Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 75 of 75

Thread: Идея за пускане на електрическия подгрев на климатроника

  1. #61
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Възможно е да няма такъв датчик а да се мери натоварването на мотора на вентилатора и когато реалните обороти са по-ниски от зададените, управлението да решава, че е задръстен филтъра и да превключва на рециркулация.
    При Фиат производните въпросния сензор стои при вътрешните радиатори.
    Когато системата е в автоматичен режим, то тя решава дали да включи вътрешната рециркулация на въздуха спрямо замърсеността на постъпващия външен въздух (от въпросния сензор), или в момента на пръскане на течност върху предното стъкло.
    При последните поколения автомобили системата вече започва да се проектира така, че филтъра да стои след вентилатора точно с цел да пречиства въздуха и когато е в режим на рециркулация.

    Относно темата - аз лично бих вързал калорифера към релето за реотаните на задния прозорец. Може и с допълнителна елементарна логика по вход от температура на двигателя, за да се подсигури системата допълнително.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  2. #62
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    При Фиат производните въпросния сензор стои при вътрешните радиатори.
    Когато системата е в автоматичен режим, то тя решава дали да включи вътрешната рециркулация на въздуха спрямо замърсеността на постъпващия външен въздух (от въпросния сензор), или в момента на пръскане на течност върху предното стъкло.
    При последните поколения автомобили системата вече започва да се проектира така, че филтъра да стои след вентилатора точно с цел да пречиства въздуха и когато е в режим на рециркулация.
    Какво мери (представлява) въпросният сензор?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #63
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Какво мери (представлява) въпросният сензор?
    Общо взето мери изгорели газове от автомобилите. За това най-често ако си в автоматичен режим, когато влезеш в български тунел то системата сработва и ти затваря клапата. Конкретно коя химия мери не съм задълбавал. Предполагам ЦО2.
    Конкретно при 147 е тук.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  4. #64
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Относно темата - аз лично бих вързал калорифера към релето за реотаните на задния прозорец. Може и с допълнителна елементарна логика по вход от температура на двигателя, за да се подсигури системата допълнително.
    +1

    Ако беше на моята кола, вече да съм го пуснал с външно управление. Много време би се спестило така вместо в умуване на активации, липсващи пинове, софтуерни версии..............

    Ама това на моята кола. Колегите си знаят.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #65
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Преките ми впечатления при студовете напоследък са следните: тая проклетия върши работа. Хубавото е че калориферчето стои точно под радиатора на парното и първоначално подпомага загравянето на автомобила, чак след 3-4мин започва да се усеща някаква топлинка. При мен се управлява всичко ръчно, избягвам да ги пускам и 3те наведнъж за да не смачквам динамото. Допада ми също и работата на място, обикновенно пада стрелката като е доста студено, но с включен калорифер не мърда и вътре си духа прилично топличко, чак за потник не става де. Термостата ми си работи добре, за уточнение само.
    Като цяло инвестицията мисля че си струва, на мен ми излезе в този вариант около 70лв (калорифер, кабели, релета, кабелни обувки, гнездо и предпазител, светодиоди за индикация).
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  6. #66
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ама действай по-бързо, щото след 2 месеца ще ти мине мерака.

    Тъй се случи и миналата зима с един колега от Рудозем.
    Здравейте, не ми мина мерака а ме затисна времето! Платката е налична просто нямах врене да я монтирам и до днес карам без жабка за да я поставя днес утре.... Подгрева го подкарах но по лесния начин, резнах управлението 2 те тънки кабелчета и ги закачих на релето на задния джам, но така има опасност да го включиш без вентилатор. Мерси на колегата за платката, ще я монтирам някой топъл ден. Иначе подгрева няма такъв кеф..... За по сигурно вързах сигнал към лампата за ремарке да ми свети за напомняне! Сега следя и чета как да го подобрим тоя подгрев, и седалките ми изчезнаха, там незнам има ли релета или платките са заминали.

    ---------- Post added at 00:36 ---------- Previous post was at 00:22 ----------

    Да има датчик който следи температура та на антифриза и аз достигам до извода че той е главния заподозтян, знам го къде е но немоха да го намеря никъде за да пробвам да го смена, тъй като е на кофти място, ако го махна ще текне антифриза а и не се вижда номер, той е подобен на този на термостата, но там отваря и затваря веригата спрямо градусите на течноста, пиша от телефона и немога да кача снимка сега.

    ---------- Post added at 00:50 ---------- Previous post was at 00:36 ----------

    Quote Originally Posted by DMS View Post
    И двете коли са закупувани от първите им собственици в Германия и са били произведени за Германия. Едната от Торино Аутохаус Аален, другата мисля че беше от Щутгарт. Имам цели две разклонителчета, мога да си направя ключодържатели. Интересното беше че всъщност аз ги разкарах... дефакто немците въобще не са подозирали каква "глезотия" имат. И още по-смешното е че е софтуерно активирано, а всъщност не беше електрически свързано.

    Незнам дали нещо й има на конзолата на едната кола, но често когато паля и е пренощувала конзолата се пуска в начално състояние. На 20 градуса, на автоматичен режим, снежинката свети и без активирана функция Mono. Следва настройка до 32.5 градуса от моя страна и духалка на минимална степен към стъклото (защото все пак не искам допълнително да измръзна вътре) и ако сложа на HI, то само го прехвърля към краката на доста по-силна степен. Дразнещо си е.... Акумулатора си ми е наред мисля...

    В крайна сметка след десет секундно борене с климатичната конзола се стига до консенсус и както казах след два три завоя започва да се усеща леко топло. Пак казвам - мнооого леко топло. След около 6-7 минути стрелката на водата продължава да си стои под 50 градуса, но вече човек не се чувства толкова чужд в собствената си кола. За комфорт и отпускане изобщо не може да говорим.

    Предполагам че с релето както сте го измислили и включването на трите степени резултата ще е по-видим и осезаем, но когато гледах какво причинява една дизелова печка на кошче за боклук пълно със студена вода (4-5 литра) за 3 минути, просто се пречупих...

    Фен на печките не бих казал, дори още не съм я монтирал. Самите те не са чак толкова скъпо нещо, просто трябва да се изнамери по-стар изпитан модел. Новите са една камара пари, самите им компоненти са смотани и още по-скъпи. Да не говорим че има таймерчета към тези печки да се пускат в определено от вас време, има даже функция за използване на реле с превключващ контакт във веригата на вентилатора като по този начин при загряване на водния кръг до 60-тина градуса, вентилатора да започне да духа в салона.
    Добре колега с коя програма и как разбра че е активиран, имам и фес и мес регистрирани, влизам в климата и нищо.... Пробваха с аутоком пак греда!

    ---------- Post added at 01:10 ---------- Previous post was at 00:50 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post


    M70 e управлението на климатика.
    Тука май 40 и 12 бяха грешни, ще намеря схеите и ще пиша, ако не ме лъже паметта 40 е згрешен, всъщност е 10

    ---------- Post added at 01:19 ---------- Previous post was at 01:10 ----------

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Нямаше нищо, нито силова, нито оперативна, нито нагревател. Буксата и без да я окабелявам разбрах че климатроника не подава сигнал на крачетата си, явно не е активиран софтуерно. Първо ще пробвам с активация и ако дойде сигнал ще го закача към реленцата. Замислил съм и да сложа по един светодиод на силовата верига на всеки нагревател, да си ми свети и да виждам ако включа нещо неволно.
    Само да кажа че и да е активен, ще ти даде сигнал ако работи, когато измери че антифриза е под 5 гр. Въпросният датчик който се води NTC, нека Любо каже дали това може да е проблема.
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  7. #67
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Едва ли проблемът за да не работи подгревът е в липсата на датчика, освен ако управлението не е "прекалено умно". За простото управление, отворената верига на датчика е равностойна на измерена ниска температура. Доста под 5 гр.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #68
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Едва ли проблемът за да не работи подгревът е в липсата на датчика, освен ако управлението не е "прекалено умно". За простото управление, отворената верига на датчика е равностойна на измерена ниска температура. Доста под 5 гр.
    Предполагам, и сега в този ред на мисли какво може да се направи за да се следи всичко това и да се включи само при пуснат вентилатор, и да се изключи след гасенето му и да си прави узмерванията, както съм го вързал аз? Идея за модул? Благодаря
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  9. #69
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Zafo_84 View Post
    Предполагам, и сега в този ред на мисли какво може да се направи за да се следи всичко това и да се включи само при пуснат вентилатор, и да се изключи след гасенето му и да си прави узмерванията, както съм го вързал аз? Идея за модул? Благодаря
    На теб ли изпратих едно модулче, което именно не позволява на калорифера да се пусне, ако не работи вентилатора?

    Що се касае до изработване на управление, което напълно да покрива възможностите на фабричното, а именно да следи температурата на антифриза, напрежението в ел. инсталацията, евентуално оборотите на мотора и в зависимост от това да управлява динамично степените на калорифера.........нееднократно съм заявявал желание за пълно съдействие на всеки, който иска да подкара тази пущина.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #70
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    На теб ли изпратих едно модулче, което именно не позволява на калорифера да се пусне, ако не работи вентилатора?

    Що се касае до изработване на управление, което напълно да покрива възможностите на фабричното, а именно да следи температурата на антифриза, напрежението в ел. инсталацията, евентуално оборотите на мотора и в зависимост от това да управлява динамично степените на калорифера.........нееднократно съм заявявал желание за пълно съдействие на всеки, който иска да подкара тази пущина.
    Да на мен го прати, но не съм го слагал,сега съм го вързал на нагревателя на стъклото, значи ще свърши работа този модул!
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  11. #71
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by Zafo_84 View Post
    Да на мен го прати, но не съм го слагал,сега съм го вързал на нагревателя на стъклото, значи ще свърши работа този модул!
    Аз не бих ползвал нагревателя на стъклото. Него се налага да го пускаш и лятото пък и когато двигателя си е топъл. Не съм запознат със схемата на платката но как с един бутон управляваш степените?
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  12. #72
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Директно 3 те,а лятото го изключвам механично махам предпазителя, не казвам че е най добрия вариянт но идеята е че го подкарах и е добра екстра
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  13. #73
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by Zafo_84 View Post
    Директно 3 те,а лятото го изключвам механично махам предпазителя, не казвам че е най добрия вариянт но идеята е че го подкарах и е добра екстра
    Трите едновременно заедно с реотаните отзад и на огледалата си е "шут в гъза" за инсталацията при всяко пускане.
    Аз много рядко пускам и трите и то винаги постепенно и един след друг
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  14. #74
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Трите едновременно заедно с реотаните отзад и на огледалата си е "шут в гъза" за инсталацията при всяко пускане.
    Аз много рядко пускам и трите и то винаги постепенно и един след друг
    То е така, но попринцип! Аз с реотаните само подавам сигнал да се задейстра веригата на калорифета, той си ползва неговата силова верига, а и не го държа по 2 часа карам 10 км до работа и готово, яско ми е че се натоварва, но засега това съм направил, следва използването на модула който имам, но не остава време
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  15. #75
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    Имам калорифер и инсталация за продан.Ако някой се интересува 0899221490
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •