Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: Питане тампони за горен носач 156/147/GT

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    221

    Default Питане тампони за горен носач 156/147/GT

    Здравейте,

    Успях да се сдобия с два ricambi тампона за горен носач, не бях попадал на такива - горната им част изглежда като излята върху втулката та се чудя дали въобще могат да се разглобят, за да се гресират преди монтаж? Дали не са и фабрично гресирани? Гледам имат и по 4 дупчици по периферията на самия тампон в горната част, която покрива втулката - да не би да са именно за гресиране? Моля някой от специалистите да сподели, мерси предварително на отзовалите се. Прилагам снимки.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2015-03-14 21.00.43.jpg   2015-03-14 21.01.07.jpg   2015-03-14 21.01.44.jpg  
    Alfa 156 2,4 JTD '99


  2. #2
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    И другите са такива!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  3. #3
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    4-те отвора не са за гресиране, това са отпечатъци от инструмента за шприцване на гумената част на тампона. В такива инструменти за леене на гума под налягане или на алуминий, има технологични такива места за подвеждане на стопилката-втоци, и такива места за излишния мателиал - мъртви глави. Трябва да демонтираш металната втулка от гумено-металната част и да обмажеш и пак да сглобиш. Колегата stu съветва с грес на неорганична основа, т.е. не морска грес, а силиконова смазка. Вътрешния диаметър на гумено-металната част трябва да е на едни кръстчета, направени с цел да задържат смазката. Като извадиш металната втулка, в посока от малкия към големия диаметър, ще ги видиш. За ваденето може да ползваш шпилка М10 и гайка, с подходяща опора. С навиването на гайката избутваш металната втулка от гумено-металната част.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  4. #4
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Ето последните "тунинговани" атес на един колега!
    Моите са същите и вече близо две години не са скръцнали, а преди 2месеца им разкачих шарнирите и не установих никакви луфтове!Ако си купувате от въпросните носачи задължително ги гресирайте защото виждате на снимката , че вътре е имало нещо което е изсъхнало!Някой колеги не биха си сложили такива носачи на колата, но ако изкарват 2-3 години е добре!
    Някой беше писал за ТРВ , че били фабрично гресирани, но нищо не ти пречи да провериш преди да ги монтираш.Тъй като си от Пловдив-тази грес на снимката я имаше в Карфура, в мол Галерия намалена на 7лв
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0418.jpg   IMG_0421.jpg   IMG_0422.jpg  
    Last edited by stu; 14-03-2015 at 21:58.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  5. #5

    Default

    Вътре в гумата има метал и може да го изкривиш. Кръстчетата не са да задържат смазка, а са за да не скърца гумата.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    221

    Default

    Quote Originally Posted by stu View Post
    И другите са такива!
    Quote Originally Posted by angelovi69 View Post
    4-те отвора не са за гресиране, това са отпечатъци от инструмента за шприцване на гумената част на тампона. В такива инструменти за леене на гума под налягане или на алуминий, има технологични такива места за подвеждане на стопилката-втоци, и такива места за излишния мателиал - мъртви глави. Трябва да демонтираш металната втулка от гумено-металната част и да обмажеш и пак да сглобиш. Колегата stu съветва с грес на неорганична основа, т.е. не морска грес, а силиконова смазка. Вътрешния диаметър на гумено-металната част трябва да е на едни кръстчета, направени с цел да задържат смазката. Като извадиш металната втулка, в посока от малкия към големия диаметър, ще ги видиш. За ваденето може да ползваш шпилка М10 и гайка, с подходяща опора. С навиването на гайката избутваш металната втулка от гумено-металната част.
    Мерси за бързите отзиви подробни разяснения. На всички други, които бях попадал втулките им излизаха като ги напънеш с пръст, на тези е невъзможно! Но, щом задължително се вадят, то и ще се мажат.

    Предния път сложих тампони Текнорот на носачи Атек, че техните не бяха мазани и изкараха година, ползвахме дълготайна грес III на Вюрт, та изкараха следващите година и половина, вече си поскърцват, а като че ли долових и похлопване тия дни,+ шарнира на горен десен Атек след около 40к км. е леш. За мазането на тампоните мисля да ползвам Kluber Isoflex NBU 15, имам малко от нея, дават я супер устоичива на вода и течности -
    http://cnc-specialty-store.com/beari...00g-14oz.-tube
    Alfa 156 2,4 JTD '99


  7. #7
    започва да се пристрастява NINONENO's Avatar
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Пловдив
    Posts
    52

    Default re

    А това са моите носачи!.Добре че те послушах Стояне да ида до карфура за тая грес,безкрайно доволен ще те черпя много бири братле
    ALFA ROMEO 156 1,9 JTD (932B2) 77kW 105hp+++

  8. #8
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    По добре не им слагай от тази грес-тя е за лагери!Слагай нещо което няма да е агресивно към гумата на тампона.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    221

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Вътре в гумата има метал и може да го изкривиш. Кръстчетата не са да задържат смазка, а са за да не скърца гумата.
    Би следвало да са точно за задържане на смазка, не виждам друго логично обяснение....Какво имаш предвид точно в гумата има метал? Втулката в тампона ли? Ако е така, точно всичко си е на място, понеже тя лагерува в тампона си трябва и смазка, та въпросните кръсчета са точно за това да задържат смазката. Като изчезне смазката така или иначе всички виждаме знаем какво се случва.
    Alfa 156 2,4 JTD '99


  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Zeppelinist View Post
    Би следвало да са точно за задържане на смазка, не виждам друго логично обяснение....Какво имаш предвид точно в гумата има метал? Втулката в тампона ли? Ако е така, точно всичко си е на място, понеже тя лагерува в тампона си трябва и смазка, та въпросните кръсчета са точно за това да задържат смазката. Като изчезне смазката така или иначе всички виждаме знаем какво се случва.
    Вътре в гумата има ламарина за да я държи твърда. Кръсчетата намаляват повърхността на контакт между гумата и метала и не скърца. Когато кръстчетата се износят тампона започва да скърца.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    221

    Default

    Quote Originally Posted by stu View Post
    По добре не им слагай от тази грес-тя е за лагери!Слагай нещо което няма да е агресивно към гумата на тампона.
    И аз се бях позамислил, че може и да е агресивна към гумата, че гледам в дейта шийта няма изришно потвържение за поносимост към пластмаси и еластомери, може и да не се харесат с тампона.

    Щом сте изпробвали вече тази силиконовата и има толкова дълготраен ефект, ще отскоча и аз утре до Карфур да си купя от нея. Мерси за съветите.
    Alfa 156 2,4 JTD '99


  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Zeppelinist View Post
    И аз се бях позамислил, че може и да е агресивна към гумата, че гледам в дейта шийта няма изришно потвържение за поносимост към пластмаси и еластомери, може и да не се харесат с тампона.

    Щом сте изпробвали вече тази силиконовата и има толкова дълготраен ефект, ще отскоча и аз утре до Карфур да си купя от нея. Мерси за съветите.
    Втулките като се смазват редовно държат на Атек а, обаче тук някой спомена, че шарнира изкарва по 40к км. направо ме шокирате
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    221

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Вътре в гумата има ламарина за да я държи твърда. Кръсчетата намаляват повърхността на контакт между гумата и метала и не скърца. Когато кръстчетата се износят тампона започва да скърца.
    Успя да събудиш любопитството ми. Ето на снимните един износен тампон. Прорязах го току-що с нож по дължина...ножът опря в носача...ламарина....няма.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2015-03-14 22.33.06.jpg   2015-03-14 22.37.54.jpg  
    Alfa 156 2,4 JTD '99


  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Zeppelinist View Post
    Успя да събудиш любопитството ми. Ето на снимните един износен тампон. Прорязах го току-що с нож по дължина...ножът опря в носача...ламарина....няма.
    А в широката част?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    221

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Втулките като се смазват редовно държат на Атек а, обаче тук някой спомена, че шарнира изкарва по 40к км. направо ме шокирате
    Да, и то защото имах няколко трясканици в дясно по траповете из Пловдивската околия, щото към септември 2014, може би преди 5-6к км. си беше наред, биалетата в дясно пак Атек също е за кофата със същия пробег. Шарнира на левия изглежда съвсем ОК и за него са тампоните, за които отворих темата, като за единична бройка десен глася един нов Текнорот.

    ---------- Post added at 22:55 ---------- Previous post was at 22:51 ----------

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    А в широката част?
    Всъщност къде според теб в тампона трябва да се намира въпросната ламарина?
    Alfa 156 2,4 JTD '99


Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •