Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Как да почистя и смажа КАПСОЛОВАНИЯТ ......

  1. #1
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default Как да почистя и смажа КАПСОЛОВАНИЯТ ......

    Става дума за вентилатора на парното.
    Няколко пъти ми гори блокчето с електрониката на парното и клима.
    Добри хора измежду вас веднага ме насочиха към виновника-вентилатораааа.....
    Пръснахме му едно В40, бачка ден до пладне, и сме пак в изходна позиция-с изгоряло блокче за управленито.

    Въпросът ми е: как да го измия и смажа това чудо, като е капсоловано??!!







    156 SW 2001 бивша.

  2. #2
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Е това може да го разглобиш.
    На корпуса отстрани има 3 подобни на зъбчета гумички. Като ги натиснеш да влезе навътре зъбчето и теглиш внимателно перката (ама внимателно и равномерно отвсякъде) излиза мотора. Обикновено проблем прави точно долната втулка понеже там се събира вода като прелее във въздуховода. Горната втулка може да я смажеш без да разглобяваш нищо. Добре е да смениш и четките като извадиш мотора.
    Не на последно място важно е като ремонтираш електронния регулатор как закрепваш транзисторите към радиатора - може и от това да не изкарват много.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  3. #3
    трошим всичко,тел.+359xxx radiboy's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    519

    Default

    Разглобява се изцяло,но е безмислено,имайки впредвид цената втора употреба.А и веднъж наводнено(моето беше така)е почти невъзстановяемо.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS'99 144+

  4. #4
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Долната втулка е сферична, самонагаждаща се.Оста ръждясва в нея и тя почва да се върти в леглото си.Разглабя се по описания от колегата начин почиства се смазва се и вече ми работи две години безотказно.Не съм разглабял електронния блок, транзисторите се залепят към радиатора с термо паста, продава се по магазините за електроника подобрява топлоотдаването към радиатора на транзистора.Между електронния блок и електродвигателя може да включиш един предпазител 5А или 7,5А който да изгаря при проблем с мотора преди транзистора.При натоварване на електромотора токът през него става голям и транзистора изгаря.Ако обичайния ток на изправен вентилатор е 5А а токът при който изгаря транзистора е 10А то един предпазител 7,5А ще поеме претоварването преди да изгори транзистора.Това е само примерно, по запознатите могат да уточнят стойностите на токовете и да се подбере подходящ предпазител.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  5. #5
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    Quote Originally Posted by Ilko Ivanov View Post
    Е това може да го разглобиш...............

    .............. как закрепваш транзисторите към радиатора - може и от това да не изкарват много.
    10х, не знаех!

    вероятно имаш предвид термопастата, за която пише dimitar_vd62 !?

    ---------- Post added at 18:20 ---------- Previous post was at 18:15 ----------

    Quote Originally Posted by radiboy View Post
    Разглобява се изцяло,но е безмислено,имайки впредвид цената втора употреба.А и веднъж наводнено(моето беше така)е почти невъзстановяемо.
    така е, но моето не е наводнено.
    сега се върти доста леко, но като постои 10тина дни и ще почне да затяга помалко, докато претовари транзистора......
    същото ще е и с втората употреба. затова предпочитам да го почистя.

    ---------- Post added at 18:25 ---------- Previous post was at 18:20 ----------

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Долната втулка е сферична, самонагаждаща се.Оста ръждясва в нея и тя почва да се върти в леглото си.Разглабя се по описания от колегата начин почиства се смазва се и вече ми работи две години безотказно.Не съм разглабял електронния блок, транзисторите се залепят към радиатора с термо паста, продава се по магазините за електроника подобрява топлоотдаването към радиатора на транзистора.Между електронния блок и електродвигателя може да включиш един предпазител 5А или 7,5А който да изгаря при проблем с мотора преди транзистора.При натоварване на електромотора токът през него става голям и транзистора изгаря.Ако обичайния ток на изправен вентилатор е 5А а токът при който изгаря транзистора е 10А то един предпазител 7,5А ще поеме претоварването преди да изгори транзистора.Това е само примерно, по запознатите могат да уточнят стойностите на токовете и да се подбере подходящ предпазител.
    10х!
    идеята ти е чудесна!!
    чудя се италианците зашо не са го предвидили !!!


    отивам да дерзая, ще докладвам за протокола.

    Благодаря на всички!
    156 SW 2001 бивша.

  6. #6
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Quote Originally Posted by ALFonsOlder View Post
    10х, не знаех!

    вероятно имаш предвид термопастата, за която пише dimitar_vd62 !?
    Не е проблема в термопастата. Естествено с нея е по-добре, но по-важно е как са притиснати транзисторите към радиатора.
    Оригиналната пластина дето ги притиска, веднъж разнитена няма как да ги притисне добре после. Това ти го казвам от практически опит.
    Бушона също няма да помогне. Ако не се охлаждат добре, транзисторите изгарят от прегряване а не от тока през тях. Доста по-мощни са отколкото може да консумира мотора. Дори издържат доста секунди с блокирал напълно мотор.
    Last edited by Ilko Ivanov; 25-06-2015 at 22:37.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  7. #7

    Default

    Колега ALFonsOlder, имам един такъв перфектно работещ вентилатор и мога да ти го пратя по ЕКОНТ за твоя сметка, пари не му търся, разбирай правя ти подарък. Ако си навит - пиши ми на ЛС до къде да ти го доставя.
    Former Alfa owner.

  8. #8
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by Ilko Ivanov View Post
    Не е проблема в термопастата. Естествено с нея е по-добре, но по-важно е как са притиснати транзисторите към радиатора.
    Оригиналната пластина дето ги притиска, веднъж разнитена няма как да ги притисне добре после. Това ти го казвам от практически опит.
    Бушона също няма да помогне. Ако не се охлаждат добре, транзисторите изгарят от прегряване а не от тока през тях. Доста по-мощни са отколкото може да консумира мотора. Дори издържат доста секунди с блокирал напълно мотор.
    Тамън затва се слага предпазител за да не си греят на воля.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  9. #9
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    А.... к'во рече?
    Предполагам се майтапиш.

    За да не звучи като заяждане, да ти кажа че и при 2-3-4 ампера протичащи през тях, ако не се охлаждат пак ще пробият или прекъснат.
    Пък бушона няма и да разбере какво се случва.
    Last edited by Ilko Ivanov; 25-06-2015 at 23:37.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  10. #10
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Ами дадох само идея, отбелязах че не знам параметрите на транзисторите.При блокщиране на двигателя през транзисторите протича по-голям ток от номиналния на който би трябвало да издържат.Тогава предпазителя който е оразмерен за малко над номиналния би трябвало да изгори преди транзистора.Това ако и охлаждането му е правилно сглобено.На алфата не знам как е но на рено 21 работи.По точно работеше щото от година е в металекса.При 5А предпазител с нов мотор и нови транзистори предпазителя изгараше веднага, значи работния ток е 5 или малко над 5А .7,5А предпазител осигураваше нормална работа и така си отиде за скраб.Не сме пробвали кое ще изгори първо ако блокираме мотора, но прадполагам на 90% че щеше да отиде предпазителя.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  11. #11
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Е който иска да си слага бушон.
    Замислете се защо в нито една марка автомобил няма предпазител в тази верига? Дали пък само италианците не са се сетили?
    То май никой не се е сетил.... освен нас де.
    Last edited by Ilko Ivanov; 26-06-2015 at 00:21.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Тези транзистори работят в ключов режим. Това означава, че нормално биват в 2 възможни състояния - отпушени или запушени. Когато са запушени, токът през тях е 0, респективно и отделяната като топлина енергия, също е 0.
    Когато са отпушени, съпротивлението на прехода им е минимално (части от Ома) и поради това разсейваната като топлина мощност (P = R.I^2) също е малка. Проблемът възниква в моментите на преходи между двете състояния. Тогава съпротивлението на прехода е няколко десетки Ома и дори при по-малък ток, мощността отделяна като топлина е значителна.
    Накратко - в такъв момент токът е доста по-малък от работния, но топлинната мощност е значителна. Поради това, какъвто и да е предпазител трудно може да ги предпази.

    Освен повишена консумация на мотора заради ред причини, проблем за пробива може да е в самото управление (лош контакт с радиатора или недостатъчен размах на отпушващото напрежение).
    Last edited by ecotronic; 26-06-2015 at 10:43.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    Quote Originally Posted by Ilko Ivanov View Post
    Не е проблема в термопастата. Естествено с нея е по-добре, но по-важно е как са притиснати транзисторите към радиатора.
    Оригиналната пластина дето ги притиска, веднъж разнитена няма как да ги притисне добре после. Това ти го казвам от практически опит.
    Бушона също няма да помогне. Ако не се охлаждат добре, транзисторите изгарят от прегряване а не от тока през тях. Доста по-мощни са отколкото може да консумира мотора. Дори издържат доста секунди с блокирал напълно мотор.
    156 SW 2001 бивша.

  14. #14
    трошим всичко,тел.+359xxx radiboy's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    519

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Колега ALFonsOlder, имам един такъв перфектно работещ вентилатор и мога да ти го пратя по ЕКОНТ за твоя сметка, пари не му търся, разбирай правя ти подарък. Ако си навит - пиши ми на ЛС до къде да ти го доставя.
    +1 от мен,ей тва е помощ към човек от форума !!! П.П Навремето един колега от Русе имаше нужда от код за радиото,изпратих му моето барабар с кода,просто не ми беше необходимо.Не е хубаво десет човека да ти обясняват как се острят клечки за зъби,и никой да не сети да ти подари една кутийка!?.
    Last edited by radiboy; 26-06-2015 at 14:22.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS'99 144+

  15. #15
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Колега ALFonsOlder, имам един такъв перфектно работещ вентилатор и мога да ти го пратя по ЕКОНТ за твоя сметка, пари не му търся, разбирай правя ти подарък. Ако си навит - пиши ми на ЛС до къде да ти го доставя.
    Бладаря ти колега!
    Ще се пробвам първо да се преборя с моя, ако не мога, ще се вълползвам от добронамереността ти.
    156 SW 2001 бивша.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •