Results 1 to 7 of 7

Thread: Неработещ разпределител на климатроника

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default Неработещ разпределител на климатроника

    Привет на всички!
    От известно време имам следният проблем: не се движи клапата за разпределение на въздуха в купето. По-точно клапата се движи, но не реагира на зададеното положение от най-дясната врътка - духа само от предни духалки и е тегаво зимата - немога да пусна размразяване на предно стъкло примерно, нито да сменям потока от къде да духа.
    Какво констатирах до сега: при закачане на диагностика изкарва грешка 66 неправилно позициониране на разпределителя на въздушната струя. Самата врътка си подава стойност към компютъра и при промяна си се отразява на диагностиката - предни, крака, крака-стъкло, стъкло и мах дефог - това го чета с диагностиката, но самия актуатор не се движи. При изключване на диагностиката забива на стъкло и там си остава, но след 1 ден пак се връща на предни духалки. Ако откача акумулатота и пак го закача почва при всяко даване на контакт да си прави тест на клапите - и двете клапи минават през всичките си позиции, тази за топло-студено си застава в зададеното положение, а тази за разпределяне (горната) забива винаги на предни духалки и записва грешката.
    Помагайте, къде е проклетия контролен модул? Има ли начин за адаптация на тая клапа?
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  2. #2

    Default

    Проблемът не е в адаптацията на клапата, а в моторчето, което я командва, по-конкретно червячния винт. Механизмът се състои от моторче, нанизан платмасов винт и зъбно колело, свързано с клапата, т.е. червячна предавка. Обикновено пластмасовият винт се спуква по дължина и оста на моторчето започва да превърта. Решенията са две: или отваряш твоят механизъм и по някакъв начин залепяш винта към оста на моторчето или се снабдяваш от някъде с работещ механизъм. Имай предвид, че механизмът се достъпва, като се свали жабката и позицията на тялото по време на операцията е почти хоризонтална, което си е гърч. След това се прави адаптация на клапите и си в джаза.
    Last edited by dansguardian; 31-10-2015 at 10:10.
    Former Alfa owner.

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    Как се прави адаптацията? Моторчето си върти. Както казах при махане и слагане на акумулатора и даване на контакт клапата почва да се движи - вижда се как се върти металната втулка, но след теста спира на положение предни и там остава. При всяко даване на контакт си прави тоя тест и пак си застава в старото положение. Диагностиката отчита коректно положението на селектора (врътката), което ме навежда на мисълта, че или датчика за положение на клапата не е наред или няма управляващ сигнал от блока за управление. Някой знае ли къде е роя блок за управление? Колата е 98-ма година 156-ца от подписа ми.
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Блокът за управление е тялото с врътките на централната конзола.

    И аз мисля, като Dansguardian, че проблемът е в самото редукторче, което задвижва въпросната клапа. Вътре има потенциометър, който служи да се определи положението на клапата. Ако той не работи коректно или ако има механичен проблем, вероятно в това е причината за проблема.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    ОК.Ще разменя моторчетата да видя дали ще сработи
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  6. #6
    трошим всичко,тел.+359xxx radiboy's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    519

    Default

    Аз също мисля,че проблемът е в моторчето.Бих искал да попитам има ли някаква хитрина за демонтажа(монтажа),на третото моторче,което управлява въздухът влизащ отвън,или просто трябва да си нинджа?
    Alfa Romeo 156 1.8 TS'99 144+

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    Смених буксите и се оказа, че актуатора на разпределителя е прецакан - предполагам датчика за положение на клапата (не е потенциометър, по скоро ротационен енкодер и си е със зъбното колело)
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •