Results 1 to 8 of 8

Thread: миризма на масло... ?

  1. #1
    Запален алфист t0shet000's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Варна
    Posts
    151

    Default миризма на масло... ?

    Здрвейте колеги, вчера докато се прибирах от работа се случи нещо много странно. Докато се приплъзвах из задръстването между светофарите, усетих като превъртане от съединителя придружено със лек шум (който по-скоро беше от дясно) и замириса яко на масло...
    Повече не усетих нищо докато се прибера. Тази сутрин забелязах петно под колата, точно под десния калник. Отворих капака, но двигателния отсег е чист и сух като бебешко дупе. Клекнах до калника и установих че целия покалник отдолу е омазан масло, което мирише на моторно такова, само че нито гумата, нито джантата, нито диска, нито двигателя (както споменах по-горе) нямат дори и минимално петно. Спирачната течност си е на мястото, хидравличната също, мотора е чист... От какво може да е?
    Alfa Romeo 147 1.6 Twin Spark ECO 105 Hp

  2. #2
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    Щом хидравликата е наред остава семеринг на к.вал според мен!
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

  3. #3
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Следи внимателно нивото на маслото в мотора. Запали мотора намясто и гледай внимателно откъде капе. Най-вероятно от долните части на капака на ангренажния ремък.

    Разгледай внимателно и дясната полуоска, дали е омазнена и в кой участък. Може маслото да идва от диференциала и да се стича по нея.
    Last edited by ecotronic; 17-03-2015 at 11:58.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #4
    Запален алфист t0shet000's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Варна
    Posts
    151

    Default

    благодаря за отговорите, ще проверя днес след работа
    Alfa Romeo 147 1.6 Twin Spark ECO 105 Hp

  5. #5
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    От дясната страна е невъзможно да капе диференцялно масло....също така то има специфичен мириз и се разпознава лесно.По нивото на маслото ще разбере колегата дали е двигателно.
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

  6. #6
    Запален алфист t0shet000's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Варна
    Posts
    151

    Default

    добре де, и все пак не трябваше ли да има някакви следи около двигателя, гумата, джантата, диска и т.н. А тук имам чувството, че някой е мазал по подкалника само...
    Alfa Romeo 147 1.6 Twin Spark ECO 105 Hp

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by t0shet000 View Post
    добре де, и все пак не трябваше ли да има някакви следи около двигателя, гумата, джантата, диска и т.н. А тук имам чувството, че някой е мазал по подкалника само...
    Виж да не се е спукал маншона на външното каре и греста да се е разхвърчала от центробежната сила по подкалничната кора. Ако не е от карето, за друго освен масло да капе по полуоската, да се стича към колелото и пак от центробежната сила да пръска под калника, не се сещам.
    Огледай и амортисьора, да не би маслото да е от него.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Запален алфист t0shet000's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Варна
    Posts
    151

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Виж да не се е спукал маншона на външното каре и греста да се е разхвърчала от центробежната сила по подкалничната кора. Ако не е от карето, за друго освен масло да капе по полуоската, да се стича към колелото и пак от центробежната сила да пръска под калника, не се сещам.
    Огледай и амортисьора, да не би маслото да е от него.
    това за маншона на външното каре и аз си го мислих, но пак си мисля че щеше да има и друго нацапано освен подкалника. Освен това, сякаш не е грес, по-рядко е и капе. Както и да е, ще проверя по обстойно като приключа работа днес. Още веднъж благодаря на всички за отзивите.

    Update: Зяпахме я снощи с един авер, лежах под нея, до нея, около нея, над нея и.... НИЩО ! маншоните са здрави и сухи, полуоските са сухи, носачите също, около двигателя също. Петното почва от ресьора (който също е сух) и на долу продължава по подкалника само около гумата. Поради всичко това заключихме (знам че звучи тъпо, но няма по-логично обяснение), че просто съм минал през локва/по голямо петно масло и гумата го е разхвърляла по калника.
    Last edited by t0shet000; 18-03-2015 at 09:26.
    Alfa Romeo 147 1.6 Twin Spark ECO 105 Hp

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •