Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Клапи в смукателен колектор 2.0TS

  1. #16
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Без да съм разглобявал конкретния изпълнителен механизъм, предполагам че действа по следния начин.
    Електромагнитен клапан, управляван от ECU - то създава връзка между мембрана в гъбата и тънкото маркуче. Така подналягането от всмукателния колектор издърпва мембраната а тя задвижва лостовата система под гъбата. Лостовата система пък завърта клапата в колектора, която затваря дългия и отваря късия път на въздушния поток. Това става над 4,5 - 5 K оборота.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Това ясно, какво става ако я няма клапата примерно, или е в средно положение. Питам понеже съм склонен на компромиси откъм вървежа, важното е да е икономична. За вървежа си имам друга ламя.
    По мое мнение всякак извън стоковия вариант е по зле....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  3. #18
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    А какво е работното положение на празен ход, евентуално кога отваря/затваря, за да видя какво прави? Другото което ми идва на акъла е да задържа клапанчето и затова да държи клапата в някакво положение различно от работното в съответния режим. Иначе като извадя горното маркуче на буренцето се усеща как си дърпа вакуум, това на празен ход така ли трябва да е? Реално има пружина която да върне клапата, но нещо я държи. Когато я размърдам на ръка се пооправя за известно време.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #19
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    По мое мнение всякак извън стоковия вариант е по зле....
    Ники, би ли споделил как да проверя дали систебата с вакуума работи? Какво трябва да прави на празен ход, трябва ли да е отворена или затворена клапата, съответно кога отваря/затваря ?
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  5. #20

    Default

    Отдавна беше времето когато се заниавах с тая джаджа, но по спомен мисля че при празен ход трява да е в отпуснато положение, тоест лостчето на не е вдигнато навътре към селеноида...... Пак ако не се лъжа това ставаше към 3к обм тогава се променяше дължината на възд поток....
    Тва най лесно се разбира с диод вързан към постоянни 12волта, екуто пак ако не се лъжа пускаше маса по едната клема...... Много отдавна беше когато имах нерви да си играя с тс-а......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  6. #21
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Аха, почва да става ясно. Основния заподозрян е клапанчето, сигурно е спекло и задържа клапата горе.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  7. #22
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Дължината се променя при 5100об/мин.

  8. #23

    Default

    Значи категорично...
    От празен ход до 2800 пътя е къс...... 2800 обм до 5200 се удължава пътя на потока, от5200 до прекъсвач отново се ползва по късия път на въздуха.......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  9. #24
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Значи категорично...
    От празен ход до 2800 пътя е къс...... 2800 обм до 5200 се удължава пътя на потока, от5200 до прекъсвач отново се ползва по късия път на въздуха.......
    Няма логика в това. А и в описанието пише друго - че пътят винаги е дълъг, като се започне от празен ход. Става къс при високи обороти.
    Това твои лични наблюдения ли са или го има някъде написано? Да не бъркаш нещо с клапана на вариатора?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #25

    Default

    http://www.alfaowner.com/Forum/tunin...7/topics/97973
    Помня че когато слагах диод и на вариатора, го пробвах и на селеноида на интеинтейка...... И по мой спомени нещата съвпадаха с написаното.....
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 27-12-2014 at 17:49.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  11. #26
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    http://www.alfaowner.com/Forum/tunin...7/topics/97973
    Помня че когато слагах диод и на вариатора, го пробвах и на селеноида на интеинтейка...... И по мой спомени нещата съвпадаха с написаното.....
    Интересна е дискусията в AO. Не е ясно откъде колегата Gotcha разполага с тези данни а и баш снимките на документацията ги няма вече.

    Както и да е - гледам, че и колегата Оем там е писал затова че при него късият път е само при високи обороти.

    Поразрових се пак по-внимателно в E-learn и открих следното:

    При M1.5.5 къс път само при високи обороти.

    При ME7.3.1 къс път при празен ход и при високи обороти.

    Очевидно е въпрос на версия на ECU.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #27
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Пластмасовите колектори на 2.0TS 16V, някой ги сменяват с такива от 2.0TS 8V, пасват си идеално!
    Ти май не си виждал 8 клапанов спарк на живо, камо ли колектора му. Не публикувай подвеждаща информация!
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Интересна е дискусията в AO. Не е ясно откъде колегата Gotcha разполага с тези данни а и баш снимките на документацията ги няма вече.

    Както и да е - гледам, че и колегата Оем там е писал затова че при него късият път е само при високи обороти.

    Поразрових се пак по-внимателно в E-learn и открих следното:

    При M1.5.5 къс път само при високи обороти.

    При ME7.3.1 къс път при празен ход и при високи обороти.

    Очевидно е въпрос на версия на ECU.
    При положение че вариатора има 3 етапа на работа, от празен ход до 1700обм, от 1700обм до към 5к, и после отново се връща на първоначалния си режим, е повече от нормално променливата геометрия да има също 3 етапа........
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  14. #29
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Аз съм брал ядове с тоя прословут ВИС.

    На дино съм си правил експеримент.

    Ако клапите са винаги на дългия път, ще върви колата добре до 5000 оборота, след това следва загуба между 10-15 коня във високите, сравнено с това ако клапите си работят, както трябва.



    Ако изтърбушиш клапите или ги оставиш винаги на късия път, колата ще е по-мъртва в ниските и средните (диапазона, където си караш колата ежедневно), но във високите ще е, както ако колектора функционира нормално.



    Чисто като показания на въртящ момент и коне новия колектор с клапите е по-добър и показва повече спрямо този металния от 2.0 1.8 16в от 145/146 да речем (говоря за сравнително стокови коли.). От 1.6 и 1.4 16в металните колектори са по-малки от металните на 2.0 и 1.8 16в!!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails VIS.jpg   ViS1.jpg  
    Last edited by digitalundgrd; 27-12-2014 at 23:50.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  15. #30
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не се наемам да правя аналогия с вариатора, защото предназначението на предварението на фазата на пълнене и това на променливата геометрия са различни.
    Last edited by ecotronic; 27-12-2014 at 20:10.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •