Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 112

Thread: Съвет относно масло за скорости

  1. #31
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Впредвид на това, че съм изключително доволен от продуктите на Castrol, за трансмисионно масло се ориентирах към Castrol Syntrans Transaxle 75W-90


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #32

    Default

    В момента точно между Transaxle и Universal+ се двоумя...кое е по-по-най Гледам им характеристиките и Универсала леко води,но пък температурно-визкозитетния индекс на Транса е 195,на Универсала е 154.....в руски сайт пишат,че това било най-важното,след като си избрал визкозитет и ГЛ.
    Пс....и аз клоня към Транс-а.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    В момента точно между Transaxle и Universal+ се двоумя...кое е по-по-най Гледам им характеристиките и Универсала леко води,но пък температурно-визкозитетния индекс на Транса е 195,на Универсала е 154.....в руски сайт пишат,че това било най-важното,след като си избрал визкозитет и ГЛ.
    Пс....и аз клоня към Транс-а.
    При 195 с/у 154 изборът е ясен

  4. #34
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Аз бих избрал 154, висок вискозитетен индекс = много добавки/стабилизатори, които си губят свойствата в един момент.

  5. #35
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Хайде да дам малко светлина в тунела, че гледам някои потребители се чудят що е то това магическо 4 или 5 в трансмисионните масла.
    В трансмисионните масла има две основни добавки, които се използват. Едната е фосфор, а другата е сяра.
    Реално истинската добавка против износването е фосфора, а сярата служи като връзка между фосфора и метала.
    Много хора си мислят, че маслото само по себе си е достатъчно за защита в скоростите, ама нещата не са така. По време на работа на скоростната кутия се образува топлина и налягане върху зъбите. Точно това е важно, за да може едно трансмисионно масло да работи. Когато имате топлина и налягане, то сярата се свързва с метала, а върху нея се наслага фосфора. Това наслагване може да се види в реалността върху зъбите под формата на черен филм. Много хора тук си мислят, че черния филм върху зъбите е проблем, а реално това е основната защита.
    Нагледно филма представлява нещо такова:



    До тук добре. Горе долу вече имате основна представа в начина на защита на скоростната кутия.
    Да се върнем обаче към маслата.
    При ГЛ5 спецификацията реално има по-голямо количество фосфор и сяра като добавки. Целта е да може да се образува по-голям защитен филм върху частите. Въпросния защитен филм работи на принципа на откъсването. Демек като повърхностното налягане стане прекалено голямо в даден момент, до в този миг се откъсва слоя, който се е образувал върху частите. Но този слой реално представлява преди това образувалото се черно покритие, за което споменах малко по-рано. Демек колкото повече фосфор и сяра имаме в маслото, толкова повече защитен филм ще има върху частите, съответно и по-голямо количество защитен филм ще има, който ще се откъсва когато трябва, а няма да се откъсва част от метала на зъбното колело.
    И до тук добре.
    Проблема идва при цветните (меки) метали. При голямо количество добавка на фосфор и сяра филма, който се образува върху мекия метал реално е по-здрав от самата основа на метала. За това в момента на откъсване на защитния филм, то се откъсва основата, а не само филма, който се е образувал върху самия метал.
    Този проблем се усилва от още един факт. По време на превключването на предавките, то синхронизатора има за цел да изравни скоростите на зъбните колела, за да могат да се зацепят. Демек трябва да има триене, докато тяхната скорост се изравни. При голямо наличие на защитни добавки, времето за изравняване на скоростите се увеличава. Е заради това време идва и третия проблем -> по-трудно превключване на скоростите. Това има и своя негативен ефект - по-голямо натискане на лоста на скоростите. От там и по-голямото повърхностно налягане върху синхронизаторите. От там и по-голямото им износване. И така попадате в един омагьосан кръг. Големи натоварвания, следващи локално прегряване, следващи по-голямо откъсвания на метал заедно със защитния му филм.
    Не случайно Фиат за един и същ автомобил в по-новите години преминават от масла ГЛ5 към ГЛ4.

    В заключение ще кажа, че ако имате някоя голяма бегачка и ви интересува само ултра защитата в момента, то ви трябва ГЛ5 масло. Обикновено на такива коли се слага ГЛ5+ допълнително добавки.
    Но ако колата ви е всекидневна, а искате да удължите живота ѝ максимално и искате да превключва възможно най-лесно, то ви трябва ГЛ4 масло.

    Надявам се поне малко да съм внесъл лъч светлина в този жесток живот.

    Quote Originally Posted by pyle View Post
    Аз бих избрал 154, висок вискозитетен индекс = много добавки/стабилизатори, които си губят свойствата в един момент.
    Все едно да кажеш, че ще избереш минерално масло за двигателя, защото няма добавки като синтетиките, които добавки да се изгубят по някое време.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  6. #36
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Все едно да кажеш, че ще избереш минерално масло за двигателя, защото няма добавки като синтетиките, които добавки да се изгубят по някое време.
    Не ще избера масло, което няма голяма разлика между двата показателя. Не става въпрос за добавка, която да подобри смазочните качества, а такава която да дава възможност маслото да поддръжа широк температурен диапазон.

  7. #37

    Default

    Тутела Карматрикс която се предлага в момента се води като GL4+ масло.Пишат че GL4 е подходящо за хипоидни и червячни(ако правилно го превеждам) предавки.За GL4 маслото пише, че е "за средни скорости и натоварване на скоростните кутии" каквото и да се има предвид.

    В същото време намерих нещо което може да хвърли светлина върху поставените въпроси- GL5 стандарта масло пише, че е за тежко натоварени хипоидни предавки и че е особено подходящо за високи скорости и в ниски скорости, при условия на ускорение с висок/голям въртящ момент .Тоест, ако сте тунинговали дизела с по-голям въртящ момент това е маслото.Това го четох от описанието на посочения от ме по-горе Бардал и от приложеното по долу.Пише освен това че отговаря на военен стандарт на Министерство на отбраната на САЩ:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails трансмисионно масло.jpg  
    Last edited by alfa racer GTA; 09-05-2016 at 20:54.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #38

  9. #39

    Default

    Аз пък си разгръщам сега книжката за една от колите и там пише - маслото не се сменя Проверява се нивото на всеки 30 000 км при топла, но не гореща кутия. Ръчна.
    Защо ли не се сменя?
    Last edited by lordliness; 09-05-2016 at 21:43.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #40

    Default

    Както споменах по-нагоре,спрях се на Кастрол Трансаксел 75w90 GL4+....просто нямам достъп до италиански масла,а по интернет не смея да поръчвам...
    Взех го днес...и сега вече от написаното от колегата ВО виждам,имаше смисъл от цялото лутане и четене....молко по трудния начин стигнах до заключение какво да купя,но поне си струваше.
    Мерси на ВО...полезно е.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #41
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Сега като се замисля май не съм сменял маслото в кутията на сегашната ми белисима, щом не се сещам къде са пробките... Та някой знае ли къде са въпросните, сещам се за горната под стойката на акумулатора, но трябва да има за изтокване и контролна някъде в средната зона кутията ?
    Маслото ще сложа вероятно Тутела или Кастрол някакво си там каквото пише в книжката.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  12. #42

    Default

    отдолу на кутията, под кората, ако имаш

  13. #43
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Тая долната е лесна, контролната ме вълнува повече, има ли я, къде е?
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  14. #44

    Default

    Нали си имаш щека...за какво ти е контролна.Аз през щеката го налях на 156-цата....и днес така мисля да процедирам на 147-цата.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  15. #45
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Тая долната е лесна, контролната ме вълнува повече, има ли я, къде е?
    Но май не всички имат щека ! Иначе ако има се проверява и налива от там маслото.Източва се от две пробки едната е отдолу другата отзад на кутията
    P.S
    Внимавайте как стягате пробките понеже отворите (резбата ) са конусни и ако натягате душманската има вероятност да спукате кутията !!!
    Last edited by eproHD; 20-07-2016 at 11:27.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •