Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Алтернативни свещи

  1. #1
    Запален електроженист dakata's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Стара Загора-София
    Posts
    210

    Default Алтернативни свещи

    Здравейте колеги,

    Трябва да сменям свещи на Алфичката от подписа,и тъй като нямам възможност да изсипя 250лв. за иридиеви свещи реших да направя лек компромис с тях.Насочих се към същата марка само,че с никелов електрод.BKR6EK-големи и CR7E-малки,които комплект излизат 84лв.всичките 8 броя
    И се сблъсках със следното:
    За голямата свещ открих още една BKR6EKCкоято по параметри се доближава най-много до оригиналните(с платинен електрод) от колкото BKR6EK.

    Разликата е следната:

    BKR6EK-защита от смущения 1 kohm и местоположение на искрата 6 мм.
    BKR6EKC-защита от смущения 5 kohm и местоположение на искрата 5,2 мм.

    При оригиналните(платинен електрод) са:защита от смущения 5 kohm и местоположение на искрата 5,3 мм.


    Ако можете да споделите мнение ще ви бъда много благодарен.
    ALFA 166 2.0TS-хубавицата
    Fiat Ritmo 125TC ABARTH-нека силата на ABARTH бъде с теб
    PEUGEOT 206 1,4HDI(служебното) егати пауъра
    Дачия Логан 1.6 power injection-с ГАС

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Има едно основно положение в електротехниката:

    Максимална мощност се отдава от източник към консуматор, когато изходното съпротивление (импеданс) на източника е равно на входното на консуматора.

    В случая вторичната намотка на бобината представлява източника а свещта с кабела - консуматора.

    Всичко това идва да каже, че свещта със съпротивление от 5 килоома е много по-подходяща от тази с 1.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Запален електроженист dakata's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Стара Загора-София
    Posts
    210

    Default

    Благодаря ecotronic,

    И според мен тези BKR6EKC по параметри са по-подходящи от BKR6EK предвид това което е посочено в спецификацията им,но въпреки това реших да се допитам,защото никъде по темите свързани със свещите на "туин скрапа" не видях упоменат точно BKR6EKC ,може би никой не се е заглеждал в спецификациите,но определено (и след твоето мнение) за мен тази свещ е много по-подходяща от другата.

    За тези които се интересуват от доставчика да ми пишат на лично,ще изпратя линк

    Цените на тези са:

    BKR6EKC- 9лв./бр.
    CR7E-12лв./бр.

    Забележка:
    Кодовия номер на първата е 6895 V-line или 2848(и двата варианта са на една цена) по каталога на NGK тъй като със абсолютно същите обозначения само,че с друг код има същата свещ с по-късата резба!!!

    Утре отивам да си купя и ще пиша как са.
    Last edited by dakata; 15-03-2015 at 21:51.
    ALFA 166 2.0TS-хубавицата
    Fiat Ritmo 125TC ABARTH-нека силата на ABARTH бъде с теб
    PEUGEOT 206 1,4HDI(служебното) егати пауъра
    Дачия Логан 1.6 power injection-с ГАС

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Ще съм много благодарен ако напишеш отзиви след като ги смениш, че и аз съм пред дилема какви свещи да слагам, дойде им реда да ги сменя и тях.

    Само да попитам, не съм запознат много със спецификациите на свещите, но ми казаха, че било от значение и топлинното число на свещите, та то дали е пак съвместимо на тези модели, или грешно са ми казали и не е толкова проблем ?

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NoFeArr View Post
    Ще съм много благодарен ако напишеш отзиви след като ги смениш, че и аз съм пред дилема какви свещи да слагам, дойде им реда да ги сменя и тях.

    Само да попитам, не съм запознат много със спецификациите на свещите, но ми казаха, че било от значение и топлинното число на свещите, та то дали е пак съвместимо на тези модели, или грешно са ми казали и не е толкова проблем ?
    Не са ти казали грешно. Топлинното число е една много важна характеристика на свещта.
    Ако ще ползваш други освен предписаните от производителя свещи, трябва да ги подбереш и по този показател.

    Имай впредвид това, че означените топлинни числа не винаги имат еднакво значение при различните производители. За целта търси таблици на съответствие.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Дано не е твърде нахално, но не зная къде да намеря тази информация, та ако знаеш би ли я споделил, или в частност интересува ме за свещите който колегата е дал като алтернативен вариант за kohm и GAP ясно, че са подходящи, а от към топлинно число дали ще има проблем ?

    П.С.: Сега потърсих в сайта на ngk, там пише че на PMR7A (до колкото зная това са препоръчаните от производителя ? ) топлинното число е 7, а на BKR6EKC то е 6. Това голяма разлика ли е и проблем ли би било, или не е фрапираща (проблемна) разлика?

    http://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9333
    http://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9959


    П.С.2: Грешка имам май, BKR6EKPA са големите объркал съм като съм гледал малките (PMR7A), препоръчани от производителя. Та големите според сайта на NGK са с топлинно число 6, тоест съвпада с това на свещите препоръчани от колегата.
    Last edited by NoFeArr; 16-03-2015 at 22:24.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NoFeArr View Post
    Дано не е твърде нахално, но не зная къде да намеря тази информация, та ако знаеш би ли я споделил, или в частност интересува ме за свещите който колегата е дал като алтернативен вариант за kohm и GAP ясно, че са подходящи, а от към топлинно число дали ще има проблем ?
    Свещите, които е посочил по-горе колегата изглежда да са добър заместител на тези, които предписва производителят. Ако се ориентираш към NGK, то по отношение на топлинното число, спазвай същото, като на оригиналните (6 за големите и 7 за малките). Ако се ориентираш към други марки, то тогава трябва да се съобразиш с топлинните им числа, като ги съпоставиш с тези на NGK. Можеш да ползваш примерно тази таблица:



    Пример:

    Топлинно число "6" при NGK съответства на "20" при DENSO.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Благодаря колега, ориентирах се и след малко по-подробно разравяне намерих и топлинните числа на моделите за който става въпрос и са еднакви топлинните числа.

    За сега съм се насочил към NGK и то по-точно към модела който колегата е посочил.

    Малко не точно по темата:
    А според вас, ще има ли проблем ако сменя само големите свещи, малките видимо са добре...?
    Last edited by NoFeArr; 16-03-2015 at 22:29.

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NoFeArr View Post
    Благодаря колега, ориентирах се и след малко по-подробно разравяне намерих и топлинните числа на моделите за който става въпрос и са еднакви топлинните числа.

    За сега съм се насочил към NGK и то по-точно към модела който колегата е посочил.
    С оглед на по-ниската им цена (значително) при идентични топлинни числа и електрически параметри, разликата най-вероятно се дължи на живота им. На оригиналните той е дефиниран, като 100 К. За тези, нямам представа, но ще се учудя ако е над 30 К.

    Накратко - както и в много други ситуации, така и в случая, човек трябва пак да преценява, дали евтиното не излиза всъщност по-скъпо.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Напълно възможно е да си прав, че няма да изкарат много, но взимам под внимание и това, че не навъртам кой знае колко много километри на година, та затова не ме притеснява прекалено много, че ще изкарат около 20-30к километра ( приблизително 10к километра на година макс да правя).

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NoFeArr View Post
    Малко не точно по темата:
    А според вас, ще има ли проблем ако сменя само големите свещи, малките видимо са добре...?
    Няма проблем да направиш това. Винаги имай впредвид това, че работата на мотора се влияе в много по-голяма степен от състоянието на големите, отколкото от това на малките.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Благодаря за отделеното време и изчерпателните отговори. Изчаквам колегата да даде мнение след като сложи свещите и поръчвам и аз.

    Да не забравяме да благодарим и на колегата който споредли с нас моделите на заместителите.

  13. #13
    Запален електроженист dakata's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Стара Загора-София
    Posts
    210

    Default

    Колеги,

    Днес сложих свещите BKR6EKC и CR7Е колата в момента работи по-добре ,спря да препуква както е типично при проблем тоците,но сега трябва да изчистя и дюзите на ултразвук, искрено се надявах,че това е само от свещите,които и без това си бяха за смяна,но явно не само те са допринасяли за лошата работа на мотора.

    Който иска да си поръчва най-лесно и точно е по кодовия номер на NGK който е:

    4578 за малките
    6895 за големите V-line
    2848 за големите които са същите но НЕ са V-line

    Цената на големите е 9 лв. а на малките 12 лв.на кутийките си пише JAPAN

    Човека е много точен.

    Ако някой иска да си поръчва да ми пише ЛС ще изпратя линк,че да не кажат че правя реклама.
    Разпитах го и за други части за нашите каляски и да ви кажа цените са му изключително приемливи за марки като TRW и LEMFORDER.На пример тампона на шенкела(скърцащата втулка) за моята 166-ца е 20 лв.
    което за тези две марки е направо супер цена.
    ALFA 166 2.0TS-хубавицата
    Fiat Ritmo 125TC ABARTH-нека силата на ABARTH бъде с теб
    PEUGEOT 206 1,4HDI(служебното) егати пауъра
    Дачия Логан 1.6 power injection-с ГАС

  14. #14
    Запален електроженист dakata's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Стара Загора-София
    Posts
    210

    Default

    Само да отбележа след 4 дни с новите свещи колата стана коренно различна,явно е трябвало да си вземе сама настройките и сега работи почти идеално,но като почистя и дюзите на ултразвук вече ще е супер.

    BKR6EKC и CR7E лично за мен това са най-подходящите заместители на платинените и иридиевите свещи.

    ALFA 166 2.0TS-хубавицата
    Fiat Ritmo 125TC ABARTH-нека силата на ABARTH бъде с теб
    PEUGEOT 206 1,4HDI(служебното) егати пауъра
    Дачия Логан 1.6 power injection-с ГАС

  15. #15

    Default

    Обърнете се към "Ауто Хит" ООД - те са вносителя на свещите DENSO за България и не се занимавайте с глупости.
    Last edited by old alfist; 22-03-2015 at 23:42.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •