Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 75

Thread: Идея за пускане на електрическия подгрев на климатроника

  1. #31
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  2. #32
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by DMS View Post
    И двете коли са закупувани от първите им собственици в Германия и са били произведени за Германия. Едната от Торино Аутохаус Аален, другата мисля че беше от Щутгарт. Имам цели две разклонителчета, мога да си направя ключодържатели. Интересното беше че всъщност аз ги разкарах... дефакто немците въобще не са подозирали каква "глезотия" имат. И още по-смешното е че е софтуерно активирано, а всъщност не беше електрически свързано.

    Незнам дали нещо й има на конзолата на едната кола, но често когато паля и е пренощувала конзолата се пуска в начално състояние. На 20 градуса, на автоматичен режим, снежинката свети и без активирана функция Mono. Следва настройка до 32.5 градуса от моя страна и духалка на минимална степен към стъклото (защото все пак не искам допълнително да измръзна вътре) и ако сложа на HI, то само го прехвърля към краката на доста по-силна степен. Дразнещо си е.... Акумулатора си ми е наред мисля...

    В крайна сметка след десет секундно борене с климатичната конзола се стига до консенсус и както казах след два три завоя започва да се усеща леко топло. Пак казвам - мнооого леко топло. След около 6-7 минути стрелката на водата продължава да си стои под 50 градуса, но вече човек не се чувства толкова чужд в собствената си кола. За комфорт и отпускане изобщо не може да говорим.

    Предполагам че с релето както сте го измислили и включването на трите степени резултата ще е по-видим и осезаем, но когато гледах какво причинява една дизелова печка на кошче за боклук пълно със студена вода (4-5 литра) за 3 минути, просто се пречупих...

    Фен на печките не бих казал, дори още не съм я монтирал. Самите те не са чак толкова скъпо нещо, просто трябва да се изнамери по-стар изпитан модел. Новите са една камара пари, самите им компоненти са смотани и още по-скъпи. Да не говорим че има таймерчета към тези печки да се пускат в определено от вас време, има даже функция за използване на реле с превключващ контакт във веригата на вентилатора като по този начин при загряване на водния кръг до 60-тина градуса, вентилатора да започне да духа в салона.
    Нищо ти няма на конзолата,просто колата има зимен пакет,включително датчик за замъгляване,затова понякога си пуска компресора сутрин,и като псунеш на HI отива в краката,такъв им е алгоритъма,да ги питаш и тях защо !!!!!!
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  3. #33
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Еее, вече съм по-спокоен. ) Но иначе е тъпичко измислено... каква е логиката след като на вън е -5 и аз искам да ми е топло, то да ми пуска ледено студен въздух в краката да ми измръзнат яйчниците...

    Да не би да има някоя хипер мега гига скрита функция която се активира софтуерно при този модел?

  4. #34
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Вчера и аз рових в моя климатроник с Делфи ала бала сканер, та ми е включен калорифера, имаше и опция зимен пакет който НЕ Е НАЛИЧЕН (вероятно този за който Мъри спомена по-горе, но го нямам като хардуер явно).
    Тъй и не разбрах как да го пусна тоя калорифер, на коя опция да наместя вентилатора, врътките, на ауто или моно режим, температурата на HI ли трябва да е или на 32.5 ?

    Пс забелязвам че духа от време на време топличко но когато то си науми.
    Last edited by mirchozo; 21-12-2015 at 14:04.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  5. #35
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Днес се наврях в краката на пасажера, дейба мааму..., калорифер йок, фабрично подготен несчупен отвор, тъпото е че и свещи за подгряване на антифриза не намерих. А софтуерно е активиран иначе, дори при температури около 5гр бих се обзаложил че имам някакъв вид подгрев. Както и да е..., почваме от нищото.

    Тъй че момци и аз съм с вас, утре очаквам един калорифер и ще умувам как да го подкарам, на първо време с 3релета бабешката колкото да преценя дали си струва усилията, впоследствие ще се търси кадърен вариант. Като цяло мисля да използвам "терморегулатор" който да бодна някъде в кожуха на парното близо до нагревателите. Идеята е да се следи температурата, да речем 50гр, при надвишаване съответно следва изключване на степените на калорифера, все пак в един момент колата ще позагрее и нуждата от калорифера ще отпадне. Единствената константа ще са оборотите на мотора и желаните посоки на обдухване че не понасям да ми казват къде ми е студено. Може би в допълнение следене на напрежението и съответно пак изключване на степените.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  6. #36
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    .......Тъй че момци и аз съм с вас, утре очаквам един калорифер и ще умувам как да го подкарам.........
    Ама действай по-бързо, щото след 2 месеца ще ти мине мерака.

    Тъй се случи и миналата зима с един колега от Рудозем.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #37
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ама действай по-бързо, щото след 2 месеца ще ти мине мерака.

    Тъй се случи и миналата зима с един колега от Рудозем.
    Ааа, синозит фанах, дейба и кочина студена.
    Би ли помислил за някакво термо съпротивление и схема от която да излязат 3 сигнала накрая. С повишаване на температурата сигналите да се появяват примерно като + а аз ще им вържа едни малки реленца, примерно 1-вия на 45гр, 2-рия на 50гр, 3-тия на 55гр евентуално с променлива величина за да се дорегулира някак.
    Също и за 2ра схемичка която следи напрежението, съответно пак с 3 изходящи сигнала, на които пак ще подвържа 3 малки реленца.
    Като цяло идеята е за всяка степен да имаме 2 управляващи реленца от 2 различни типа управляващи модула които ще се подвържат последователно и на практика ще управляват силовите релета, а когато се появи повишаване на температурата или спад на напрежението ще се изключват.
    И тъй..., ако имате други идеи...
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #38
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Ааа, синозит фанах, дейба и кочина студена.
    Би ли помислил за някакво термо съпротивление и схема от която да излязат 3 сигнала накрая. С повишаване на температурата сигналите да се появяват примерно като + а аз ще им вържа едни малки реленца, примерно 1-вия на 45гр, 2-рия на 50гр, 3-тия на 55гр евентуално с променлива величина за да се дорегулира някак.
    Също и за 2ра схемичка която следи напрежението, съответно пак с 3 изходящи сигнала, на които пак ще подвържа 3 малки реленца.
    Като цяло идеята е за всяка степен да имаме 2 управляващи реленца от 2 различни типа управляващи модула които ще се подвържат последователно и на практика ще управляват силовите релета, а когато се появи повишаване на температурата или спад на напрежението ще се изключват.
    И тъй..., ако имате други идеи...
    Май не разбрах много ясно идеята ти, но ето я моята:

    Калориферът ще се пуска ако са изпълнени следните 3 условия:

    1 - Да е включен от потребителя.
    2 - Да работи вентилатора на парното.
    3 - Температурата на антифриза да е под някаква - примерно 40 гр (ще има възможност да се регулира)

    Веднъж пуснат, ще работи на 3 степени (слабо, средно и силно).

    На коя от трите степени ще работи, ще зависи от захранващото напрежение, примерно:

    13,2 - 13,5 - слабо
    13,5 - 13,7 - средно
    над 13,7 - силно.

    За температурата на антифриза, ще се ползва датчика за стрелката.

    За това дали вентилаторът върти ще се ползва неговата обратна връзка към управлението на климатика.

    За да се комутират трите степени на греене, ще са необходими 2 изхода (респективно 2 релета), като ще работят по следния начин:

    - Включено реле 1 - първа степен
    - Включено реле 2 - втора степен
    - Включени релета 1 и 2 - трета степен.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #39
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    В твоя вараинт кое ще спре системата от прегряване?
    Аз примерно не обичам да ми духа силно в купето, кое ще регулира силата на вентилатора?
    Моята идея е да се бодне нещо което да следи температурата вътре в парното преди клапите, малко след калорифера. В случай на превишаване над определена температура да изключва степените на калорифера или да увеличава силата на вентилатора. Температурата на антифриза също може да се добави като допълнение.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  10. #40
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    В твоя вараинт кое ще спре системата от прегряване?
    Аз примерно не обичам да ми духа силно в купето, кое ще регулира силата на вентилатора?
    Моята идея е да се бодне нещо което да следи температурата вътре в парното преди клапите, малко след калорифера. В случай на превишаване над определена температура да изключва степените на калорифера или да увеличава силата на вентилатора. Температурата на антифриза също може да се добави като допълнение.
    Нали като запалиш и работи вентилаторът, въздухът минава през радиаторчето на парното. Т.е върху калорифера постъпва студен въздух и не му позволява да прегрее. Ако спре вентилаторът или температурата на въздуха идващ от радиаторчето се повиши (това ще се отчете по темпаратурата на антифриза), нагревателите изключват.

    Оборотите на вентилатора си се променят, както и сега.

    Винаги може да се добави датчик, който да мери температурата на самите нагреватели, но намирам това за излишно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #41
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Днес си взех калорифера, тъкмо го монтирах, голям чеп, не е само фабричния отвор на кожуха, вътре има още една предгара която също трябва да се отреже, а за целта се разглобява долната част на кожуха.
    И тъй..., остава да му пусна ток и да видим дали ще има бели мечки на задната седалка.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  12. #42
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    На някой да му се намира схемата на климатроника?
    Понеже при мен е активиран софтуерно, предполагам че на някоя от буксите излизат сигнали за реленцата на калорифер. Тия дни ще прекарам силовата инсталация, та много по-спокойно ще ми е ако ползвам управлението на реленцата през климатроника, защото все пак целия му кожух е опасан с датчици и следи температурите, както и на антифриза, напрежението на акумулатора, усилва и намаля вентилатора и т.н.
    Въпроса е на кой пин да ги вържа?
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  13. #43
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default



    M70 e управлението на климатика.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #44
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Ок, а самия калорифер предполагам че няма значение + и - на всяка букса, реално това си е нагревател и му е все тая? За всеки случай ще измера дали имат нещо общо помежду си и към корпус.
    Днес пуснах за малко всеки нагревател с идеята да видя какъв ток протича, двата крайните теглят по около 16А всеки, а средния над 20А, иначе казано 50-60А общо, около 6-700W мощност. Мисля да изтегля директно от акумулатора 10кв мм (6кв мм ми се виждат малко за 60А ток) през 80А предпазител до силовите релета, оттам до всеки нагреател 4кв мм. Управлението на релетата от жълтата букса пин10 и пин12, ако нестава така ще го прахвърля на + от запалката или габаритите и ще ги упрлявам ръчно на първо време.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  15. #45
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Ок, а самия калорифер предполагам че няма значение + и - на всяка букса, реално това си е нагревател и му е все тая? За всеки случай ще измера дали имат нещо общо помежду си и към корпус.
    Днес пуснах за малко всеки нагревател с идеята да видя какъв ток протича, двата крайните теглят по около 16А всеки, а средния над 20А, иначе казано 50-60А общо, около 6-700W мощност. Мисля да изтегля директно от акумулатора 10кв мм (6кв мм ми се виждат малко за 60А ток) през 80А предпазител до силовите релета, оттам до всеки нагреател 4кв мм. Управлението на релетата от жълтата букса пин10 и пин12, ако нестава така ще го прахвърля на + от запалката или габаритите и ще ги упрлявам ръчно на първо време.
    Изглежда че има грешка в описанието. И на схемата и в описанието е посочен пин 40 а аз такъв не видях на буксата. Изглежда, че става въпрос за пин 10. Гледай и цветовете, ако случайно са опроводени пинове 10 и 12.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •