Results 1 to 15 of 76

Thread: Какъв антифриз слагате на 159-ката?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Sofia, Ovtcha kupel
    Age
    39
    Posts
    433

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Оригиналният препоръчан от производителя "по книжка" е G12+.
    Което се води моноетиленгликол.

    Цвета не е от значение, но определено G12+ антифриза е 2 основни цвята - розов и лилав до лилаво синкав.Виждал съм и нещо смесено между лилаво и розово - какъв е точно този цвят не зная.Може би виолетов.

    Ярко червеният не е за нас, той е или G13 или G11.


    Има обаче и още нещо което е важно - дали е на органична или синтетична основа.За 159-ката дизела производител на антифриз препоръчва на органична основа - доколкото съм наясно при нас блокът на двигателя е чугун, главата алуминиева сплав.
    Така че антифриза трябва да защитава и двата метала + гарнитури +уплътнения(гумени предполагам).

    Когато купих моята бях с лилав.Смених го с розов G12+, октомври когато имаше намаление купих този антифриз концентрат от равенол заедно с маслото което поръчах:
    https://www.ravenol.de/en/product-ra...e-protect-c12/

    като имах голямо колебание и исках да купя тозиhttps://www.ravenol.de/en/product-ra...e-protect-c12/, но се отказах, защото в страницата на равенол за моят 2.4 двигател ми излиза само OTC.

    Новият е лилав или виолетов -не съм го отварял.Ще го сипвам сега пролетта или есента 2020г. - не съм решил още.
    А защо на тубичката пише "C 12+", а ние говорим за "G12+" или няма разлика?

    И ето този по-долу, дали е ОК?
    https://maslata.bg/shop/%D1%82%D0%B5...hepu-g12-plus/
    Last edited by sasho_n2; 05-03-2020 at 11:39.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm, SW, Lancia Delta II 1,6
    ".... 150 На превала Ляв 5 и веднага Десен 5! спирай, че си ебало майката за Ляв 2 на скок !!!ХОРАТА... "

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by sasho_n2 View Post
    А защо на тубичката пише "C 12+", а ние говорим за "G12+" или няма разлика?

    Не зная и аз да ти кажа, честно.За всичко което съм купувал досега за 159-ката пише "G12+" .Всичко досега съм го купувал от България(с изключение на последното -равенол антифриз концентрата), но и на UNDY на страницата пише "G12+" .

    За мен е важно химичното съединение вътре, затова и написах "моноетилен гликол" . Това пише и в книжката на 159-ката за 2.4 двигателя.

    Затова изрично написах по-горе "моноетиленгликол" .Аз това гледам основно, първият път когато ми го сменяваха беше G12+ моноетиленгликол, защото ми се е случвало да купя след това когато ми се беше спукал маркуч на антифриза етиленгликол, като тогава само гледах да е G12+, а то се оказа че уж е G12+(поне така пишеше), но беше "етиленгликол", а не "моноетиленгликол" .Тогава понеже бях в "аварийна ситуация" го сипах и карах с него около 5-6 месеца зимата. След това пък се оказа, че капачката(тапата на капачката) на антифриза е запецнала и сервизът в който закарах колата ми казаха, че не се наемат да я вадят(защото не са видяли някой успешно да е извадил запецнала капачка без да счупи резервоара за антифриза), а да купя направо съд за антифриза така и направих и тогава купувах трети път антифриз и гледах изрично да е "моноетилен гликол" като изрично гледах да е и "G12+".При смяната на маркучите и смяната на съда за антифриз само допълвахме, но на практика при смяна на маркучите си изтече доста и го приравнявам на почти пълна смяна на антифриза.При смяна на резервоара на антифриза доляхме само 1 литър концентрат.

    Сега за означенията в интернет магазина на равенол, не се съмнявам, имам точно тоя антифриз у нас(все още не е сипан) и на него пише "моноетиленгликол".
    Защо равенол са писали, включително на етикета "C12+" зная.

    Сега като проверих виждам, че ги има и двете изначения: "G12+" и "C12+"https://hilber.bg/antifreeze/c12-plus/ и https://www.mitan-daten.de/index.php...schutz-plus-de

    При всички положения течността е моноетилен гликол.За това я и написах.

    П.П. Като гледам/чета англоезичните пишат "G12+", а немскоезичните "C12+"

    Равенол Америка пишат "C12+" и в скоби (G12+) ...Езикови особености сър https://www.ravenolamerica.com/coola...emix-g12-plus/


    Разлика явно няма.
    Last edited by alfa racer GTA; 05-03-2020 at 12:05.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    241

    Default

    Може да ме нахулите сега, ама аз съм с Prista G12 Long Life.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    258

    Default

    Супер си е Пристата, и на Ланчията и на 156 бях с такъв, като и дойде времето на 159ката и тя друг няма да види

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Sofia, Ovtcha kupel
    Age
    39
    Posts
    433

    Default

    Аз четох, че този HEPU G12 Plus е на основата на моноетилен гликол и вероятно ще слагам от него.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm, SW, Lancia Delta II 1,6
    ".... 150 На превала Ляв 5 и веднага Десен 5! спирай, че си ебало майката за Ляв 2 на скок !!!ХОРАТА... "

  6. #6
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	capture-20200310-075509.jpg 
Views:	49 
Size:	21.3 KB 
ID:	171211 Не ми е целта да правя реклама... въпросния антифриз се предлага за 9.50 лв/л. от един от вносителите. Можете да потърсите с гугъл и ще го намерите. Купих си за 156 след като смених половината маркучи.
    Поздрави!
    Нещо не се чете снимката... Paraflu up е антифриза по книжка, червен, разрежда се 1:1.
    Last edited by markoff; 10-03-2020 at 08:08.
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Sofia, Ovtcha kupel
    Age
    39
    Posts
    433

    Default

    Quote Originally Posted by markoff View Post
    Click image for larger version. 

Name:	capture-20200310-075509.jpg 
Views:	49 
Size:	21.3 KB 
ID:	171211 Не ми е целта да правя реклама... въпросния антифриз се предлага за 9.50 лв/л. от един от вносителите. Можете да потърсите с гугъл и ще го намерите. Купих си за 156 след като смених половината маркучи.
    Поздрави!
    Нещо не се чете снимката... Paraflu up е антифриза по книжка, червен, разрежда се 1:1.
    Супер, аз също го намерих, но се бие с твърденията колегата alfa racer GTA, тъй като на този антифриз Paralu up , пише в спецификациите че е : Концентрат на основата на етиленгликол
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm, SW, Lancia Delta II 1,6
    ".... 150 На превала Ляв 5 и веднага Десен 5! спирай, че си ебало майката за Ляв 2 на скок !!!ХОРАТА... "

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •