Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 82

Thread: Кaкъв ви е рaзмерa зимни гуми

  1. #16
    кукундрелник vovata's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Plovdiv
    Age
    48
    Posts
    1,764

    Default

    Quote Originally Posted by alfon156 View Post
    Здрaвей те колеги до сегa съм кaрaл със зимни 205/60/15 сегa ми се искa дa сложa 185/65/15 .Мисълтa ми е могa ли дa ги сложa нa същите лети джaнти или трябвa дa ги сменям и дa ли ще имa видимa рaзлики във височинaтa нa колaтa ?
    http://www.calculator.bg/1/avtomobili_gumi.html
    Alfa Romeo EX 155 1.8SS,147jtd,156TS,156jtd,
    159 1.9 няколко. 2.4 няколко, Auto, ръчка - всичко
    NEW 159 2.0 JTDm Black TI

  2. #17
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Това не е вярно.
    И 185 и 195 имат еднакво тегло на квадратен сантиметър, ако спазваш препоръката и си помпаш гумите на по 2.2 атмосфери.
    При теб има голяма доза плацебо ефект.
    Е как ще имат еднакво тегло?
    Хипотетично да приемем че в нормално положение, гумата ляга на 5см по продължението си, 5см × 18,5см = 92,5кв см, при средно тегло на автомобила 1600кг разделено приблизително на 4-те гуми, т.е. средно 400кг, или 400кг ÷ 92,5 = ~ 4,32кг/кв см
    Съответно при 195 размера :
    5 × 19,5 = 97,5
    400 ÷ 97,5 = 4,1кг/кв см
    Всичко това е хипотетично, на практика квадратните сантиметри върху които колата ляга са по-малко и не чак толкова добре разпределени. Затова във всички инструкции дават няколко размера които са най-подходящи за дадените условия. Нямам намерение с никой да се карам или да споря.
    Най-важното е гумите да са с подходящите размери описани в ръководството, отговарящи за съответните метеорологични условия, нови или добре съхранявани.

    Пс Незнам какво е плацебо ефект...?
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  3. #18

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Пс Незнам какво е плацебо ефект...?
    Да ти се струва, че колата е вдигнала 5 коня след поставяне на лепенка TURBO на задно дясно стъкло.

    Разпределението на теглото има логика да е точно така, друг е въпроса има ли осезаема разлика. Нямам достатъчно стаж в такива условия че да коментирам



  4. #19
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Предполагам че условията също имат огромно значение, при нас е по-студено и е така да се каже сух студ, докато във Варна примерно се затопля и заледява, после отгоре нов сняг и..., така че логично погледнато разпределението на теглото играе роля в проходимоста. Това вероятно са почти незабележими фактори, на фона на масово неизправните мпс-та на които гумите им са последния проблем.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  5. #20
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    Една гума колкото е по широка,толкова колата седи по стабилно на пътя.Смисъл от тясна гума не виждам,това са не доказани теории,тегло на сантиметър али бали портокали.Ако толкова ви са умува,запишете висше в Унесесе за начален учител и започнете работа в някое даскало в провинцията като начален учител по физика,и там можете да разтягате локуми до безкрай Аз карам с фабрични размери винаги,последната зима си бях 205/55/16 и то само от пред на алфата и нямах ядове.Е и съобразявах скороста с пътната обстановка Иначе ако се правиш зимъска на шумахер,квито и гуми да сложиш не те очаква добро бъдеще
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  6. #21
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Защо джиповете в Исландия примерно са широки и меки гуми, нали има сняг, що не карат със 185 примерно.Има ли значие дали карате в зимни условия върху 20 см сняг навят върху заледен асфалт, върху сняг на сух асфалт или върху сняг на замръзнала земя.Какви гуми ще предпочетете.Тесни или широки.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  7. #22
    Запален алфист alfon156's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Dobrich
    Posts
    150

    Default

    Ей това го бях забравил от последната страница на сервизната книжка
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20151014_221618.jpg  

  8. #23
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Защото ти джипки са по 3т, а отдолу хасфалт йок, сещаш се...
    Всъщност колко от вас разбирачите сте карали с еднакви модели гуми с въпросните размери на една и съща кола (риторичен въпрос)? Пак казвам, не споря че съм прав, това са лични наблюдения, някой по-горе спомена че е доволен от широките гуми защото това и това..., ок няма лошо, що се драчим не моа да разбера ? Казах нещо и ме изкарахте даскал по физика на село, айде....
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  9. #24
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Аз не знам какво пише в сервизната книжка, значи ако 205 примерно ми осигурява контрол над колата по-добре от 185 значи за мене това е правилната гума.Примерно.Значи всеки си знае колата възможностите и начина шофиране и си избира гуми според това.Ако си свикнал със 205 и си прочел в сервизната книжка нема смисъл се мъчиш на 185.Иобратно.Правилната гума е зимната гума за зимата.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  10. #25

    Default

    Извод: с каквито и гуменяци да обуеш колата - пътища нямаме .
    Former Alfa owner.

  11. #26
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Е как ще имат еднакво тегло?
    Хипотетично да приемем че в нормално положение, гумата ляга на 5см по продължението си, 5см × 18,5см = 92,5кв см, при средно тегло на автомобила 1600кг разделено приблизително на 4-те гуми, т.е. средно 400кг, или 400кг ÷ 92,5 = ~ 4,32кг/кв см
    Съответно при 195 размера :
    5 × 19,5 = 97,5
    400 ÷ 97,5 = 4,1кг/кв см
    Всичко това е хипотетично, на практика квадратните сантиметри върху които колата ляга са по-малко и не чак толкова добре разпределени. Затова във всички инструкции дават няколко размера които са най-подходящи за дадените условия. Нямам намерение с никой да се карам или да споря.
    Най-важното е гумите да са с подходящите размери описани в ръководството, отговарящи за съответните метеорологични условия, нови или добре съхранявани.

    Пс Незнам какво е плацебо ефект...?
    Тотално грешни сметки.
    Я помисли кое държи колата във въздуха реално.
    И една кола има средно около 2.2кг/см2. Просто леко да ти подскажа къде основно грешиш.
    За това един танк е по-проходим, защото слиза под 1кг/см2.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #27
    Запален алфист ivo_63's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ruse
    Posts
    487

    Default

    Quote Originally Posted by rossenvn View Post
    Вие сте пренаписали механиката...

    ---------- Post added at 17:45 ---------- Previous post was at 17:34 ----------



    За моята кола пак инженери са сметнали, че гумите могат да бъдат от 16/205/55 до 19/235/40. Означва ли това, че като спазвам предписаното, с 19-ките съм принуден да управлявам автомобил с умишлено влошено управление, като освен това се налага и да плащам за по-скъпи гуми? Моята кола не е предвидена за вериги - предполагам, че зимата е препоръчително да ползвам такси .
    Колега , за Вас специално въпрос от 9-ти клас :
    Ако дърпаме една тухла , на коя страна ще има по-голямо сцепление - на тясната или широката / усилието, силата с която дърпате дали ще е различна/
    Ако отговора Вr е - няма значение на коя страна лежи тухлата, значи сте познал , но тогава аз съм прав / че и Нютон също/. Ако отговора Ви е "не" - вероятно сте бягали от часове в училище.
    Приятен ден и можете да идете с една тухла и връвчица да пробвате.
    Примера е елементарен и го имаше навремето в учебниците , сега не знам - отдавна свърших с механиката.
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD 105+++ EX
    Peugeout 2.2 HDI 133+++
    Alfa 159 +++ next

  13. #28
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Ясно е че баланса между сцепление и проходимост е някъде в тия размери, затова и така са описани от производителя. Реално може и 245 да се сложи но каква файда че колата ще седи отгоре на снега, а при опит за завой ще продължи напред вместо в желаната посока. Ок, това за танка по-горе е логично, но танка не е направен за пътна настилка, а за всякакъв терен. Това беше примерен вариамт със сметките, един прост пример че разлики съществуват, до колко се усещат вече всеки сам преценя според стила си на шофиране и пътните условия в момента. Така че не виждам смисъл от караници, всеки нека си каже кой как си усеща колата с гумите които кара зимата. Аз казах своята гледна точка, дали съм прав или не нямам претенции. Уважавам всяко едно мнение.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  14. #29

    Default

    А ако някой ми каже какво е натоварването в дименсия либри на квадратен инч цена няма.
    Former Alfa owner.

  15. #30
    Запален алфист ivo_63's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ruse
    Posts
    487

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Ясно е че баланса между сцепление и проходимост е някъде в тия размери, затова и така са описани от производителя. Реално може и 245 да се сложи но каква файда че колата ще седи отгоре на снега, а при опит за завой ще продължи напред вместо в желаната посока. Ок, това за танка по-горе е логично, но танка не е направен за пътна настилка, а за всякакъв терен. Това беше примерен вариамт със сметките, един прост пример че разлики съществуват, до колко се усещат вече всеки сам преценя според стила си на шофиране и пътните условия в момента. Така че не виждам смисъл от караници, всеки нека си каже кой как си усеща колата с гумите които кара зимата. Аз казах своята гледна точка, дали съм прав или не нямам претенции. Уважавам всяко едно мнение.
    Колега, широките гуми или вериги са заради теглото, фиат чинкуеченто е с гуми 135 по каталог, мислех че изясних формулата, в нея площта не участва - силата е равна на произведението от коеф. на триене по теглото, и най-важнато е коеф. на триене , защото в нашия случай колата е еднакво / примерно/ тежка през лятото и зимата - променя се коеф. на триене, лятото гума/асфалт , зимата гума/сняг. Дано да съм бил ясен най-накрая.
    Alfa Romeo 146 1.9 JTD 105+++ EX
    Peugeout 2.2 HDI 133+++
    Alfa 159 +++ next

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •