Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 86

Thread: Въпрос относно температура и масло

  1. #16

    Default

    Не се връзвам. Зависи от модела на колата. На по-старите датчикът за стрелковия индикатор е на вътрешния кръг и той показва точно. Но при по-новите е по-различно - показанието на стрелката изостава. Гледал съм го с живи данни

    ---------- Post added at 12:29 ---------- Previous post was at 12:26 ----------

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Как ще разбера, ако двигателя прегрее, а термостата е блокирал затворен?
    Тук съм направил една грешка - не е загрял напълно, а позагрял да го кажем. Или т.е както написах вече - стрелката поизостава от действителността, докато не се отвори термостата

  2. #17
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Не се връзвам. Зависи от модела на колата. На по-старите датчикът за стрелковия индикатор е на вътрешния кръг и той показва точно. Но при по-новите е по-различно - показанието на стрелката изостава. Гледал съм го с живи данни

    ---------- Post added at 12:29 ---------- Previous post was at 12:26 ----------


    Тук съм направил една грешка - не е загрял напълно, а позагрял да го кажем. Или т.е както написах вече - стрелката поизостава от действителността, докато не се отвори термостата
    Какво значи "по-различно" ?

    Зададох ти ясен въпрос:

    Коя температура мери датчикът в случая за който говориш (при по-новите модели) ?

    На вътрешния кръг, на външния, на въздуха.........на вселената..........?

    Коя?

    За тези, които се вживяват, като адвокати.....да си спестят приказките, защото тук изясняваме важни технически детайли.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #18

    Default

    Не, тук се заяждаш. По принцип трябва да мери точно температурата на антифриза. Датчикът е поставен така, че се получава , че мери повече температурата на външния кръг - т.е. на контакта на метала на клапата и антифриза във вътрешния кръг. Ама рязка граница м/у 20 и 90 градуса няма и ...
    Ма ти надали ще ме разбереш

  4. #19
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Не, тук се заяждаш. По принцип трябва да мери точно температурата на антифриза. Датчикът е поставен така, че се получава , че мери повече температурата на външния кръг - т.е. на контакта на метала на клапата и антифриза във вътрешния кръг. Ама рязка граница м/у 20 и до градуса няма и ...
    Ма ти надали ще ме разбереш
    Ти защо възприемаш ясни и конкретни въпроси, като заяждане?

    Да разбирам, че при по-новите модели (след 02. 99-та) датчикът е монтиран на място на което слабо се обтича от течността във вътрешния кръг и по-добре се обтича от тази във външния?

    Е тогава не трябва ли да показва вярно поне до момента в който отвори термостатът?

    И накрая - ти знаеш ли, коя е годината на производство на колата на колегата, който е пуснал темата?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #20

    Default

    Датчикът на термостата е поставен така, че да се обтича най-добре когато е отворил термостата. Другото ти го описах, само ще добавя, че трябват и познания от физиката за топлообмена м/у две тела с различна температура

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Датчикът на термостата е поставен така, че да се обтича най-добре когато е отворил термостата. Другото ти го описах, само ще добавя, че трябват и познания от физиката за топлообмена м/у две тела с различна температура
    В заключение (според теб):

    Датчикът за стрелката мери предимно температурата в големия кръг.

    Благодаря!


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Понеже се изрази мнение, че се заяждаме, обяснявам просто и ясно. Няма двигател с вътрешно горене и принудително "водно" охлаждане, на който инженерния екип да не е поставил температурен датчик на малкия кръг, че в някои случаи и да го е дублирал. В конкретния случай, датчикът се намира на корпуса на термостата, който е част от малкия кръг. При по-старите има и датчик на блока. На големия кръг се поставят датчици за вентилаторите, като в случая това не е така, а вентилаторите се управляват по прагова стойност.

    ---------- Post added at 13:54 ---------- Previous post was at 13:51 ----------

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Датчикът на термостата е поставен така, че да се обтича най-добре когато е отворил термостата. Другото ти го описах, само ще добавя, че трябват и познания от физиката за топлообмена м/у две тела с различна температура
    Датчикът не се интересува от това, отворил или затворил е термостата.
    За познанията по физика ще се направя, че не съм го видял.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  8. #23
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Не се карайте ето как трябва да е на практика
    Това е след 20 мин каране...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails P_20160426_125000.jpg  
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  9. #24
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Съжалявам, че с темата си подкарах поредния спор, но от изписаното до момента стигам до извода, че без значение дали италианец, французин или немец, при изправен термостат двигателя трябва да удари 90 градуса и да не мърда ни нагоре, ни надолу. Хрумна ми преди да я закарам на диагностика да опипам маркуча към радиатора - доколкото знам трябва да е студен преди да достигне 85-90 градуса. Само че до колко мога да разчитам на такава "бабина" диагностика вече, не знам.

    Като се замисля, само един път съм виждал стрелката да закове на 90 градуса и беше преди седмица, когато беше станало 31 градуса навън. Но дори тогава пак си падна под 90 след 10-15 минути.

    А понеже по-нагоре беше станало въпрос и за годината на производство - колата е юли 2001.

  10. #25

    Default

    При бензин - да. Ама при дизел в това време трудно се получава

    2001 - датчикът е на термостата значи

    Ние не се караме, а спорим творчески, поне повечето от нас

    ---------- Post added at 14:55 ---------- Previous post was at 14:53 ----------

    Да спрем спора. Така и никой не ми обясни само защо блокът ми пари, а стрелката показва едва 50 градуса. А системата е наред

  11. #26
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    Съжалявам, че с темата си подкарах поредния спор, но от изписаното до момента стигам до извода, че без значение дали италианец, французин или немец, при изправен термостат двигателя трябва да удари 90 градуса и да не мърда ни нагоре, ни надолу. Хрумна ми преди да я закарам на диагностика да опипам маркуча към радиатора - доколкото знам трябва да е студен преди да достигне 85-90 градуса. Само че до колко мога да разчитам на такава "бабина" диагностика вече, не знам.

    Като се замисля, само един път съм виждал стрелката да закове на 90 градуса и беше преди седмица, когато беше станало 31 градуса навън. Но дори тогава пак си падна под 90 след 10-15 минути.

    А понеже по-нагоре беше станало въпрос и за годината на производство - колата е юли 2001.
    Това не е "бабина диагностика" а стар изпитан метод.
    Относно показанията на стрелката - тя често показва неверни стойности. Поради това е най-добре да направиш диагностика. Така ще видиш температурата, която отчита ECU - то и ще имаш база за съпоставка.
    Т.е - дали наистина температурата е ниска, заради калпав термостат или стрелката лъже.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #27
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    ако термостата е пътник с отворена уста,когато пуснеш парното стрелката трябва да пошва да пада и парното да отслабва.Миналата година тествах едно жтд 115 коня,след 10 минути фурсиране на място с 3500 оборота,и след това 30 минути каране пак в тия обороти стрелката не се дигна повеше от средата между 70 и 90 градуса,а парното беше доволно
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  13. #28
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Парното работи добре, не съм забелязал да е падала стрелката на температурата с включено парно, но както и преди казах - беше си между чертата и 90 градуса.

  14. #29
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    Парното работи добре, не съм забелязал да е падала стрелката на температурата с включено парно, но както и преди казах - беше си между чертата и 90 градуса.




    Има един стар шофьорски принцип: ,,Ако нещо работи не го пипай,,
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  15. #30
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Знам го тоя принцип и му служа вярно, той не е само шофьорски, отнася се за всякаква техника.
    Колата като цяло си работи нормално, и разхода й е доста добър при положение, че не я карам пенсионерски (поне не и през повечето време, особено извънградско). Единствено тая пуста стрелка ме притеснява.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •