Здравейте колеги.
Чакам си в момента книжката и активно се чудя какъв да ми е първия автомобил. Една от първите възможности които ми изскочиха в главата е алфа 159 седан и алфа 147 (за която вече разпитах). Страхотна визия, още помня първия път кято я видях на живо. Изцяло олицтворява това което търся - спортно излгеждащ автомобил (не само изглеждащ де) със леко агресивна но все пак елегантна визия. Просто красота.

Искам да споменя че като цяло нямам формирани предпочитания към марки, тоест не съм фен на нищо. Има модели които ми харесват и такива които не ми от всичко и се оптивам да нямам предрасъдъци.

Та имам няколко въпроса за 159-та:

1. Като човек не особено на "ти" с автомобилите четох из нета да се образовам. Масовото мнение е че 159-та била свръх чуплива и безбожно скъпа за потдръжка, без особени конкретики (то масово има такива мнения и за френските коли ама си ги карат хората). С риск да изнервя някой, трябва да попитам има ли истина в това или е просто яко преувеличено. Да поясня че все пак съм на ясно че Алфите уж им трябва малко повече грижа, да се сменят нещата на време и с качествени части/консумативи и като цяло съм ок с това. Но като човек който не е имал автомобил ме е страх да не взема нещо дето всеки месец ще трябва да го водя в сервиза.

2. Харесъл съм 2.4 и 1.9 двигателите. Разбира се предпочитам 2.4 чисто от към мощ. Въпросът е кой от 2та е по здрав. Като цяло съм чел че 1.9 няма хронични проблеми стига да му се запушат вихровите клапи. За 2.4 не успях да се осведомя. Тук сигурно е важно и да спомна че бюджета е макс 10к лв. за самия автомобил. Нормално ли е за тия пари да се намират бройки с 2.4 в добра кондиция или е по скоро изключение?

3. До колкото разбирам основната слабост на колата е предното окачване. Четох че е значително по здраво от колкото на 147 (една от другите коли които много съм харесал), но видях че някои от носачите на ТРВ са по 500лв. Колко често се трошат тия носачи и като цяло колко излиза пълната смяна на предно окачване?
Със задното някакви проблеми има ли и как е като цена?

4. При евентуална покупка се чудя колко излиза смяната на стандартните консумативи - ремъци/вериги, филтри, масла, може би и накладки и дискове?

5. Лесно ли се намират части - нови/втора ръка? Не ми се иска да влезе колата в сервиза и да чака седмици част от някъде си.

6. Електрониката има ли хронични проблеми? След всичко което съм изчел за всякакви модели не изглежда че има такъв на койт електрониката не е проблемна, ама трябва да си питам.

5. Как се сравнява като цена потдръжката на 159 2.4 спрямо да кажем Alfa 147, BMW 120d, Mercedess CLK 200 Kompressor. Това са реално другите автомобили които съм харесал много. Ако някой има да каже и за тях 2 думи, било те с лошо или добро, бих се радвал да чуя (прочета тоест).

Ще съм благодарен за всякакви мнения