Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56

Thread: Смяна горни носачи как ?

  1. #1
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default Смяна горни носачи как ?

    Интересува ме смяната на горните носачи как става ? Намерих някой теми но нещо не ми е ясно напълно ! Интересува ме дългия болт колко се стяга и в какво положение на колата.Трябва гумите да са на земята или може когато е вдигната.Или се монтира към държача на носача в свалено положение ?
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Най-добре е болтът да се стяга при равновесното положение на носача (натоварено окачване) за да няма напрежение в тампоните.
    За усилието на стягане нищо не пише в документите, но няма да сбъркаш много ако погледнеш и приложиш усилието на стягане за болт със същата резба.
    Last edited by ecotronic; 24-10-2015 at 20:04.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    За болта разбрах но как да сваля носачите...без много разглобяване ?
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Сигурният начин е като се свали амортисьора с вилицата и така се измъкне конзолата на носача.
    Някои колеги описват, че конзолата може да се измъкне и без да са сваля амортисьора само да се откачи горната му опора и той да слезе достатъчно надолу за да се освободи място. И това при положение, че пружината не е заскобена. На мен скоро ми предстои смяна на горен носач и мисля за да спестя свалянето на амортисьора, да процедирам по следния начин:

    1 - след като съм свалил колело, кори и пр. ще подложа опора (трупче) под главината.
    2 - ще пусна крика докато окачването се натовари.
    3 - ще сложа скоби на пружината и ще развия скрепителните елементи на горната опора на амортисьора и конзолата на носача.
    4 - ще вдигна на крик и така горната част на амортисьора се надявам да слезе достатъчно надолу за да мога да сваля конзолата на носача.

    PS: И при двата подхода ще трябва да свалиш биалетката.
    Last edited by ecotronic; 24-10-2015 at 22:30.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    Горния носач се стяга без значение в какво положение. Само болта на вилицата на долния носач се стяга в равновесно положение. Обърни си посоката на болтовете на горните носачи, после смяната на носач е лесна, за около 40 мин и си готов.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  6. #6
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by angelovi69 View Post
    Горния носач се стяга без значение в какво положение. Само болта на вилицата на долния носач се стяга в равновесно положение. Обърни си посоката на болтовете на горните носачи, после смяната на носач е лесна, за около 40 мин и си готов.
    Не знам направо не ми се почва а и на сервиз не ми се ще !Понеже един малоумник в БГ преди една седмица ми смени долните носачи за 4 часа.....не беше виждал Алфа според мен.Като го видях как от дясно извади чак полуоската и охлаби стабилизиращата щанга за да нагласи носача.Бях взел и горните но се отказах да ги слагам.Вчера се прибрах в Италия но трябва да се сменят и горните понеже има луфт в шарнирните болтове !Като хвана с две ръце и разклатя има луфт напред и назад !
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by eproHD View Post
    Не знам направо не ми се почва а и на сервиз не ми се ще !Понеже един малоумник в БГ преди една седмица ми смени долните носачи за 4 часа.....не беше виждал Алфа според мен.Като го видях как от дясно извади чак полуоската и охлаби стабилизиращата щанга за да нагласи носача.Бях взел и горните но се отказах да ги слагам.Вчера се прибрах в Италия но трябва да се сменят и горните понеже има луфт в шарнирните болтове !Като хвана с две ръце и разклатя има луфт напред и назад !
    Е те на свалени долни, горните са доста по лесни.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  8. #8

    Default

    Носача се сваля най-лесно, ако болта му е завъртян обратно ( резбата да сочи към двигателя, а главата да сочи навън) Ако ги сваляш сам после гледай да ги обърнеш, за по-песно сваляне в бъдеще. Ще равиваш само него, подкалника и шарнира.

    Ако не са обърнати:

    Шарнира,биалетката,вилицата,амортисьора.
    Last edited by zombiran; 25-10-2015 at 08:48.

  9. #9
    Старши алфист barash's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Кърджали
    Age
    43
    Posts
    604

    Default

    Резбата на вън или към двг?
    Първото сваляне лесен начин няма,след като обърнеш болта виж тогава е друга бира.
    156 2.4 jtd 2001 Sportwagon Sony,Hertz,Boss & JBL sound
    KONI sport adjustable suspension kit,Big BREMBO brake kit
    18 inches Blackline alloy wheels
    Audi a4 b6 1.8t 2005 Convertible - 20 inches Rs4 alloy wheels

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by barash View Post
    Резбата на вън или към двг?
    Първото сваляне лесен начин няма,след като обърнеш болта виж тогава е друга бира.
    Извинявам се, резбата трябва да е към двигателя ( болта трябва да излиза навън, а не както е по принцип, навътре)!!Благодаря за корекцията, колега. Иначе, да, първото сваляне не е лесно.
    Last edited by zombiran; 25-10-2015 at 08:52.

  11. #11
    Анти Тунинг alfaracer's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Русе
    Age
    39
    Posts
    344

    Default

    Quote Originally Posted by zombiran View Post
    Носача се сваля най-лесно, ако болта му е завъртян обратно ( резбата да сочи към двигателя, а главата да сочи навън) Ако ги сваляш сам после гледай да ги обърнеш, за по-песно сваляне в бъдеще. Ще равиваш само него, подкалника и шарнира.

    Ако не са обърнати:

    Шарнира,биалетката,вилицата,амортисьора.
    Има един мега-як ,тарикатски начин за сваляне на горните носачи, ако не са с обърнати болтове.А именно , отиваш в моргата купуваш си 2 болта от горни носачи за 5лв. После твойте необърнати болтове ги срязваш с ъглошлайфа(флекса) и си на минутата готов. После си обръщаш болтовете за да има ремонто-пригодност.
    Поздрави от Русе, и предай нататък!!!
    Alfa164 T.S 148++ HP
    Alfa156 T.S 144 - коня, ама на хартия.

  12. #12
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by alfaracer View Post
    Има един мега-як ,тарикатски начин за сваляне на горните носачи, ако не са с обърнати болтове.А именно , отиваш в моргата купуваш си 2 болта от горни носачи за 5лв. После твойте необърнати болтове ги срязваш с ъглошлайфа(флекса) и си на минутата готов. После си обръщаш болтовете за да има ремонто-пригодност.
    Поздрави от Русе, и предай нататък!!!
    Всичко ми стана ясно...но няма ли като се обърне болта да опира в пружините на амортисьорите ?
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by eproHD View Post
    Всичко ми стана ясно...но няма ли като се обърне болта да опира в пружините на амортисьорите ?
    Няма ядове. Моята е така от доста време, сигурно станаха 2 години.

    Колега, alfaracer, виж не се бях сетил за такъв вариант, при първо сваляне

  14. #14
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by eproHD View Post
    Всичко ми стана ясно...но няма ли като се обърне болта да опира в пружините на амортисьорите ?
    Ей ма на, най-големият тарикат, когато ме осени тази идея за рязането ми се смееха в темата!Спокойно, болта няма да опира, карам така над 2 години!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  15. #15
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Благодаря за отговорите !Но никой не каза на канал ли се сменят на подемник ли !Аз нямам и двете неща а само гараж та затова и питах.Може ли без канал да се сменят колко крика ще ми трябват 2-3 ли и те такива неща..Иначе благодаря за идеята за болта но 5 поста само това чета !
    Разбирате ,че искам сам да ги сменя !!!
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •