Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 71

Thread: Акумулатор

  1. #16
    Запален алфист Росен Желев's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    284

    Default

    Днес го мерих на стартер без да изключвам имобилайзера на алармата пада на 8.7 волта при въртенето което ми се струва малко. Иначе беше 11.7 волта след минати 20 км вчера температурата при нас е около нулата вечер .
    Алфа 166 2.4 JTD

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Петрич
    Age
    44
    Posts
    1,317

    Default

    И аз мисля че имаш изгоряла клетка и това при теб не е в норма.
    П.С Успокоихте ме и двете коли не са карани от 30 декември та реших с мултицета да премеря и на едната беше 12.6,а на другата 12.5 напрежението в акумулаторите,тоест са ОК.

  3. #18
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Росен Желев View Post
    Днес го мерих на стартер без да изключвам имобилайзера на алармата пада на 8.7 волта при въртенето което ми се струва малко. Иначе беше 11.7 волта след минати 20 км вчера температурата при нас е около нулата вечер .
    Малко е. Качи го на зарядно да се зареди напълно и после виж, как е.
    Дори и да е с гел, мъртва клетка може да се установи с товарна вилка.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #19
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Напълно заредена клетка има напрежение 2,7 V и гъстота на електролита 1,28 при температура 20 гр.

    Т.е - при сваляне от зарядното, напрежението трябва да е 16,2V. Като престои 2 - 3 часа без да се черпи ток от него, напрежението ще падне на 12,6 - 12,7V.
    Не съществува зарядно за акумулатор, който да направи акумулатора до цитираните от теб 16 волта.

    Трябва да е някакво или проблемно зарядно или такова, което умишлено да си си го направил до такъв волтаж.

    Въпросните 2.7 волта на клетка се използват тогава, когато имаш много бърз заряд на батериите. Обикновено това се отнася за тягови батерии - елекрокари и подобни уреди.

    При акумулаторите, които се използват в автомобилите никога не трябва да достигаш такива зарядни нива на клетка.

    Абсолютния максимум при заряд на батерия за автомобил се допуска до 2.46 волта на клетка. Този волтаж се допуска при зарядни нива над 1/10 от капацитета на батерията.
    Просто няма зарядно, което да позволи над въпросния волтаж, където ще се счита акумулатора да бъде зареден на 100%.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  5. #20
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Не съществува зарядно за акумулатор, който да направи акумулатора до цитираните от теб 16 волта.

    Трябва да е някакво или проблемно зарядно или такова, което умишлено да си си го направил до такъв волтаж.

    Въпросните 2.7 волта на клетка се използват тогава, когато имаш много бърз заряд на батериите. Обикновено това се отнася за тягови батерии - елекрокари и подобни уреди.

    При акумулаторите, които се използват в автомобилите никога не трябва да достигаш такива зарядни нива на клетка.

    Абсолютния максимум при заряд на батерия за автомобил се допуска до 2.46 волта на клетка. Този волтаж се допуска при зарядни нива над 1/10 от капацитета на батерията.
    Просто няма зарядно, което да позволи над въпросния волтаж, където ще се счита акумулатора да бъде зареден на 100%.
    Дори и не ме интересува, какви зарядни продават или какво е популярно на пазара.

    Достатъчно ми е да познавам особеностите на оловно-киселия акумулатор.

    Гъстота от 1.28 при 20 гр. посмъртно не може да се постигне с 2,46V!


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #21
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Дори и не ме интересува, какви зарядни продават или какво е популярно на пазара.

    Достатъчно ми е да познавам особеностите на оловно-киселия акумулатор.

    Гъстота от 1.28 при 20 гр. посмъртно не може да се постигне с 2,46V!
    Щом казваш няма да споря.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #22
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Щом казваш няма да споря.
    Не забравяй, че зарядните, които продават трябва да удовлетворяват една камара изисквания.

    По-важните от тях:

    - безопасност на работа

    Отделянето на газ при 16,2 V не е от най-безопасните неща.

    - възможност за ползване без разкачане на акумулатора от инсталацията на колата.

    При напрежение 16,2V бая електроника ще предаде Богу дух.

    Накратко - удовлетворявайки подобни изисквания тези зарядни въобще не водят до 100% заряд.

    По подобен начин стои и въпроса с чип-тунинга.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #23
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Аз знам друго.
    Знам, че 2.4 волта имам 1.29 гъстота.
    Знам, че уреда ми за ХХХ лв. за тест на акумулатор ми показва 100% заряд.
    Знам, че с подходящ цикъл може да постигнеш 1.28 гъстота на 2.35 волта.
    Пък ти говори, че ти трябват 16 волта, за да си заредим акумулатора.
    Както казах - няма да споря. Произвеждай водород, преебавай си акумулатора и си пей свободно. Само не говори тука, че това е полезно и само така може да си заредиш акумулатора на 100%.

    п.п. На 16в никоя електроника в автомобила ще се предаде. Конструктивния им праг е много по-висок. Ама много. Да не говорим и за защити и т.н.
    Last edited by BO; 04-01-2015 at 18:46.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Аз знам друго.
    Знам, че 2.4 волта имам 1.29 гъстота.
    Знам, че уреда ми за ХХХ лв. за тест на акумулатор ми показва 100% заряд.
    Знам, че с подходящ цикъл може да постигнеш 1.28 гъстота на 2.35 волта.
    Пък ти говори, че ти трябват 16 волта, за да си заредим акумулатора.
    Както казах - няма да споря. Произвеждай водород, преебавай си акумулатора и си пей свободно. Само не говори тука, че това е полезно и само така може да си заредиш акумулатора на 100%.

    п.п. На 16в никоя електроника в автомобила ще се предаде. Конструктивния им праг е много по-висок. Ама много. Да не говорим и за защити и т.н.

    Едно от любимите ми и скъпи зарядни, зарежда до към 14,6 после почва да разрежда до към 12,8 и така прави няколко цикъла.
    Преди няколко дена свалих акумулатора от колата след пробег 100км с висока скорост и час престой- показваше 13,4
    Почна пета година.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #25
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Аз знам друго.
    Знам, че 2.4 волта имам 1.29 гъстота.
    Знам, че уреда ми за ХХХ лв. за тест на акумулатор ми показва 100% заряд.
    Знам, че с подходящ цикъл може да постигнеш 1.28 гъстота на 2.35 волта.
    Пък ти говори, че ти трябват 16 волта, за да си заредим акумулатора.
    Както казах - няма да споря. Произвеждай водород, преебавай си акумулатора и си пей свободно. Само не говори тука, че това е полезно и само така може да си заредиш акумулатора на 100%.

    п.п. На 16в никоя електроника в автомобила ще се предаде. Конструктивния им праг е много по-висок. Ама много. Да не говорим и за защити и т.н.
    Ти от каква точно гледна точка се разпореждаш, кой и какво да говори?

    Вместо да правиш това, вземи да се поограмотиш маалко от малко.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #26
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ти от каква точно гледна точка се разпореждаш, кой и какво да говори?

    Вместо да правиш това, вземи да се поограмотиш маалко от малко.
    Извинявай, че изказвам мнение.
    Поздрави.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #27
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Извинявай, че изказвам мнение.
    Поздрави.
    Пак не разбра. Изразявай си каквито и колкото мнения искаш. От това има само ползи.

    Но не казвай на другите, какво да говорят и какво не.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #28
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post

    Едно от любимите ми и скъпи зарядни, зарежда до към 14,6 после почва да разрежда до към 12,8 и така прави няколко цикъла.
    Преди няколко дена свалих акумулатора от колата след пробег 100км с висока скорост и час престой- показваше 13,4
    Почна пета година.
    Нормално. Няма зарядно над този волтаж, защото този волтаж се води тавана преди да започне да се образува усилено водород, при което образуване активната маса от плочите започва да се разпада.
    Ако батерията е АГМ, то тогава този волтаж трябва да е още по-нисък и фазите на заряд да са малко по-различни. За това крайните умни зарядни не допускат заряд на АГМ батерия от над 2,3 волта на клетка и от 2.4 волта на стандартна "течна" батерия. А ако зарядното е от най-умните, където има и температурна компенсация и отделен проводник за абсолютно точно измерване на напрежението, то дори батерията може да се зареди и до 2.2 волта при 1.28 гъстота на електролита, при навлизане в последна, поддържаща фаза на заряд.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  14. #29
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Нормално. Няма зарядно над този волтаж, защото този волтаж се води тавана преди да започне да се образува усилено водород, при което образуване активната маса от плочите започва да се разпада.
    Ако батерията е АГМ, то тогава този волтаж трябва да е още по-нисък и фазите на заряд да са малко по-различни. За това крайните умни зарядни не допускат заряд на АГМ батерия от над 2,3 волта на клетка и от 2.4 волта на стандартна "течна" батерия. А ако зарядното е от най-умните, където има и температурна компенсация и отделен проводник за абсолютно точно измерване на напрежението, то дори батерията може да се зареди и до 2.2 волта при 1.28 гъстота на електролита, при навлизане в последна, поддържаща фаза на заряд.

    Само пропусна да обясниш, кои автомобилни акумулатори са от АГМ или "течен" вид.

    Признал съм те за дървения философ на форума!


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #30
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Само пропусна да обясниш, кои автомобилни акумулатори са от АГМ или "течен" вид.

    Признал съм те за дървения философ на форума!
    Кой философ, кой не да не обсъждаме по-добре.
    Казах ти - чети си илърн-а, и давай съвети по него - полезни са, признавам.
    Я да те питам - колко пъти си мерил гъстотата на електолита на АГМ батерия, че ми стана интересно, щом и тази тема засегна.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •