Здравейте, сега като дойде пролетта правя сметка да сглобя един двигател от Ланчия Дедра 2.0 8в турбо 180 к.с. 835A8.000, който лятото беше купен и разглобен, за да се изпипа всичко преди да се вгради в някоя кола. В началото плана беше да влезе в Браво ХГТ, след това го дадох за Алфа 156-ца. Управлението на Бравото беше перфектно, като беше с доста ниски(най-вероятно рязани) пружини, които взех от друго счупено ХГТ и джанти 16-ки с гуми 205/45. Предполагам, че окачването на 145-та е същото като на Бравото и би трябвало и управлението му да е същото, ако да кажем е със същите пружини и джанти с гуми. Като гледам техническите характеристики на Бравото и 145-та, Алфата е по-тежка от Бравото, защо? Кое й тежи повече? Каква е разликата в теглото на Бравото и Алфата, ако са без двигател и кутия? Тоест само оборудваното купе. Самия Туин Спарк ли е по-тежък като двигател или самото шаси тежи повече?

Алфа 145 1.8 ТС 144 к.с. - собствена маса 1195 кг.
Алфа 156 1.8 ТС 144 к.с. - собствена маса 1230 кг. (Такава имам)
Браво 1.6 103 к.с. - собствена маса 1025 кг.
Браво 1.8 113 к.с - собствена маса 1100 кг.

Информацията я взимам от един и същи сайт, не знам дали е вярна. 156-та нормално да е по-тежка, все пак е седан, но разликата между 145 и Бравото е доста голяма.
Като четох за управлението на 145-та има добри отзиви, 156-та също. Предполагам, че 156-та е доста по-устойчива в завойте и като цяло заради дължината си сравнение с хечбековете. От 145-та и Бравото кое е по-добро? Да предположим, че 145-та без двигател и кутия тежи 1000 кг., ако вътре се изчисти всичко възможно, ще падне ли на 860-870кг? Под изчистване имам напредвид пълен варел отвътре(със задни седалки), без странични прозорци, машинки за стъклата и т.н... Тоест колата с Дедровия двигател, би трябвало да дойде към 1050кг? Не ми се наливат пари в турбини и работи, заради това по-лесния вариант е да махнеш от теглото. С бате Илиян сме говорили и с работите, които ще взема ми каза, че ще дойде към 230 к.с. Колко е голяма разликата, ако 145-та е напълно оборудвана отвътре сравнение с това, ако е пълен варел? Докато карах Бравото разбрах, че няма как да съчетаеш два типа каране в едно. Меката возия е приятна, но не е стабилна. Многото гърнета заглушават готиния рев, който не е приятен на дълъг път. По-спортното окачване по наще пътища пълни с дупки е пълен кошмар на всекидневна кола, имах карта с отстъпка при зъболекаря. Стигнах до заключението, че за тая работа, трябва една кола, която си е стокова и една, която е направена за тая работа. Подсилването на шасито ще го има във всички случай, няма значение каква е колата.
Бравото ми е омръзнало, дори да е по-леко от 145-та няма да го взема. Варианта е 145 или 156. Колко по-стабилна е 156 от 145, защото честно казано 156 ми идва малко дълга за тая работа? Като че ли по-клоня към 145.
Очаквам всякакъв тип съвети, ще спра, че писаницата стана доста дълга. Самата идея на колата е да я изкараш един път в седмицата и да си направиш такъв кеф, че космите ти да са настръхнали до другия път.