Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Приключението, което все още не е завършило

  1. #1
    Мечтае за напомпана печка ScuderiaItalia's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    298

    Default Приключението, което все още не е завършило

    Вземете си нещо за ядене и пиене преди да започнете да четете, че е дълга, заплетена и широка.

    Преди няколко месеца бартеросах Браво ХГТ за Алфа 156 1.8 ТС, която не работеше като хората по някаква причина. Собственика ми каза да сменя малките свещи и маслото. Докарах колата с 300 зора до нас, тя нямаше абсолютно никаква мощност и ми стана ясно, че е малко повече от калпави малки свещи. На другия ден смених маслото и погледнахме свещите, които бяха на нищо. Отидох и попитах за цената на свещите и те ми обявиха такава цена като да ида да си откупя Бравото. Отидох в друг магазин и ми предложиха някакъв по-евтин вариант, който беше на Бош и взех и малките и големите. Подобрение имаше, но пак не работеше на 4 цилиндъра. От там се почна едно мислене, сменяне на бобини, сменяне на кабели, пръскане с контактен спрей на всички букси, диагностики. А преди това собственика ми каза, че като били сменяли ремъка не я били зацепили правилно и ударила клапаните и ги бил сменил всички, като след това била зацепена правилно. И след тия всички наши тестове стигнахме до извода, че не е зацепена. Взехме точните пети от един сервиз, сложихме ги и всичко беше точно, колата беше зацепена. Когато се загледах в изпускателния вал..... ми той няма половината гърбици, тя колата работила едва ли не на 2 цилиндъра. Купих един разпределителен вал, който имаше много минимално износване на една от гърбиците му, но това го научих след като го получих по Еконт. Сложихме го и колата заработи, но започна легендарното подскачане на обороти, като беше съчетано с гаснене при изключване от скорост. Разчетох се във форума и видях относно почистването на дросела. На другия ден отидох рано и започнах да разглобявам всичко, реших да сваля и всмукателния колектор даже. Изчистих всичко, закачих, адаптирах дросела и всичко беше ток и жица. Колата беше с китайски дебитомер ITN, но въпреки това не работеше зле. От време на време имаше леко поклащане на оборотите, но предполагам това беше от него. Сложих газов инжекцион и от там пак страшен филм. Не за първи път боравя с настройване на инжекцион и тая Алфа няма настройване братче. Бензиновата карта не беше много добра, то е ясно, че и газовата няма да е, но поне да беше прилично. Е да ама не. Като настроя газта днес и всичко е добре, утре все едно тия настройки ги е изтрил някой през ноща.. и така всеки път. Ядосах се й я карах всеки ден на бензин в продължение на 1 седмица. Бях пробвал преди няколко Бошовски дебитомера, но бяха скапани и колата не работеше добре и ми светеше дюзата на таблото. Днес взех един дебитомер, който би трябвало да работи, сложих го и не мога да форсирам колата. Пробрах се да адаптирам дросела заради новия дебитомер, но нищо. Дюзата не ми свети на таблото, но при подаване на газ глъхне колата.. отпецна се по едно време, после пак се затисна. Подскачат й оборотите, държи ги ниски понякога, няма никва мощност, не мога да подам газ.. Също така меришеше на бензин по някаква причина. Тоя дебитомер е свален преди време от работеща кола, би трябвало да работи. С китайския дебитомер не ми го прави тоя номер. Днеска като стана тва и аз вече се сбърках за кое да се хвана и какво да правя от тук натам. От няколко седмици бях обеден, че проблема на газта и оборотите е от дебитомера, защото дросела и колектора са чистени и няма логика да е от там. Нямам познат с Алфа, от която да взема дебитомер на заем. На тая кола й е махнат имобилайзера по някакви причини. Възможно ли е нещо да са разбъзикали в компютъра или не? Като закачвам с ОБД-то гледам, че компа е презаписван 3 пъти. Дали дебитомера, който взех е прецакан, макар че не ми свети дюзата на таблото или нещо друго не е редовно по тая кола? Също така, когато я пробвах с новия дебитомер правеше някакви странни работи. Като дам на контакт и обортомера се вдигаше и стоеше на едни обороти, стрелката на бензина ми откачаше какво да показва. На диагностика не показва никакви грешки. Лошото е, че такива коли се продават на хора, които технически са зле и като купи един такъв екземпляр като моя и даде 3 цифрена сума по сервизи и от там излиза лошото име на Алфа, като коли боклуци. Аз съм сектант, та няма да се откажа, докато не я оправя, но хора, който за пръв път се качват в Алфа... няма да се качат втори.
    Alfa Romeo GT 1.9 16V JTD
    Lancia Musa 1.4i 16V Automatic
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer

  2. #2
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    За подскачането на оборотите се отваря стъпковото моторче зачистват се пистите и се оправяНе че е единствен възможен проблем но при липса на други очевидни.С тия свещи на бош карам вече към 15 к и нямам прроблеми.Абе....я вземи си напръй едно харакири.И що не пишете от кой край сте.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  3. #3
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Оглеждай се и се ослушвай за сегменти. Ако мотора е прегряван или каран без масло, сегментите са отишли в маслото, което е станало - металик и оттам е износило гърбиците на валовете! Обратното - ако се е износил валът от липса на масло, може да е заминал маления сегмент, както и основни и биелни лагери. Моята 156 беше точно с такъв проблем.
    Last edited by GammaRay; 22-03-2016 at 22:01.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    За подскачането на оборотите се отваря стъпковото моторче зачистват се пистите и се оправяНе че е единствен възможен проблем но при липса на други очевидни.С тия свещи на бош карам вече към 15 к и нямам прроблеми.Абе....я вземи си напръй едно харакири.И що не пишете от кой край сте.
    Това не е гаранция. Не знам защо винаги се ловите за това моторче, а и то не е стъпково въобще

  5. #5
    Мечтае за напомпана печка ScuderiaItalia's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    298

    Default

    @GammaRay Хмм.. сега като каза сегменти и се сетих, че й мерихме компресията, когато още не знаехме, че вала е бил изпилен. Не помня колко беше, но беше добре. И щом 2 цилиндъра не са работили, защо е дала еднаква навсякъде ми е чудно? Също така колата има някакъв много особен шум при работа, който не съм го чувал, като съм гледал клипове с Туин Спаркове. Сигурно и отдолу в блока е попара голяма. Маслото беше като вода, когато взех колата. Като свалиш пластмасовия капак на валовете, там имаше прилична купчина стружки покрай изпускателния вал. Надявам се да са от него.

    @dimitar_vd62
    Това, което го наричаш стъпково моторче съм го отварял и съм го чистил. Колата с клатенето на оборотите няма проблем, с китайския дебитомер като изключа от скорост падат веднъж и после си се качват. Но с оригиналния ми прави много странни работи, което ме кара да мисля, че не е добре. Няма логика с китайския да върви прилично и да няма ядове, а с оригиналния да прехапва, заглъхва, гасне и т.н.
    Alfa Romeo GT 1.9 16V JTD
    Lancia Musa 1.4i 16V Automatic
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Какъв е разходът на масло? Свещите в какво състояние са, образуват ли нагар? Как пали моторът на студено?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7

    Default

    Клатенето на обороти има много причини, разходът на масло също, гърголенето също. Трябва ти сервиз вече като гледам какво става тук

  8. #8
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Да сервиз трябва и аз казвам това !
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  9. #9

    Default

    На двата ми екс Туин Спарк-а 2.0 клатеха оборотите. Сменявал съм с чисто нови дебитомер, свещи, МПХ, клапан за картерните газове и какво ли още не, почистване на дроселна клапа и адаптация - оборотите продължават да си клатят. След почистване на клапата и адаптация се оправяха за ден-два и после пак. И това на два различни 2.0 ТС мотора! Много се изписа тук във форума по този въпрос, но никой още не е намерил лекарството, а и предполагам няма да го намери.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    На двата ми екс Туин Спарк-а 2.0 клатеха оборотите. Сменявал съм с чисто нови дебитомер, свещи, МПХ, клапан за картерните газове и какво ли още не, почистване на дроселна клапа и адаптация - оборотите продължават да си клатят. След почистване на клапата и адаптация се оправяха за ден-два и после пак. И това на два различни 2.0 ТС мотора! Много се изписа тук във форума по този въпрос, но никой още не е намерил лекарството, а и предполагам няма да го намери.
    Що мислиш така? Никой не обръща внимание на едно клапанче

  11. #11

    Default

    Защото колите са ги гледали светилата в бранша, а да не говорим, че и в AlfaOwner и Alfisti също нямат решение. Ако някой имаше решение щеше да се разчуе моментално и всеки с такъв проблем вече да го е забравил. Разбира се говоря за платено решение - отиваш при мр. Хикс, казва ти някаква сума, оставяш му колата, ремонтира я, плащаш сумата с уговорката да ти я върне, ако проблемът се появи отново в рамките на месец след ремонта и така. Повярвай ми, ако имаше решение този, който го знае щеше да се види в пари.

  12. #12
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    До голяма степен проблемите от тоя сорт - глъхнене, докато е студена, палене от втория път и клатене на обороти си ги правят собствениците на колите след като сложат ГАЗ на туинС парка

    Преди 8 години старата ми 147-ца 1.6тс като я купих беше без газово и нямаше проблем. В последствие сложих Газов Инжекцион, макар и най-добрия и скъп за тогавашното време - е започнаха се сутрин паля и не иска да се изфорсира. Гася веднага и паля втори път и колата е ок. Поклащаше обороти от време на време итн.

    Същата кола, същия дебитомер, свещи, кабели, бобини, термостат, ламбда сонди,МПХ и прочие датчици само смених мотора с 2.0тс, но преди това махнах газта. Еми нямах никакви проблеми, нито с обороти, нито с глъхнене итн... От тогава съм скептично настоен към газовото сложено на ТС.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  13. #13
    Болен алфист Ivanov_'s Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София/Берковица
    Age
    34
    Posts
    1,058

    Default

    Клатенето на обороти може да е от много, много неща. Моята също клатеше обороти със сменен дебитомер, ламбда сонда и т.н. Бях откачил пин 15, щото ми беше писнало. При случайно посещение при правилния майстор пина беше закачен и проблема отстранен срещу смехотворна сума. Така че за всичко си има лек.

  14. #14

    Default

    Ами разгласете го правилният майстор и бъдете от полза на колегите-алфисти, спестете им мъките .
    @digitalundgrd: И двата ми бивши туинспарка бяха без АГУ.

  15. #15

    Default

    Когато ви слагат газ КАЖЕТЕ НА МАЙСТОРА СМЕСТА ПРИ НИСКИ ОБОРОТИ ДО 1500 И НЕНАТИСНАТ ПЕДАЛ ДА Е ЛЕКО БЕДНА ЗА ДА НЯМАТЕ ПРОБЛЕМИ НА СТУДЕН СТАРТ.
    Относно клатенето на обороти - основният проблем е клапанчето за картерните газове и пишман майсторите, пипащи винта за регулиране на дроселовата клапа (при всичко друго наред)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •