Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 82

Thread: Кaкъв ви е рaзмерa зимни гуми

  1. #31
    Запален алфист ivo_63's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ruse
    Posts
    487

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    А ако някой ми каже какво е натоварването в дименсия либри на квадратен инч цена няма.
    Ти си още млад и ако се напънеш
    http://www.dhl.bg/bg/tools/conversion_calculator.html
    Поиграй си тука ако си наистина любознателен, за тебе е безплатно.
    Напъвай леко , да не се наакаш.
    Без лоши чувства.
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD 105+++ EX
    Peugeout 2.2 HDI 133+++
    Alfa 159 +++ next

  2. #32

    Default

    А ти явно си тъп, след като не схвана иронията.
    Former Alfa owner.

  3. #33

    Default

    225 50 17 през зимата
    225 40 18 през лятото

    чакам да почнете да хейтвате и да ми обяснявате как трябва да си сложа 15-ки

  4. #34
    Запален алфист alfaromeo16vVarna's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Варна
    Age
    34
    Posts
    471

    Default

    205/50/15 зимните
    195/50/15летните
    Може би ще питате защо зимните са по широки от летните....... така ги купих с колата и понеже бяха нови не съм ги сменил имам още поне 2 години дс ги търкалям
    алфа ромео 156 тс

  5. #35

    Default

    Това са моите..
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20151016_110943.jpg   20151016_110953.jpg   20151016_111355.jpg  
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  6. #36
    започва да се пристрастява SnapLackOfTraction's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    75

    Default

    С тия шипове, не ти ли тропа много/вози лошо? Ще е хубаво и тук да пзволят такива ама нямаме зими като във Финландия.
    Last edited by SnapLackOfTraction; 16-10-2015 at 11:45.
    '05 Alfa 147 1.9JTD 115hp

  7. #37

    Default

    Ами задължителни са...щото на лед няма спасение(дори и с тях).
    Иначе няма да тропа....само едно звънтене се чува,когато няма сняг или лед.......но как се пързаля ,ако е само мокро,не е истина.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  8. #38
    Болен алфист rossenvn's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_63 View Post
    Колега, широките гуми или вериги са заради теглото, фиат чинкуеченто е с гуми 135 по каталог, мислех че изясних формулата, в нея площта не участва - силата е равна на произведението от коеф. на триене по теглото, и най-важнато е коеф. на триене , защото в нашия случай колата е еднакво / примерно/ тежка през лятото и зимата - променя се коеф. на триене, лятото гума/асфалт , зимата гума/сняг. Дано да съм бил ясен най-накрая.
    Колега, ако продължавате да твърдите, че коефициента на сцепление не зависи от площта на контакта на автомобилната гума с пътната настилка, най - отговорно Ви моля да си скъсате дипломата! Върху сцеплението оказват влияние и натоварване, налягане в гумите, състояние на протектора, страничния наклон на колелото, вида на настилката... не е само коефициента на триене. Та, ако обичате, монтирайте тухли само на вашия автомобил! За мен при добре отъпкан сняг, на какъвто караме в града през зимата повече време, предимството е за широката гума. Ако някой ще кара в гората... да си купи тесни. На мокро също е по-добра широката, освен ако няма дълбоки локви, и пак е доста относително и зависи от шарката на протектора.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Ti - "новата" - 150 млади кончета и едно дърто магаре зад волана
    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD - червен трактор - 105 одъртели коня и 1 кьопаво магаре зад волана

  9. #39
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    225/45/17

    И през зиме и през лете се същия си е размера и на двете коли!

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  10. #40
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Подочух че са приели закон от 1.11 до 31 03 да се кара със зимни гуми - инак глоба.https://frognews.bg/news_99692/Zimni...-zadaljitelni/
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  11. #41
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    А ако някой ми каже какво е натоварването в дименсия либри на квадратен инч цена няма.



    Специялно за Камаро,знам че се държи добре в зимни условия

    ---------- Post added at 00:36 ---------- Previous post was at 00:34 ----------

    Мен друго ме заинтригува батки.Че чак от тази година в България стават зимните гуми задължителни.За пореден път се убеждавам от какви лумпени се управлява тази държава.
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  12. #42
    започва да се пристрастява wazmo's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    София
    Age
    49
    Posts
    39

    Default

    летни 195/60/15
    зимни 195/65/15 днес ги сложих
    Alfa Romeo 147 JTDm

  13. #43
    Запален алфист ivo_63's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ruse
    Posts
    487

    Default

    Quote Originally Posted by rossenvn View Post
    Колега, ако продължавате да твърдите, че коефициента на сцепление не зависи от площта на контакта на автомобилната гума с пътната настилка, най - отговорно Ви моля да си скъсате дипломата! Върху сцеплението оказват влияние и натоварване, налягане в гумите, състояние на протектора, страничния наклон на колелото, вида на настилката... не е само коефициента на триене. Та, ако обичате, монтирайте тухли само на вашия автомобил! За мен при добре отъпкан сняг, на какъвто караме в града през зимата повече време, предимството е за широката гума. Ако някой ще кара в гората... да си купи тесни. На мокро също е по-добра широката, освен ако няма дълбоки локви, и пак е доста относително и зависи от шарката на протектора.
    Всичко което сте изредили няма почти никакво значение
    Колега формулата е F=k.N
    площта не участва във формулата и нямам никаква вина , че има неграмотни, търкайте тухлите на връвта завържете домакинско кантарче и ще разберете
    Дано не сте студент в ТУ, че скоро няма да завършите щом на Нютон не вярвате. Вие грешите ако мислите , че аз изказвам някакви мои предположения , аз просто цитирам дебелите книги и моята диплома си е наред.
    Късмет ви желая и дано прочетете нещо да си изясните що е сила , момент и други такива неща. А това че коеф. на триене зависи от колко са напомпани гумите си и страничния наклон са тотални бисери. Ще си позволя да Ви цитирам на няколко други места в темите - какви хора имат средно образование, ако има хонорар ще Ви изпратя парите , за мен ще остане само кефа от написаното от Вас.
    Last edited by ivo_63; 17-10-2015 at 22:34.
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD 105+++ EX
    Peugeout 2.2 HDI 133+++
    Alfa 159 +++ next

  14. #44
    Болен алфист rossenvn's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_63 View Post
    Всичко което сте изредили няма почти никакво значение
    Колега формулата е F=k.N
    площта не участва във формулата и нямам никаква вина , че има неграмотни, търкайте тухлите на връвта завържете домакинско кантарче и ще разберете
    Дано не сте студент в ТУ, че скоро няма да завършите щом на Нютон не вярвате. Вие грешите ако мислите , че аз изказвам някакви мои предположения , аз просто цитирам дебелите книги и моята диплома си е наред.
    Късмет ви желая и дано прочетете нещо да си изясните що е сила , момент и други такива неща. А това че коеф. на триене зависи от колко са напомпани гумите си и страничния наклон са тотални бисери. Ще си позволя да Ви цитирам на няколко други места в темите - какви хора имат средно образование, ако има хонорар ще Ви изпратя парите , за мен ще остане само кефа от написаното от Вас.
    Колега, бива да си неграмотен, но вече няколко пъти пиша, дано сега с големите букви да го разбереш! Връзвай си кантарчетата, тухлите и каквото искаш, този форум се напълни със "специалисти"! И ако някога караш на писта, не забравяй да си провериш коефициента на триене, а широчината и налягането в гумите и наклона ги остави на аматьорите...
    Накрая ще си позволя да ти препоръчам да се запознаеш с феномена ТРИЕНЕ ПРИ ТЪРКАЛЯНЕ! Също така е добре да прочетеш за триещия момент при търкаляне М=f.N, където f е рамото и неговото изменение е ограничено от площта на контакта. При нарастване на рамото, т.е. на контакта нараства и момента М. Затова и твърдите тела имат по - малък коефициент на триене при търкаляне, а меките, като автомобилните гуми, по - голям, макар и двете тела да са с еднакъв външен диаметър. Пия бира, а в този сезон съм съгласен и на вино
    Last edited by rossenvn; 18-10-2015 at 01:03.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Ti - "новата" - 150 млади кончета и едно дърто магаре зад волана
    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD - червен трактор - 105 одъртели коня и 1 кьопаво магаре зад волана

  15. #45
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    По меките гуми имат по голяма площ на съприкосновение с настилката.Лесно може да се установи с един балон.Сцеплението зависи от материала от който е изготвена гумата от повърхноста на гумата/формата и дълбочината на протектора/ и от повърхноста на настилката.Също така малка но важна роля играе коефициента на приплъзване.Като цяло масата да приемем че е константа и е равномерно рапределане върху двете оси.Силата с която колата се притиска към пътя е равна на масата по ускорението.Коефициента на сцепление трябва да е по голям от 0 но не може да е по-голям от 1.Имате сила земно притегляне, скорост на автомобила и сила на притискане на автомобила към пътя,според 3 закон на Нютон имаме вертикално ускорение което противодейства на земното ускорение, на всяка ос действа противоположна сила чийто сбор е равен на силата на притискане на автомобила към пътя която пък зависи от вертикалното ускорение.Разпределбението на тежеста се променя за всяка ос и в частност за всяко колело, различно е във всеки един момент на което противодейства равна по големина противоположна сила.Като цяло един автомобил от 1500кг Х 9,81 упражнява натиск от 14,7 кN разпрадалени върху четирите колела.Силата на притискане зависи от масата и вертикалното ускорение.За да спреш тръгнеш или завиеш трябва да приложиш някаква сила в хоризонтална посока която зависи от силата на натиск на колелото върху пътя и коефициента на съпротивление.Ако този коефиециенте по голям от 0.Колкото е по голям толкова по голяма сила трябва да се приложи.Изчислявайте си какво влиянние оказва площта/широчината на гумата/ на която се разпределя тежеста на автомобила много задълбахте в матряла.........Като спукате гума площта на гумата върху пътя се увеличава и затова трябва да приложите по-голяма сила във хоризонтална посока за да бутнете кола напред, налягането оказва влияниена размера на петното скоето гумата ляга на пътя....Физиката не ми е била особено силна страна разсъждавайте си или просто си купете зимни гуми и шофирайте според пътните условия и уменията си.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •