Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75

Thread: Идея за пускане на електрическия подгрев на климатроника

  1. #1
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default Идея за пускане на електрическия подгрев на климатроника

    Всички сте запознати с големия студ, който обитава купетата на нашите 156 ци през зимните месеци. Темата за онези три електрически нагревателя в него, които трябва да помагат за стопляне преди да е загрял антифриза е дъвкана и предъвквана десетки пъти. Знаем и че никой не е виждал това чудо да работи.
    След като повече от година се рових, четох, мерих и пробвах с всевъзможен диагностичен софтуер, стигнах до извода че проблемът е в таблото за управление. Мисля че вътре има някакъв физически дефект, който не позволява нещата да се случат. Но пък който е отварял таблото знае каква мисия невъзможна е неговия ремонт.
    Така че най-накрая реших да го игнорирам от процеса. Естествено може да се сложи едно копче да пуска и спира реотаните но това ми се вижда грубо и до някъде рисковано решение. Затова се поразрових и реших да се сдобия с няколко електронни блока а именно:
    1. Двуканално дистанционно
    1. Блок термореле
    2. Блока реле за време

    Каква ми е идеята. Терморелето мери температурата на тръбата с антифриз към парното и ако тя е под 50 градуса остава с затворен контакт през който се захранват следващите елементи и самите две управляващи релета зад жабката. Двата блока реле за време управляват масите на двете релета и при подаден сигнал от двуканалното дистанционно, затварят контактите си и задействат съответно 1 или 2 степен на реотаните. Ако се задействат двата блока едновревменно получаваме 3 та , най-силна степен. "Часовниците" на релетата са настроени за 15 мин, така че каквото и да става системата да се изключи след това.

    Чудих се къде да разположа компонентите и на края избрах пространството под платмасата пред скоростния лост. На снимките се вижда кое къде е, малко плашещо на пръв поглед но на живо не е чак толкова зле.

    Има ли ефект. Според мен лично има, естествено не става дума да задуха сахарски вятър още от първата секунда и да се събличаме по бански, но топлото се усеща и нямаш чувството че пътуваш в хладилник мраз.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20151208_113001.jpg   12358308_1098086373534900_1675633703_n.jpg   20151208_145318.jpg   20151208_153501.jpg  
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    ........
    След като повече от година се рових, четох, мерих и пробвах с всевъзможен диагностичен софтуер, стигнах до извода че проблемът е в таблото за управление. Мисля че вътре има някакъв физически дефект, който не позволява нещата да се случат. Но пък който е отварял таблото знае каква мисия невъзможна е неговия ремонт.
    Така че най-накрая реших да го игнорирам от процеса. Естествено може да се сложи едно копче да пуска и спира реотаните но това ми се вижда грубо и до някъде рисковано решение. Затова се поразрових и реших да се сдобия с няколко електронни блока а именно:
    1. Двуканално дистанционно
    1. Блок термореле
    2. Блока реле за време

    Каква ми е идеята. Терморелето мери температурата на тръбата с антифриз към парното и ако тя е под 50 градуса остава с затворен контакт през който се захранват следващите елементи и самите две управляващи релета зад жабката. Двата блока реле за време управляват масите на двете релета и при подаден сигнал от двуканалното дистанционно, затварят контактите си и задействат съответно 1 или 2 степен на реотаните. Ако се задействат двата блока едновревменно получаваме 3 та , най-силна степен. "Часовниците" на релетата са настроени за 15 мин, така че каквото и да става системата да се изключи след това.

    Чудих се къде да разположа компонентите и на края избрах пространството под платмасата пред скоростния лост. На снимките се вижда кое къде е, малко плашещо на пръв поглед но на живо не е чак толкова зле.

    Има ли ефект. Според мен лично има, естествено не става дума да задуха сахарски вятър още от първата секунда и да се събличаме по бански, но топлото се усеща и нямаш чувството че пътуваш в хладилник мраз.
    Поздравления за ентусиазма!

    Фабричното управление не е космическа технология и е съвсем нормално да бъде заместено от самоделно такова, което в крайна сметка дава същия краен резултат.

    Каква е идеята ти да ползваш дистанционно, колега?

    Според мен не е толкова важно, дали с дистанционно ще се пуска и спира. Доста по-важно е в самоделното управление да се заложи логиката на оригиналното управление, защото тя е резонна. А именно:

    1 - Освен температурата на антифриза, да се отчит оборотите на мотора и напрежението в ел. инсталацията. На базата на тази информация да се комутират различните степени на нагряване за да се щади алтернатора и акумулатора.

    Ще помогна безвъзмездно с каквото мога на всеки, който реши да си изработи собственоръчно такова управление.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Идеята за дистанионното е да се избегнат разни копчета и ключета загрозяващи интериора. За следенето на волтажа съм съгласен принципно но може и без него, ако някой толкова държи може да си добави и един автоматичен ключ за дневни светлини. Все пак ако се получи недостиг на волтаж заради проблем с алтернатора вероятно ще светне лампата на таблото. А и до някъде затова сложих ограничение за функциониране 15 мин.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    600W си е сериозна мощност и 15 минути са предостатъчни за да съсипят алтернатора, ако не се съобразява това, какви и колко други консуматори има в даден момент - т.е - да се следи напрежението. Да не говорим, че ако по някаква причина моторът угасне, може да грохне акумулаторът и по всяка вероятност ще изгорят подгревните свещи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    600W си е сериозна мощност и 15 минути са предостатъчни за да съсипят алтернатора, ако не се съобразява това, какви и колко други консуматори има в даден момент - т.е - да се следи напрежението. Да не говорим, че ако по някаква причина моторът угасне, може да грохне акумулаторът и по всяка вероятност ще изгорят подгревните свещи.
    600 W са сериозни така е, но теоретично алтернатора си е оразмерен за тях. Пък и се предполага че след като съм активирал някоя степен съм в колата и го правя само на работещ двигател. Ако ключа не е на контакт цялата система е неактивна. Знаеш че подгревни свещи при вътрешния фейслифт вече няма. Нагревателите топлят директно въздуха духан към купето след вентилатора.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    600 W са сериозни така е, но теоретично алтернатора си е оразмерен за тях. Пък и се предполага че след като съм активирал някоя степен съм в колата и го правя само на работещ двигател. Ако ключа не е на контакт цялата система е неактивна. Знаеш че подгревни свещи при вътрешния фейслифт вече няма. Нагревателите топлят директно въздуха духан към купето след вентилатора.
    Това, че ползваш калорифера съм го проспал

    В този случай е добре да помислиш за защита на системата от прегряване. Примерно, ако по някаква причина не работи вентилатора, или ако се повиши много температурата на нагревателите за да не се подпалиш.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това, че ползваш калорифера съм го проспал

    В този случай е добре да помислиш за защита на системата от прегряване. Примерно, ако по някаква причина не работи вентилатора, или ако се повиши много температурата на нагревателите за да не се подпалиш.
    Ееееее много си черноглед Това дори и в оригиналната конструкция не се е следяло
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Ееееее много си черноглед Това дори и в оригиналната конструкция не се е следяло
    Не е много ясно това, дали в оригиналното изпълнение тръгват нагревателите, ако не работи вентилатора. Нищо, че това не е описано в документацията.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    И аз съм навит за експерименти.

    Според мен , блока за климатика управлява печката, значи от него можем да си вземем всички нужни кабелаци.

    Ако използваме едно процесорче , можем да следим оборотите на вентилатора. И аз съм на мнението че задължително трябва да се следи напрежението. Оборотите на двигателя няма смисъл. Даже не ти трябва да следиш дали е запалена колата. Чудно ми е само дали има кабел за температурата на антифриза който влиза в модула на климатика?
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Действително, ако се следи напрежението, е излишно да се следят и оборотите. При 13,2 в. се счита, че алтернаторът зарежда и се пуска калорифера, като трите степени се управляват в зависимост от напрежението.
    Примерно:
    13,2 - 13,4 - първа
    13,4 - 13,6 - втора
    над 13,6 - трета.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by XaBu4ko View Post
    И аз съм навит за експерименти.

    Според мен , блока за климатика управлява печката, значи от него можем да си вземем всички нужни кабелаци.

    Ако използваме едно процесорче , можем да следим оборотите на вентилатора. И аз съм на мнението че задължително трябва да се следи напрежението. Оборотите на двигателя няма смисъл. Даже не ти трябва да следиш дали е запалена колата. Чудно ми е само дали има кабел за температурата на антифриза който влиза в модула на климатика?
    Има, датчика е на тръбата която влиза в купето. Виж обаче кой кабел е в буксите това никъде не го пише.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  12. #12
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    Можем ли да намерим схемата на климатроника?

    И според вас има ли смисъл да се гледа и външната температура , ако следим тази на антифриза?

    Степените , освен от волтажа, е хубаво да се определят и от оборотите на перката на парното. ( което пак можем да си го вземем от буксата на модула на климата )

    И например един забавен старт от 10 сек. ( например докато запали ксенона ... алабала ).
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  13. #13
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by XaBu4ko View Post
    Можем ли да намерим схемата на климатроника?

    И според вас има ли смисъл да се гледа и външната температура , ако следим тази на антифриза?

    Степените , освен от волтажа, е хубаво да се определят и от оборотите на перката на парното. ( което пак можем да си го вземем от буксата на модула на климата )

    И например един забавен старт от 10 сек. ( например докато запали ксенона ... алабала ).
    Аз лично съм се опитвал многократно и такава схема не съм намерил. A иначе задължително трябва да се следи външната температура за да не се активира през Август на 40 градуса
    Last edited by Alexanderbb; 18-12-2015 at 12:24.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  14. #14
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    A иначе задължително трябва да се следи външната температура за да не се активира през Август на 40 градуса
    1. Гледам, че си от Младост 3 ( Може да пием по бира някой ден )
    2. По принцип си прав , но аз това си мисля , че реално ако лятото температурата е да речем 30 гр. то и на антифриза температурата ще е там нейде.... Колкото по-малко неща се следят , толкова по-лесно ще измислим логиката на "контролера".

    Ама схема ще ни трябва във всички случаи.

    ecotronic не може ли да измисли нещо ??
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by XaBu4ko View Post
    1. Гледам, че си от Младост 3 ( Може да пием по бира някой ден )
    2. По принцип си прав , но аз това си мисля , че реално ако лятото температурата е да речем 30 гр. то и на антифриза температурата ще е там нейде.... Колкото по-малко неща се следят , толкова по-лесно ще измислим логиката на "контролера".

    Ама схема ще ни трябва във всички случаи.

    ecotronic не може ли да измисли нещо ??
    И аз я нямам схемата, но не мисля че това е проблем. Каквото и да се прави ще е добре да е външно и да няма много общо с управлението на климатика.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •