Results 1 to 9 of 9

Thread: Избор на масло скоростна gl5 gl4

  1. #1
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default Избор на масло скоростна gl5 gl4

    Скоростната ми кутия е омазнена и ми казаха при следваща смяна да си взема масло за доливане.
    По каталог ми дават tuttela zc80/s gl4
    Това масло е буквално неоткриваемо и трябва да го заменя. Четох почти всички мнения, че е заменено от zc75 gl5 което било отговаряло на 75в90 след замяната на името му. В някаква фирмена програма така пишело.
    Други мнение, че това масло виждало сметката на синхронизаторите не било достатъчно гъсто и агресивно към цветни метали и тн.
    Честно казано съм объркан от всичко написано и искам да ви питам, това дали е по подходящо:
    MOTUL MOTYLGEAR 75W-90

    Просто не намирам масло GL4
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #2
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 12-07-2015 at 22:56.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Скоростната ми кутия е омазнена и ми казаха при следваща смяна да си взема масло за доливане.
    По каталог ми дават tuttela zc80/s gl4
    Това масло е буквално неоткриваемо и трябва да го заменя. Четох почти всички мнения, че е заменено от zc75 gl5 което било отговаряло на 75в90 след замяната на името му. В някаква фирмена програма така пишело.
    Други мнение, че това масло виждало сметката на синхронизаторите не било достатъчно гъсто и агресивно към цветни метали и тн.
    Честно казано съм объркан от всичко написано и искам да ви питам, това дали е по подходящо:
    MOTUL MOTYLGEAR 75W-90

    Просто не намирам масло GL4
    Може да няма нужда от доливане, това че е омазана кутията не значи непременно, че маслото е малко.
    Повечето кутии имат пробка(болт) за проверка на нивото на маслото, виж на твоята кутия къде е.
    Като развиеш болта маслото трябва да е до долния край на отвора
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #4
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Аз карам с MOTUL 75W-90 от около година. Проблеми нямам! Но е хубаво както каза lordliness да се види какво е нивото на маслото и дали теча е оттам! Защото ако има теч от скоростите според мен би било хубаво да се отстрани (то и финансовата гледна точка играе тук), че каквото и да се налее сигурно пак ще е вън.
    Пробката за нивото (наливането) при мен ( 2.0 ТС 16V) е:
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  5. #5
    Бродяга
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Добрич
    Age
    46
    Posts
    378

    Default

    Quote Originally Posted by nickgaidarov View Post
    От Алфа Ромео препоръчват за твоята кола трансмисионно масло Tutela car zc75 synth 75w80.
    По мое мнение е най-добре да си купиш от него, още повече че е лесно за намиране и не е скъпо.
    А приказки от хиляда и една нощ за синхронизатори, цветни метали и т.н. може да се чуят за всяко едно трансмисионно масло.
    За съжаление е вярно масло с индекс gl-5 папка синхронизаторите ако са от бронз!

  6. #6
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 12-07-2015 at 22:57.

  7. #7
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Аз много добре знам какво дават за моята, но го няма на пазара. Последно като сменях маслото беше малко под пробката, вярно при около 10градуса, но колата беше загряла, имах 1км до сервиза.
    Понеже не мога да намеря същото да долея ще го сменя с motul искам да е с по- висок вискозитет, а се води GL4 и GL5. Ще почета и помисля още седмица.

    Нямам теч, просто се омазнява. Това е от 2 години и може би има нужда от 50-100гр.
    Не ми пречи да доливам по 100 гр на година. В сервиза ми казана на следващата смяна на маслото да си взема и за скоростната кутия, за да се долее или смени, защото беше 1-2 см под нивото.
    Пробката ми в на същото място. То и аз съм я проверявал но тогава дори леко просълзи като развивах ... явно не беше много невилирана колата.

    Last edited by flipz; 06-01-2015 at 22:46.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #8
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Ето ти най-доброто, което може да намериш:
    http://oilgroupbg.com/castrol-syntra...%8A%D1%80.html
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #9
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Благодаря на всички. Четох и в международни форуми на алфа, че motul 75w90 е добро и няма проблеми с него. Също на самото него си пише и по спецификации отговаря.
    Благодаря за препоръката на кастрол, но и цената е от значение, може да правя и ремонт на кутията, след преценка какви са загубите на масло.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •