваш колата с електронния ключ, разкачаш акумулатора, отключваш вратата на водача с механичния ключ, закачаш акумулатора и ... компа не знае дали колата е заключена или отключена - три врати са заключени, една врата- на шофера е отключена...

    Затова се прави обучение- задържа се копчето натиснато за вдигане и сваляне на прозореца.
    Last edited by alfa racer GTA; 12-01-2019 at 15:59.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •