Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Шум от метално триене от предна лява страна 147 (с Видео)

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Posts
    115

    Default Шум от метално триене от предна лява страна 147 (с Видео)

    Здравейте,

    Докато карам на дълът път, започва да се чува шум от метално триене от предна лява страна. Чува се, когато кормилото е завъртяно на 1-2 часът (на дясно), но не когато е завъртяно налято. Спирачката не е натисната докато се чува шумът и предните спирачни дискове и накладки са на не повече от 2 седмици. Задните накладки и дискове са сменени миналата година.

    Ето видео, където се чува този шум:
    https://www.youtube.com/watch?v=RhTQ1Bk80_8

    От какво може да бъде?

    Поздрави,
    Владимир
    Last edited by perrier; 18-04-2016 at 11:53.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD '03 (Distinctive)

  2. #2

    Default

    Свали гумата и почисти хубаво между ламарината и диска ( като удряш с ръка по диска и духаш). Много вероятно е да има нещо между тях. Може да натиснеш ламарината леко навътре към купето и после виж дали пак ще се чува. При мен се чуваше от задно ляво, но не толкова силно и беше отвреме навреме. При прав волан и в момента, в който завъртя леко наляво, изчезваше. Направи това на първо време.

    П.С. Провери след каране, дали диска е загрял, може челюстите да не се връщат хубаво, след натискане на спирачката.
    Last edited by zombiran; 18-04-2016 at 12:21.

  3. #3

    Default

    предпазителя на диска в диска

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Когато натиснеш леко спирачката, шумът изчезва ли? Ако - да, то може да се дължи на недобре почистени легла на накладките или водачи. Да не би да липсва пружината на спирачния апарат?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Posts
    115

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Когато натиснеш леко спирачката, шумът изчезва ли? Ако - да, то може да се дължи на недобре почистени легла на накладките или водачи. Да не би да липсва пружината на спирачния апарат?
    Не съм забелязвал, но мога да пробвам следващият път, като се появи. За кратки разстояния (5-10 км) в градът не се появява.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD '03 (Distinctive)

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by perrier View Post
    Не съм забелязвал, но мога да пробвам следващият път, като се появи. За кратки разстояния (5-10 км) в градът не се появява.
    На мен ми се струва, че това е характерното свирене от съприкосновението на недобре връщаща се накладка с диска. Това обикновено се проявява след като спирачките позагреят (затова го няма при кратки разстояния) и изчезва при по-силен натиск на накладката спрямо диска.

    Гарантирано работещото решение:

    Почистване на леглата на накладките и намазването им с медна грес. Гърбовете на накладките - също.
    Last edited by ecotronic; 18-04-2016 at 13:57.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7

    Default

    И при мен го прави но в ляв завой. Миналото лято забелязах докато карах извънградско на отворен прозорец. От тогава на няколко пъти съм пипал дисковете като тръгна на някъде и спра за дозареждане и няма проблеми със загряване. Ще следя темата с интерес



  8. #8

    Default

    Сваляш гумата и гледаш предпазителя на диска къде блести отвътре или просто го закривяваш навътре отвсякъде

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Posts
    115

    Default

    Хресва ми как никой не говори за скъпи неща като лагери и др. Поне това е добра новина.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD '03 (Distinctive)

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by perrier View Post
    Хресва ми как никой не говори за скъпи неща като лагери и др. Поне това е добра новина.
    Аз не обичам да се сменя нещо преди да се е установило на 99%, че трябва да се смени

  11. #11
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    За съжаление може и лагер на главината да е !
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  12. #12
    започва да се пристрастява SnapLackOfTraction's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    75

    Default

    Моята от поне месец го има тоя проблем и трябва да го реша, но просто не ми трябва колата в момента и не ми се занимава. При мен се появява свиренето, когато колата загрее и е перманентен в движение, спира само като натисна спирачка и не зависи от скоростта или накъде сочат гумите, което ме води до заключението, че е проблемът в апарата, ама знае ли човек.
    '05 Alfa 147 1.9JTD 115hp

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Posts
    115

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    На мен ми се струва, че това е характерното свирене от съприкосновението на недобре връщаща се накладка с диска. Това обикновено се проявява след като спирачките позагреят (затова го няма при кратки разстояния) и изчезва при по-силен натиск на накладката спрямо диска.

    Гарантирано работещото решение:

    Почистване на леглата на накладките и намазването им с медна грес. Гърбовете на накладките - също.
    Евала! Днес карах на дълъг път отново и забелязах, че наистина при много леко натискане на спирачката, шумът спира. Непременно ще закарам колата да видят тези легла на накладките.

    Понеже са празници и малко серивизи работят, колко е рисково да се кара така по магистрала? Освен шумът, други последици има ли?


    Поздрави,
    Владимир
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD '03 (Distinctive)

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by perrier View Post
    Евала! Днес карах на дълъг път отново и забелязах, че наистина при много леко натискане на спирачката, шумът спира. Непременно ще закарам колата да видят тези легла на накладките.

    Понеже са празници и малко серивизи работят, колко е рисково да се кара така по магистрала? Освен шумът, други последици има ли?


    Поздрави,
    Владимир
    Не бой се. Няма никакъв риск да се кара така. Само е досадно свиренето и при по-продължително каране (хиляди км) това може да доведе до малко по-бързото износване на накладки/дискове.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15

    Default

    Стига да не загряват спирачките, (в което се съмнявам, както споменах преди от време на време и при мен се случва в завой, но не съм имал проблеми със загряване), не би трябвало да има някакъв риск.



Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •